Jõgeva maakonna muuseumid tähistasid tänavust muuseumiaastat külastusmängu “Jõgeva maakonna EHE“ käivitamisega. Möödunud kolmapäeval tehti Palamuse kihelkonnakoolimuuseumis kokkuvõtteid mängust ja loositi auhindu.
Külastusmängus osales teatavasti 20 Jõgevamaa muuseumi. Selleks, et auhindadele kandideerida, tuli külastada neist vähemalt seitset ja saada sealt mängupassi vastav tempel. Mängureeglitele vastavaid ehk siis seitsme või enama templiga varustatud mängupasse tagastati ühtekokku 28. Et auhindu olid muuseumid välja pannud 22, polnud just palju neid, kes oleksid auhinnata jäänud.
Külastusmängu peaauhinna — tänavu Eesti Entsüklopeediakirjastuse poolt üllitatud raamatu “Jõgevamaa“ — võitis Siimustis elav Linda Viksi. Väiksemaid trükiseid ja meeneid võitsid veel Loniida Bergmann, Väino Siimann, Eve Pint, Heljo Tatsi, Anne Mägisoo, Imre Mihhailov, Ants Tihemets, Tiina Mihhailov, Silvi Moont, Liina Tamm, Aavo Aru, Mare Maileht, Eneli Kaasik, Aili Soolepp, Henn Aunap, Hele-Mall Lüütsepp, Toivo Õunapuu, Helma Kaeval, Emil Želudkov, Ilve Miller ja Ülle Soiver. Osa neist on auhinnad juba kättegi saanud: mängu lõpetamisel koos käinud muuseumitöötajad viisid need omakandiinimestele ära.
Mõistagi ei piirdunud külastusmängus osalejate arv eelpool mainitud 28ga: oli ju ka neid, kes seitset muuseumi külastada ei jõudnud, kuid paaris-kolmes siiski ära käisid. Oli ka neid, kes mängupassi ainult selleks muuseumist kaasa võtsid, et seda edaspidi kasuliku infoallikana kasutada: passile olid ju trükitud tervelt kahekümne muuseumi kontaktandmed.
“Tundus, et külastusmängu mängiti just pere- ja sõpruskonniti,“ ütles Kääpal tegutseva Kalevipoja muuseumi juhataja Viivi Lani. „Ning kui muuseumisse tuldi, siis ei tuldud üksnes templi järele, vaid vaadati huviga ka ekspositsiooni. Ning meil oligi uut ja huvitavat pakkuda ka neile, kes varem meie muuseumis käinud. Varasema seitsme toa asemel on meil nüüd ekspositsiooni all juba kaksteist tuba, kusjuures üks tuba on sisustatud vannaegse talukambrina. Vaadata saab meil ka vimplite näitust ja Rein Kahuski kogust pärinevate kummijalanõude näitust, mille pärast Kääpa rahvamajas eksponeerimist muuseumi üle tõime, sest inimesed tundsid selle vastu endiselt huvi.“
Kassinurmes tegutseva Nurga koduloomuuseumi perenaine Helma Kaevalgi kinnitas, et külastusmäng kujunes paljudele jõgevamaalastele sel suvel toredaks pereharrastuseks. Enamasti sõideti ringi autodega, aga liiguti ka jalgrattal ja muul viisil.
“Jõgeva pedagoog Hele-Mall Lüütsepp käis mitmes muuseumis näiteks suisa liinibussiga, mis praegust ühistranspordi liikumise tihedust arvestades on omaette ettevõtmine,“ ütles Helma Kaeval.
Ka väikemuuseumide perenaised-peremehed ise võtsid külastusmängust osa. Torma Valla Koduloomuuseumi juhataja Toivo Õunapuu sai ainsana hakkama koguni sellega, et käis läbi kõik 20 muuseumi. Helma Kaeval piirdus vähemaga, ent pidi ühes paigas tõdema, et vaatamata eelnevale kokkuleppele muuseumivaldajaga jäid muuseumiuksed suletuks. Seegi oli omamoodi kogemus.
Arne Tegelmann hindas külastusmängu kordaläinuks ja kasulikuks: suuri kulusid korraldajaile sellega ei kaasnenud, aga nii mõnigi jõgevamaalane või kaugem külaline sai lisastiimuli Jõgevamaa väikemuuseumide külastamiseks. Ning vaevalt et ta pettuma pidi: ka väikestest muuseumidest leiab alati midagi põnevat ja ennenägematut.
“Tänavune külastusmäng ei jää kindlasti viimaseks,“ ütles Arne Tegelmann. „Mine tea, võib-olla korraldame järgmise mängu juba tuleval aastal. Passe jäi tänavusest mängust üle ja ka templid on muuseumidel olemas. Et mäng laiema kõlapinna leiaks, tuleks mängu tutvustada ja passe jagada mõnel suuremal turismimessil.“
iii
RIINA MÄGI