Kuidas sõita pimedal ajal

Kui vastu tuleb ühe tulega sõiduk

Tegemist on üliohtliku juhiga. Eriti juhul, kui ei põle vasak esituli. Selline juht on kas nii saamatu, et ei taju oma sõiduki valgusvihu tugevuse järgi ühe ?silma? puudumist, või sedavõrd küüniline tegelane, kellele kaasliikleja võimalik hukkumine pole probleem. Vilgutage energiliselt kaugtuledega ja andke ka helisignaali. Ehk on pisikegi lootus, et “ühe silmaga” mõrvarelva piloot mõistab, et midagi on tema sõidukiga valesti.

Millal lülitada ümber kaugtuled?

Kui mõlemad sõidukid liiguvad teineteisele vastu kiirusega 90 km/h, siis kestab 300 meetri läbimine 12 sekundit. Seega on mõistlik oma tavapärase tulede ümberlülitamise kauguse juures lugeda prooviks sekundeid vastutulejaga kohtumiseni. Kui jõuate kohakuti kiiremini kui kuue sekundiga, olete tulede ümberlülitamisega hiljaks jäänud. Kui aga teekonnale kulub sama kiiruse juures rohkem sekundeid, lülitate tulesid ilmselt liiga vara ja pikendate asjatult niigi ohtlikku pimesisõidu aega.

Kui teise sõiduki tuled ei liigu

Kui valgusallikas ei liigu tavapärase liiklusvooga kaasa, tasub olukorda võtta ülima ettevaatusega ja kaaluda kiiruse alandamist, et jõuaks vajaduse korral ohule reageerida. Ükski euroopaliku liiklusmõtlemisega inimene ei peatu pimedal ajal maanteeservas ilma tungiva vajaduseta. Seega on tegemist rikke, hädaseisundi, mitteeurooplase või lihtsalt kaasliiklejatest mittehooliva juhiga. Sageli jätab taoline sõidukijuht põlema ka lähituled, et teisi liiklejaid veelgi rohkem häirida. Helisignaal ohtliku rikkuja tähelepanu juhtimiseks pole mitte ainult soovitatav, vaid lausa vajalik.

Kas liikuda teeservas või tee keskel

Kõige mõistlikum on oma sõidukit hoida kas märgistatud või mõttelise sõiduraja keskel. Nii jääb paremas teeservas liikuvatele helkurita jalakäijatele või ratturitele mingisugunegi ellujäämislootus ning ei ole ka suurendatud kokkupõrkeriske vastutulijatega.

Helisignaal võib helkuripuuet ravida

Lausa sõiduteel liiklev helkurita jalakäija või tuledeta jalgrattur kaua vastu ei pea. Paraku on sellise tegevuse lõpp kurb või lausa traagiline. Jalakäijad liiguvad rohkem esmapilgul ohutuna näivas teeservas või teepeenral. Paraku tuleb ka selles näha väga suurt ohtu, sest kunagi ei tea, mis hoolimatu liiklusreeglite eiraja peas toimub. Helkuripuudega liikleja hoiatamine helisignaaliga on soovitatav. See võib olla sinu lihtsaim võimalus päästa kaasinimese elu.

INDREK KOEMETS
Lõuna Politseiprefektuuri
Tartu politseiosakonna ülemkomissar

blog comments powered by Disqus