Kolmkümmend aastat ansamblilaululainel

Kuremaa lossis kõlas möödunud laupäeval taas kaunis ansamblilaul. Vooremaa nime kandvaid vokaalansamblite kokkusaamisi on Kuremaal Vello Pütsepa eestvedamisel korraldatud juba kolmkümmend aastat.


Tänavusel ansamblite päeval astus üles kolmteist kollektiivi. Jõgevamaad esindasid Kuremaa kultuuriseltsi Jensel naisansambel ja seenioride segaansambel, Aidu segaansambel ja Mustvee kultuurikeskuse ansambel Rodnik. Tartumaalt saabusid külla Koosa ja Alatskivi naisansambel ning Reola naisansambel So-Le, Viljandimaalt slaavi kultuuriühingu naisansambel Vesna ja Vastemõisa meesansambel Pange Poisid, Põlvamaalt Ahja kultuurimaja seenioride segaansambel Rukkirääk, Järvamaalt Paide valla naisansambel ja Rakverest sealse ukraina kogukonna ansambel Barvinok. Kuulata sai ka Lõuna-Eesti pimedate ühingu segaansamblit, kes vaimustas kõiki oma musikaalsusega.

Kontserdil käis lavalt läbi ühtekokku 110 lauljat. Pärast kontserti pakuti neile kehakinnituseks mulgiputru ja seejärel läks lahti seltskondlik osa. Istuti laudades ja lauldi Vello Pütsepa juhendatava instrumentaalansambli Retpop saatel kõigile tuntud laule. Ukraina ja vene rahvusest lauljatele olid ette valmistatud spetsiaalsed tervituslaulud: ukraina päritolu “Verhoviina” ja vene päritolu “Sormovo lüüriline”, mida oskasid laulda ka eestlastest ansamblilauljad. Kes mis keeles laulis, ei omanud tähtsust. Alatskivi naisansambli juhendaja Made Ritsing korraldas aga peo lõpus võistulaulmise, mille käigus sai päris palju nalja.

Annab kogemusi

Vastemõisa meesansambli Pange Poisid juhendaja Valli Pang kiitis, et Vooremaa ansamblite päev oli väga tore.

“Teiste ansamblite kuulamine annab palju kogemusi ja meeldiv on ka lihtsalt omavahel suhelda,” sõnas Valli Pang. “Meie peatselt kolmekümneaastaseks saaval ansamblil on päris palju esinemisi, aga Vooremaa ansamblite päevale katsume ikka ka tulla, sest Kuremaal osatakse külalisi väga hästi vastu võtta. Kiitus Vello Pütsepale ja tema meeskonnale suurepärase korralduse eest!”

Kuremaa kultuuriseltsi Jensel eestvedaja Vello Pütsep tunnistas, et ega ta ise ka millegi üle nuriseda oska, sest koos temaga korraldustoimkonda kuulunud Eili Rajapuu, Erika Monikainen, Tiina Tegelmann ja Ülle Annuk olid kõige eest targalt hoolitsenud ja apsakaid polnud.

Et tegemist oli omamoodi juubeliüritusega, meenutas Pütsep ka seda, kuidas ansamblite kokkusaamised Kuremaal alguse said. Esimene, 1987. aasta üritus kujutas endast koguni kahepäevast festivali, millel osales ligemale nelikümmend ansamblit.

“Asi sai alguse sellest, et 1980. aastate keskpaigani toimusid Eesti NSV agrotööstuskoondise taidlusülevaatused, kus ka Kuremaa ansamblid edukalt osalesid. Kui neid enam ei korraldatud, käisime mõõtu võtmas Pärnu piirkondlikul ansamblite festivalil “Pärnaõis”. Seal “riisusid” aga viimistletuma esitusega linnaansamblid peaaegu kogu “koore”. Seepärast tuli mõte Kuremaal eelkõige maa-ansamblitele mõeldud konkurss korraldada,” meenutas Vello Pütsep.

Oli buumiaeg

Tema sõnul oli tollal Eestis ansamblilaulubuum. Jõgevamaalgi tegutses nii palju ansambleid, et festivalile pääsejate väljaselgitamiseks tuli maakondlik eelvoor korraldada. Kui festival välja kuulutati, ei osanud korraldajad paraku arvata, et lossi saal selle ajaks tulekahju tõttu kasutuskõlbmatuks muutub. Nii tuli põhiosa festivalikontserte läbi viia ujula teisel korrusel olevas konverentsisaalis. Kui esimene festival oli kõige osalejaterohkem, siis kõige napima osavõtjate arvuga oli 1993. aasta ansamblite päev: taidlejatel nappis toona transpordiraha ja nii jõudis kohale ainult viis kollektiivi.

Esialgu toimus ansamblite konkurss üle aasta ning iga kord tuli esitada üks Vooremaa-teemaline kohustuslik laul. Esimesel aastal oli see Vello Pütsepa enda kirjutatud, kahel järgmisel korral tellitud vastavalt Hans Hindperelt ja Heldur Jõgiojalt.

“Siis otsustasime aga, et teeme nn vaheaastatel, mil ansamblid ei võistle, uute Vooremaa-teemaliste laulude konkursi. See toimuski 1996., 1998. ja 2000. aastal. Pärast seda pole loomingukonkursse enam korraldatud. Ka ansamblid praegu enam ei võistle, vaid tulevad lihtsalt kokku ja annavad kontserdi,” tõdes Vello Pütsep.

Ansamblite päeva ajaks pani ta Kuremaa lossi välja sündmuse kolmekümneaastast ajalugu käsitleva näituse. Seda saab veel praegugi vaadata.

“Ansamblilauljad vajavad sellist kokkusaamist, nii et püüame jätkata,” ütles Vello Pütsep.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus