Kolmekümnendad – pidulikumad

Möödunud nädalavahetusel oli spordikeskus Virtus maadluse päralt. Kolmekümnendat korda kogunesid Jõgevale Eesti maadluskeskuste noormaadlejad, et selgitada endi hulgast paremad nii kreeka-rooma-, vaba- kui ka naistemaadluses. Kreeka-rooma maadluses sai võistkondliku esikoha Tapa SK, vabamaadlus lõppes Põltsamaa poiste mäekõrguse võiduga.

iii

Enne ajalehe Vooremaa ja Jõgeva Raskejõustikuklubi Ramm auhinnaturniiri algust võeti ette käik Piiri parki, kus kahekordne maailmameister August Englas, kahekordse olümpiavõitja Kristjan Palusalu tütar Helle Palusalu ja Eesti Maadlusliidu peasekretär Mehis Kard istutasid maadluskuulsus Johannes Kotkase mälestuspuu. Kristjan Palusalu, August Englas ja Johannes Kotkas on Jõgeva maadlusvõistluste kolmekümneaastase ajaloo jooksul korduvalt siin käinud, et noorte matimeestega kohtuda ja turniiri korraldamisel abiks olla. Kaks esimest olid Piiri parki oma kätega puu istutanud, kolmandale istutati nüüd mälestuspuu. Selle toimingu juures lootsid korraldajad näha ka Johannes Kotkase leske Ilset, ent tema tervis ei lubanud seekord Jõgevale tulla. Helle Palusalu viibis aga esimest korda oma isa poolt 1980. aastal istutatud puu juures.

Nüüd on Piiri pargis kujuneval haljasalal juurdumas ja kasvu kogumas kolme vägilase tammed. Puude juurde asetatud küünalde sügistuules värelevad leegid andsid tõeliselt piduliku tunde ja olid samal ajal tagasihoidlikuks tänuks kõik need aastad võistlusi toetanud inimestele.

Maadluslood raamatuks

Neile, kes võistlust aastakümnete jooksul korraldanud ja toetanud ning sellel osalenud, tehti tänukummardus ka raamatu „Võidelge ja võitke” üllitamisega, millesse koondatud aegade jooksul Jõgeva maadlusvõistluste kohta ajalehes Vooremaa, selle eelkäijas, ajalehes Punalipp, aga ka Spordilehes, Eesti Päevalehes, Sporditähes ja Maalehes ilmunud artiklid. Neis lugudes on võistlustest kirjutades jõutud kaugemale võistlustest endist: on käsitletud maadluse toimet inimesele, toodud välja imelisi hetki, mil inimene matil iseendaga võitleb ja vastasega võistleb.

Raamatu esitlusel öeldi tänusõnu raamatu kujundajale Leino Mandrele, Anatoli Makarevitšile ja Ardi Kivimetsale, kelle fotosid on kasutatud (esimene valmistas fotod ka trükiks ette), ning artiklite autoritele Anne Päidile, Tiit Läänele, Peep Lillemägile, Aimur Sääritsale, Aleksander Kalamehele, Jaan Lukasele, Raivo Sihverile ja Riina Mägile, kes oli ka raamatu toimetaja.

Raamatu ilmumist ja võistluste läbiviimist toetavate inimeste ja asutuste tänamine päädis maadlusliidu peasekretäri Mehis Kardi sõnavõtuga, milles ta rõhutas ASi Seitung omanike valmidust niisugusele tänuväärsele asjale õlg alla panna. Omanikeringi kuuluv Aivar Kokk sai tunnustusena pikaajalise maadlusspordi toetamise eest maadlusliidu tänuplaadi.

Korraldavad ja võistlevad

Pärast raamatuesitlust kuulutas Jõgeva linnapea Kalmer Lain võistlused avatuks ning 144 kuni viieteistaastast noormaadlejat 25 maadluskeskusest asus paremaid välja selgitama. Noortest koosnevat kohtunikebrigaadi juhtis peakohtunik Peep Arold, kes esimestel, 1980. aasta võistlustel ka ise matil rassis. Toona võidetud karikas oli tal seekord poistele näitamiseks kaasas.

Õhtuks oli selgunud, et võistkondliku esikoha viib koju SK Tapa. Klubi esindajad said neli esikohta, ühe teise ja kolm kolmandat kohta ning kogusid kokku 46 punkti. Klubi treener Allan Vinter tunnistas, et tal on treeningurühmas päris häid poisse. Ka allakirjutanu poolt välja pandud eriauhinna turniiri parimale maadlejale pälvis treenerite ettepanekul SK Tapa noormaadleja Ivan Belikov.

Jõgeva Ramm kaotas Tapale viieteistkümne punktiga ja sai teise koha. Klubi arvele kogunes üks esikoht, kaks teist kohta ja kolm kolmandat kohta. Jõgeva võistkonna parimaks tunnistati Almar Kaarend. Meie poiste edu on seda hinnatavam, et võistlusteks valmistumise kõrval tuli neil ette valmistada ka võistluspaigad. Võib öelda, et Jõgeva Ramm Aimur Sääritsaga eesotsas organiseerib võistlused, valmistab ette ja võistleb ka edukalt.

Kolmanda koha saavutas Väike-Maarja maadlusklubi. Lembit Kalteri hoolealused kaotasid meie poistele ühe punktiga. Neljanda koha saanud MK Aberg kaotas omakorda ühe punktiga Väike-Maarjale. Viienda koha said Põltsamaa maadluspoisid, kogudes 27 punkti, ja kuuenda koha Kristjan Palusalu SK võistkond 25 punktiga.

Mäekõrgune võit

Pühapäeval selgitasid paremaid 98 vaba- ja naismaadlejat kuueteistkümnest maadlusklubist. Naistemaadluse ümber on parasjagu piike murtud, kuid tähelepanelik võistluste jälgija võib öelda, et  see ala on teinud pika sammu edasi.

Teine maadluspäev kujunes Jõgevamaa maadluskeskustele üliedukaks. Teistest oli mäekõrguselt üle Põltsamaa maadlusesindus, kes noppis koguni neli kaaluvõitu ja treener Arved Külanurme rõõmul ei olnud piire. Kui Termet Ploovitsat, Marek Kütti, Kaimo Aljast ja Hendrik Orioni autasustati oma kaalu võitjatena, sai iga kord tänumedali kaela ka treener. Põltsamaa noormaadlejad kogusid kokku 73 punkti ja edestasid Jõgeva Rammu 31 punktiga. Viljandi Tulevik jäi omakorda kaheksa punkti kaugusele Jõgeva võistkonnast.

Kreeka-rooma maadluses olid parimad:

-20 kg Kirill Matiitšin, Jõgeva RAMM

-25 kg Vladislav Nesterenko, Valga MK

-30 kg Jegor Jakovlev, SK Tapa

-32 kg Aigar Kriel, Väike-Maarja

-35 kg Denis Balunov, K.Palusalu SK

-38 kg Indrek Kivimaa, SK Aberg

-40 kg Tervin Vinter, SK Tapa

-42 kg Edgar Peepmaa, SK Tapa

-47 kg Taaniel Piiskopel, SK Kadrina (Taaniel on nüüd Jõgeva võistluste neljakordne võitja!)

-50 kg Ardo Pajur, MK Juhan

+50kg Reio Altmeri, SK Martna

-53 kg Ivan Belikov, SK Tapa

-59 kg Anatoli Larionov, Väike-Maarja

-66 kg Kristjan Toots, EMÜ SK

-73kg Rene Aleksander Novikov,  K. Palusalu SK

-85 kg Mihkel Lappmaa, SK Aberg

Vabamaadluses olid parimad:

-23 kg Sten Metsar, Jõgeva RAMM

-26 kg Termet Ploovits, Põltsamaa Spordikool

-29 kg Helary Mägisalu, Vändra SKP

-32 kg Marek Kütt, Põltsamaa Spordikool

-35 kg Kaimo Aljas, Põltsamaa Spordikool

-38 kg Hendrik Orion, Põltsamaa Spordikool

-42 kg Kuldar Asu, MK Viljandi Tulevik

-47 kg Mario Mägisalu, Vändra SKP

-53 kg Kevin Rein, MK Lapiti

-59 kg Renee Sikk, MK Lapiti

-66 kg Kristjan Toots, EMÜ SK

-73kg Rene Aleksander Novikov,  K.Palusalu SK

-85 kg Mihkel Lappmaa, SK Aberg

Naistemaadluses olid parimad:

-35 kg Viktoria Vesso, EMÜ SK

-38 kg Annabel Piksar, SK Tapa

-42 kg Kätri-Avelin Säärits, Jõgeva RAMM

-47 kg Marina Neverova, TRJSK

-54 kg Anastassia Krasnova, Kaitsejõudude SK

-59 kg Lisbeth Vinter, SK Tapa

iii

ANTS PAJU

blog comments powered by Disqus