Kodavere pärimuskultuuri konverents kinnitas huvi selle kandi omapära vastu

Neljapäeval ja reedel  Pala  kultuurimajas peetud Kodavere pärimuskultuuri konverentsil  räägiti selle kihelkonna murraku, laulude ja tantsude ning töötraditsioonide  uurimisest, hoidmisest ja tutvustamisest  möödanikus ning  tänapäeval. Paikkonnale iseloomulikke oskusi  omandati töötubades.

Liivi Muuseumi direktor Mari Niitra  nentis, et kuigi  Soome-Eesti  teadlane Lauri Kettunen arvas eelmise sajandi esimesel poolel, et Kodavere murrakut tulevikus enam ei räägita, on see keelekild tänaseni püsima jäänud.

Pala lapsed õpivad Kodavere aabitsast

“Nüüdseks on  Pala koolile  üle antud esimesed Kodavere murdes aabitsad, mida koostasime koos kohaliku kultuuripärandi uurija ja propageerija Eevi Treialiga. Praegu on oluline, et  õpetajad ise aabitsat põhjalikult tundma õpiksid ja siis selle õpilastele lähedaseks teeksid,” lisas ta.

Eesti   Rahva Muuseumi   giid-metoodik Virve Tuubel rääkis Kodavere kultuuripärandist selles muuseumis.  Tema sõnul algas lugude, laulude, tarbeesemete kogumine Kodaverest veel enne Eesti Rahva Muuseumi  avamist.  “Praegu on Eesti Rahva Muuseumi  varasalves ligi viissada Kodavere kihelkonnast kogutud säilikut. Mõned esemed on sellest piirkonnast kogutud veel üsna hiljuti. Nii on muuseumis  näiteks Kokora külast pärit televiisor, mis osteti ühte peresse 1965. aastal. Samal aastal jõudsid Kokora külasse esimesed elektriliinid,” lausus Tuubel.

Tartumaa tunnussuveniir Kodaverest

Rahvakultuuri Keskuse rahvakultuurispetsialist  Tartumaal Astrid Hallik ja kunstik  Aili Palm rääkisid oma ettekandes Kodavere kupuliudadest. “Kupuliuad on suured puukausid, mille keskel on samast puust väiksem kauss, kusjuures  sisemises kausis on olnud sulavõi. Kupuliuast on saanud Tartumaa tunnussuveniir, selle kinkisid Astrid Hallik ja Aili Palm pärimuskultuuri konverentsi peakorraldajale, Anna Haava nimelise Pala kooli direktorile Malle Weinrauchile.

Eevi Treial õpetas konverentsi töötoas Kodavere kihelkonna murrakut. “Mitmed osalejad proovisid selles keeles lugusid ja luuletusi lugeda ning need tulid hästi välja,” kinnitas Treial.  

Marve Juursalu  ja  Merle Müür õpetasid meisterdama Kodavere rahvarõivastele iseloomulikke ornamente, toidutoas valmisati aga  Rutt  Pirgi ja Ülle Veideri juhendamisel  selle kandi toite.

“Kõikides töötubades õpiti asjatundlike juhendajate eestvedamisel väga vajalikke oskusi.  Nii muutuvad kunagised töötraditsioonid lähedaseks ka tänapäeval, ja mis eriti tähtis –  noorte hulgas,” märkis Jõgevamaa rahvakultuurispetsialist Pille Tutt.

“Pala vald tunneb uhkust, et kuulub Kodavere kihelkonda, ning peab oma missiooniks ja prioriteediks  paikkonna kultuuripärandi tutvustamist ja hoidmist,” ütles Pala vallavanem Jozsef Weinrauch.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus