Kiri: Politseist, noortest ja noorsootööst

Jõgeva linna vahel liikudes jääb politseiautode (patrullide) hulka nähes vägisi mulje, et tegemist on politseilinnaga, kus kurikaeltel ja korrarikkujatel kohta ei tohiks olla. Paraku, võta näpust ? võib ju olla, et kuritegevusega saadakse hakkama, korda ja rahu, eriti aga öörahu küll ei ole.

Näiteks 23 ja 24 juulil toimus KEKi linnaosas alates kella 23.30 kuni ca kella 2-ni öösel tõeline “võrride” ralli, ei usu, et terves kvartalis keegi magada sai! Teatavasti peaks seaduste kohaselt alates kella 23st kehtima linnas öörahu, mil lärmata ja teiste öörahu segada ei tohi! Politseid polnud aga kusagil.

Lärmakad peod pea igapäevane nähtus

Samas on vähemalt nimetatud rajooni elumajades noorte öised lärmakad peod pea igapäevane nähtus. Huvitav oleks teada, kas keegi suudab magada ja uueks tööpäevaks välja puhata, kui korteri aknaklaasid detsibellide tugevuse käes oma viimseid jõuvarusid pingutavad.

Ühel korral olen täheldanud, et politsei on ka kohale tulnud, ju siis keegi kutsus, närvid ei pidanud vist vastu. Abi sellest paraku ei olnud, sest umbes 15 minutit peale korrakaitsjate lahkumist jätkus pidu ja lärm uuesti ning täie hooga.

Ju see siis loogiline ongi, kui praktika näitab, et nii saab suurepäraselt. (Lugu juhtus mõne nädala eest ühes Liiva tänava majas – toim.)

Probleemil on ka teine külg – millega ja kus need noored inimesed suvel Jõgeva linnas oma aega siis sisustama peaksid? Läheks näiteks kinno ? ei saa ? sellist asutust tänu omandireformile või suurele erastamistuhinale linnas enam ei eksisteeri. Läheks klubisse ? kah võimatu ? segab vanusetsensus.

Linnas on ju Kultuurikeskus ? rahvakeeli kultuurimaja, see aga on nii steriilne ja puhas ja korraldatavad üritused kah sedasorti, et probleemsele publikule ei sobi ? ei lasta sisse!

Seoses suure Euroopa Liitu astumise tuhinaga on ka meil loodud mittetulundusühing Jõgeva Avatud Noortekeskus, kes peaks muu hulgas või põhiliselt, kui lähtuda nende põhikirjast just nimetatud probleemiga tegelema.

Aga oh õnnetust ? suvel on mainitud asutus ju enamjaolt suletud ja mida seal tehagi, kui neile eraldatud ruumid on õnnetud ja arvuteidki ainult üks, mis kah pidavat kuulduste kohaselt hinge vaakuma.

Töötajad küll korraldavad laagreid ja muid üritusi, aga palju nemadki suudavad ? tegemist on ju vabatahtliku ühendusega.

Millegipärast on näiteks Jõgeva vald osanud oma probleemi paremini korraldada ja anda nii mitmelegi valla Avatud Noortekeskusele tasuta ja korralikud ruumid, lisaks rahaline toetus.

Resümeeks ? noortel pole meie kaunis Jõgeva linnas suvel oma vaba ajaga miskit tarka peale hakata ? kedagi see eriti ei huvita, peale eelmainitud mittetulundusühingu. Nii leiavadki noored endale ise tegevust, kihutades öösiti võrridega, pidades lärmakaid olenguid jne. Politsei on, nagu kinnitab praktika, hambutu!

Linnaisad ei näe ka suuremaid probleeme või ei taha näha ning ega ?motospordi? ja olengute müra nende kõrvu ei häiri, nii et sellise ?pisikese probleemi? nagu noorte vaba aja sisustamine ja see läbi ka linnaelanike öörahu tagamise osas nende abile loota on ilmselt asjatu.

Isiklikult ostsin endale kõrvatropid ? mingigi lootus mõni öö natuke magada saada.

VÄIKE VEMMAL
Kirja autori nimi on toimetusele teada

blog comments powered by Disqus