Kevadpealinna esindus võitis külmalinna purikavõistluse

Külmalinnas Jõgeval möödunud nädalavahetusel peetud festivalil Jääpurikas 2012” pärjati parimaks jääpurikakasvatajaks kevadpealinna Türi esindus. Kolmveerandtunnise võistlusaja jooksul õnnestus neil nööri otsa kasvatada 26-sentimeetrine jääpurikas.

Purikavõistluse ajal oli Jõgeval külma 17-18 kraadi, mis tähendas, et seekord sai ometigi korraldada stiilipuhta purikakasvatamisvõistluse. Neljal varasemal aastal oli purikavõistluse ajal mäletatavasti nii soe, et põhivõistlus tuli pidada purikate sulatamise alal, ainult tunamullu katsetati selle kõrval väikestviisi ka purikate kasvatamist.

Purikavalulaudade taga võttis kohad sisse 20 võistkonda, kelle hulgas oli seekord õige palju külalisi. Jõgeva linnavalitsus oli nimelt just selleks päevaks endale külla kutsunud teiste linnade esindused, et vaadata koos Eesti Linnade Liidu möödunudaastastest suvepäevadest (need toimusid Jõgeva linna korraldusel Kuremaa järve ääres Udu talus) tehtud videofilmi. Võru, Viljandi, Valga, Keila, Türi, Rapla, Viljandi, Kiili ja Tapa külalised ei asunud pärast filmivaatamist kohe koduteele, vaid otsustasid ka purikavalamises “käe valgeks” teha.

Ligemale kahekümnekraadises pakases pole just lihtne paigal seista ja kannust vett purikavalurenni niristada, samas võis seda aga teha kordamööda. Need võistkonnaliikmed, kes valamiskohustusest parasjagu vabad, võisid valajale kaasa elada või korraks kultuurikeskusse nina soojendama minna. Leiutati ka mitmesuguseid abistavaid tegevusi nagu purika peale puhumine, tuule lehvitamine jne. Kui palju sellest abi oli, on iseküsimus. Üks purikale mehiselt tuult lehvitav meesterahvas tunnistas näiteks, et tal pole aimugi, kas see tegevus purikakasvu soodustab või mitte. Ta vehkivat lihtsalt selleks, et ise natuke sooja saada.

Aujärjele istuma

Jääpurikafestivali peakorraldaja ja purikavõistluse peakohtunik, MTÜ Miinus 43,5 eestvedaja Raul Taul hakkas mõõdulindiga purikate juures askeldama juba ammu enne võistluse lõppu. Võistkond, kes tema vahekokkuvõtete järgi parasjagu liidripositsioonil püsis, võis saata oma esindaja rahva ette “aujärjele” ehk lambanahaga kaetud tõukekelgule istuma.

Kui algselt kavatseti purikaid valada tund aega, siis valajate endi jääpurikaks muutumise vältimiseks otsustati võistlusele joon alla tõmmata juba veerand tundi varem. Mõõtmine näitas, et kolmveerand tunniga olid suutnud kõige pikema, 26-sentimeetrise purika kasvatada Türi valla esindajad. Teine ja kolmas koht läksid kohalikele võistkondadele Kõige Ilusamad ja Tiitlikaitsjad vastavalt 25,6 ja 25,5 sentimeetrise jääpurika eest. Kõige jämedama purika eriauhinna sai võistkond Elumehed.

Türilaste võidukas esinduses lõid kaasa abivallavanem Vahur Salom, vallavanema nõunik Silvi Lukjanov, Laupa põhikooli õpetaja Pille Ellandi ja vallaelanik Sergei Lukjanov.

“Kuna me ei olnud siinsel jääpurikafestivalil varem käinud, ei osanud me ka purikavõistlusest midagi arvata, ent lasksime end korraldajatel lihtsalt “ära rääkida”,” ütles Silvi Lukjanov. “Kui vahekokkuvõtted näitasid, et oleme liidrite hulgas, saime innustust juurde ja nii see võit tuligi. Võistluse ajal oli vahepeal päris külm, aga nüüd on küll täielik võidujoovastus. Siin, Jõgeval on osatud kohaliku ilmastiku eripära linnale tuntuse toomiseks nutikalt ära kasutada.”

Teise koha saanud võistkond Kõige Ilusamad koosnes Jõgeva Ilusalongi töötajatest.

“Meie salarelvaks oli küünetehnik Triin,” ütles salongi omanik Liivi Jalasto. “Omades suurepärast küünte kasvatamise oskust, sai ta hästi hakkama ka jääpurika kasvatamisega. Niipea kui kannu tema kätte andsime, hakkas asi hoopis teises tempos edenema.”

Liisu annab teatepulga noorematele

Purikavõistlus oli siiski vaid üks osa purikafestivali põhipäeva programmist. Sama päeva hommikupoolikul Jõgeva Ühisgümnaasiumi staadionil aset leidnud lumelinna ehitamisest on Vooremaa juba kirjutanud. Vahetult enne purikavõistlust avati aga kultuurikeskuse galeriis Jõgeva Kunstikooli õpilaste skulptuur “Külmalinn”.

“Et meie õpilastele lumelinna rajamise kellaaeg ei sobinud, otsustasime aktsioonis osaleda veidi teistsugusel viisil ning meisterdasime külmast ja lumest inspireeritud taiese,” ütles kunstikooli direktor Anne Nurmik. “See töö sobis hästi ka meie õppeplaani. Neljas kursus õpib just inimese kujutamist ning ajalehtedest ja talverõivastest õigetes proportsioonides inimfiguure meisterdades ja neid vahtplastist alusele loomulikesse poosidesse sättides said nad selles osas hea kogemuse.”

Kultuurikeskuse ees pakkus kümmekond Jõgeva piigat vaadata vahvat moešõud. Talvised rõivakomplektid olid nad koostanud aastate jooksul kodustesse panipaikadesse kogunenud esemeid omavahel kombineerides.

Kultuurikeskuse teisel korrusel aeti tunni aja jooksul Kanal 2 “ilmamehe” Peep Taimla juhtimisel ilmajuttu, ajendiks asjaolu, et pidevaid ilmavaatlusi on Jõgeval tehtud juba 90 aastat. Nagu ikka, oli kohal ka Lelle-Liisu.

“Mina olen aiandustalus sündinud ja kasvanud, aednikuametit ei saa aga ilmamärkide jälgimiseta üldse pidada,” rääkis Liisu oma ilmahuvi tagamaadest. Tänavuse külmalaine tuleku ütles ta enda sõnul üsna täpselt ette.

“Ütlesin, et jaanuari viimasel ja veebruari esimesel nädalal on oodata kolmekümnekraadist külma ja just siis pakane ka meile jõudis,” ütles Liisu. Talve edasise käigu kohta arvas ta, et üllatusi veel tuleb, aga mitte suuri. Ning et kevad tuleb suhteliselt vara ja ootamatult.

Avalikust ilmaennustamisest, mida Lelle-Liisu Maalehe ja teiste väljaannete vahendusel kümme aastat praktiseerinud on, lubas ta peatselt loobuda, sest tema arvates on meie loodus juba nii “kihva keeratud”, et harjumuspärased ilmamärgid ei võimalda enam tõeseid järeldusi teha.

“Nüüd on aeg teatepulk noorematele üle anda,” ütles Liisu ja kinnitas, et uusi tulijaid selles valdkonnas on.

Toimekas festivalipäev lõppes kultuurikeskuses, kus ansambel PS Troika ja DJ Meelis rahvast tantsitasid ning Peep Taimla ilmaviktoriini läbi viis.

 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus