Keskkonnateenistuse juhataja Mart Joosep rajas esimese eraettevõtte Jõgevamaal

Võiks arvata, et Jõgevamaa Keskkonnateenistuse juhataja on erialalt bioloog, geograaf, agronoom või maakorraldaja. Tegelikult lõpetas ta Tallinna Polütehnilise Instituudi ehitusteaduskonna. “Minu isa Richard Joosep, kes elas 85-aastaseks, oli Põltsamaal tuntud ehitusmees, kelle mõistus ja käed on olnud abiks paljude linna eramute ehitamisel. Tänu isale olen ka ise omandanud praktilise töö oskused, mida on tarvis kodumajas ja vahel ka tööl. Pole midagi imelikku selles, kui keegi keskkonnateenistusse tulles juhatajat naela seina löömas näeb,” tunnistas Joosep.

“Ajalooliste traditsioonidega, ilus ja roheline aedlinn, kus on mu juured,” iseloomustas Mart Joosep Põltsamaad.

Pärast kõrgkooli lõpetamist sai tema esimeseks töökohaks Põltsamaa EPT. Kui sotsialismikammitsates tärkasid kapitalismi esimesed võrsed, asus Mart Joosep julgesti tegutsema. Koos ettevõtja Andres Väänaga asutas ta vee- ja kanalisatsioonitöödele spetsialiseerunud aktsiaseltsi Melior, mis on esimene Jõgevamaa eraettevõte taasiseseisvuvas Eestis.

Samuti on Mart Joosep olnud aktsiaseltsi Põltsamaa Greid looja ja juhataja. Operatiivsust ja mobiilsust hindav mees muretses endale mobiiltelefoni juba siis, kui see aparaat Eestis veel väga haruldane oli.

Praegu juhib aktsiaseltsi Melior Mart Joosepi abikaasa Eda Joosep. Viljandimaalt pärit Eda on lõpetanud samuti tehnikaülikooli, selles koolis õppides Mart ja Eda tutvusidki.

Austus ettevõtlike inimeste vastu
Mart Joosepi jaoks on oluline, et midagi toimuks ja midagi loodaks. “Pean lugu ettevõtlikest inimestest, püüan neid vajaduse ja võimaluse korral aidata. Tegudesse ja ka mõtetesse, mis ettevõtlust takistama kipuvad, suhtun negatiivselt. Minust ei saa aga arvatavasti kunagi ettevõtjat, kes läbi looduse majanduslikku kasu saab, sest tahan, et loodus oleks võimalikult puhas ja puutumatu,” kinnitas ta.

Mart Joosep on juhtinud Põltsamaa Ettevõtjate Liitu, ajavahemikuks 2003-2004 valiti ta Põltsamaa Lions-klubi presidendiks ja suures osas tema kaasabil sündis ka noorte keskkonnaühing Kivirik.

Aktiivse eluhoiakuga põltsamaalane on valitud juba mitmendat koosseisu linnavolikogu liikmeks. “Olen alati püüdnud kodulinna arengusse aktiivset ja elujõulist joont tuua. Mul on alati oma arvamus, mida julgen välja öelda, minu seisukohti ei tohiks aga kohe siduda Reformierakonna vaadetega, mille liige ma olen. Tegutsedes Põltsamaal, tahan näidata, et elu on võimalik ka väljaspool Tallinna. Kuid me ei saa oodata ainult sotsiaalabi ja riigivahendite eraldamist, ise samal ajal midagi tegemata oma riiki ja valitsust kirudes. Kui sa tahad midagi muuta, ära virise, vaid tee seda.”

Üle aasta tagasi tekkis väike kartus, et Mart Joosep pürib Põltsamaa linnapeaks. Asjaosaline ise kummutab need kuuldused. «Sellist soovi pole mul olnud. Soov piirkonnas midagi muuta püsib aga alati. Põltsamaa praeguse arenguga olen täiesti rahul.»

Töökeskkond keskkonnateenistuses
Juhtivale tööle Põltsamaale Mart Joosep vähemalt lähitulevikus ei püri. Talle pakub rahuldust töö Jõgevamaa Keskkonnateenistuse juhatajana ja seda ametit on ta pidanud neli aastat. Keskkonnateenistust juhtima kutsus Mart Joosepi maavanem Margus Oro. Siin töötab koos juhatajaga kokku seitseteist inimest.

“Ma olen püüdnud luua õhkkonda, kus töö pakub huvi, rõõmu ja stiimulit. Mulle kui juhatajale on olulised töötajate omavahelised suhted, usalduslikkus, meeskonnatöö. Kui spetsialistidel on piisavalt teadmisi ja oskusi, laabub argitöö üsnagi stabiilses ja korrektses rütmis. Keerulisemaks teevad olukorra mitmesugused muutused ja uuendused. Keskkonda puudutavad seadused muutuvad sageli. Nii pikenevad üha enam kabinetitöö tunnid. Järjest põhjalikumat süvenemist vajavad kõikvõimalikud dokumendid ja kirjad.”

Looduses töötamas ja puhkamas
Mart Joosep arvab, et tänapäeva inimene vajab urbaniseeruvas ja industrialiseeruvas ühiskonnas üha enam looduses liikumist. Sageli võib keskkonnateenistuse juhti näha koos töökaaslastega metsa, parki või puisniitu korrastamas.

Juhataja töötab siis nii, et higi voolab. Kui aga keskkonnateenistuse rahvas matkama läheb, on Mart Joosepil kaasas fotoaparaat, et jäädvustada looduse ilu ja võlu, samuti inimese tegusid looduses. Talle pakub huvi, kuidas inimene on midagi kujundanud, midagi lahendanud. Loodusfotod täidavad tema kodus kümneid albumeid.

Loodust nautimas käib Mart Joosep ka koos perega, minnakse siis suusatama, jalgrattaretkele või kanuumatkale. Nii on Joosepite pere teinud suviti jalgrattaretke isegi Soome. Koos sõpradega on jalgratastel matkatud ka väiksematel Eesti saartel.

“Mulle meeldivad sõbrad ja hea seltskond. Tunnen rõõmu, et olen pärit viielapselisest perest. Aeg-ajalt tahan ka privaatsust ning oma pere jaoks pean oluliseks hubasust,” rääkis ta.

Viimast silmas pidades ehitas ta Põltsamaa linna serva Kannikese tänavale avara maja, kus jätkub ruumi kõigile pereliikmetele ja ka külalistele. “Kindlasti ei saa meie majas läbi ilma kamina ja saunata. Aeda paigaldasime puutünni, kus on hea pärast sauna supelda, ” rääkis pereisa. Mardi ja Eda hobiks on ka iluaiandus.

Joosepite peres kasvab kolm tütart. Elke õpib kümnendas, Marleen seitsmendas ning Margreta viiendas klassis. Tüdrukud saavad koolis hinneteks peamiselt «viisi» ning tegelevad hoolega spordiga. Õhtul, mil Joosepite kodus külas olime, tuli Marleen võrkpallitrennist.

“Küllap tütred on läinud isasse,” arvas Mart mõnusalt muiates. Isa spordihuvist on tütardel põhjust igati eeskuju võtta. Mart Joosep on kaasa võistelnud rattarallidel, ta mängib regulaarselt võrk- ja korvpalli ning bowlingut. Tema teada rajatakse varsti esimene bowlingu rada ka Jõgevamaale.

Ilusa kodu loomiseks ja perele mitmesuguste hobidega tegelemise võimaldamiseks on tarvis raha. “Selle nimel, et raha oleks, olen ma pingutanud ja ajusid ragistanud. Ei salga, et olen ka laenu võtnud ning suutnud selle õigeaegselt tagasi maksta,” rääkis Mart Joosep.

Oh aegu ammuseid
Mart Joosepi kodu üheks põnevamaks paigaks on kelder, kus asuvad kollektsioonid vanaaegsetest asjadest. Seal leidub kelli, telefone, mobiiltelefone, vimpleid, lippe, raamatuid, mööblit ja palju muud. Peremees kogub ka «nõukaaegset» sümboolikat ja poliitilist kirjandust. Näiteks Põltsamaa EPT omaaegsest punanurgast võttis ta kaasa Lenini teoseid ja need raamatud muutuvad tema arvates järjest haruldasemaks.

Kiindumus minevikku ulatub ka autoasjandusse. Nimelt on Mart Joosep restaureerinud vana põdraga Volga, Willise, külgkorviga mootorratta M ja veoauto GAZ 51. Need masinad on tal kõik ka sõidukorras. Ametisõite teeb keskkonnateenistuse juhataja siiski kaasaegse maasturiga.

«Iga inimene võib aeg-ajalt kriisiolukorda sattuda. Kõige olulisem on kriisi ennetamine. Peab olema idee, mille nimel tegutseda, mis arendab ja toob kehvast olukorrast välja. Kui kriis siiski tekib, on oluline säilitada rahu ja külma närvi ning võtta hetk mõtlemiseks. Elus on mind aidanud läbi lüüa asjaolu, et olen käivitaja, tulevikuvisioonidega, püsimatu, riskija-õnnestuja,” rääkis Mart Joosep

27. jaanuaril saab jooseptootsilikult tegutsemishimuline Mart Joosep neljakümne aastaseks. “Olen veel noor ning heas vormis. Usun, et suudan palju ära teha. Peaasi, kui oskaks oma tööd korraldada nii, et perele rohkem aega jääks,” arutles keskea esimese verstapostini jõudnud mees.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus