Keeleteo auhind antakse tänavu üle Põltsamaal

Tuleva nädala reedel, 13. märtsil kuulutatakse Põltsamaa ühisgümnaasiumis välja üleriigilise konkursi “Keeletegu 2014” võitjad. Pole võimatu, et keeleteo auhind jääb Põltsamaale: selle 18 nominendi hulgas on ka Põltsamaa ühisgümnaasiumis korraldatav üleriigiline gümnaasiumiõpilaste kõnevõistlus, mis tänavu jõudis viieteistkümnenda toimumiskorrani.

“Ettepaneku, et võtaksime keeleteokonkursi tänavuse lõpusündmuse enda korraldada, tegi meile haridus- ja teadusministeerium,” ütles Põltsamaa ühisgümnaasiumi emakeeleõpetaja Marika Nugis. Tema sõnul pidas ministeeriumi juures tegutsev Eesti keelenõukogu mõni aeg tagasi Põltsamaa ühisgümnaasiumis oma väljasõiduistungit. Selle ettevalmistamise ja läbiviimisega sai kool hästi hakkama ning ilmselt tänu sellele tehti koolile uus austav ettepanek.

Keeleteokonkursi lõpusündmusele on tulemas umbes 250 inimest, kelle hulgas gümnaasiumiõpilasi ja -õpetajaid, keeleinimesi, keelenõukogu ja emakeele seltsi liikmeid, haridus- ja teadusministeeriumi esindajad ning keeleteoauhinna nominente. Kohapeal on sündmuse ettevalmistustesse kaasatud eelkõige ühisgümnaasiumi emakeeleõpetajad, aga ka muusikaõpetajad, arvuti-, kunsti- ja kodundusõpetaja, huvijuhid jne.

“Me ei paku oma külalistele traditsioonilist aktust-kontserti, vaid ootame külla kaht olulist tegelast Põltsamaa kultuuriloost, August Wilhelm Hupelit ja Karl August Hermanni. Nende keeleteemaliste mõtiskluste vahele mahutame etteasted ja auhindade üleandmise,” ütles Marika Nugis.

Suur kogemus

Piduliku ja rahvarohke sündmuse korraldamist toetab haridus- ja teadusministeerium. Mitmes asjas paneb õla alla ka Tartu ülikooli meediakeskus. Nende kodulehe vahendusel saab näiteks 13. märtsil vaadata sündmuse otseülekannet ja hiljem ka salvestist järelvaadata.

“Keeleteokonkursi lõpetamise korraldamine on meile omamoodi proovikivi. Eks näe, kuidas me sellega toime tuleme,” sõnas Marika Nugis.

Põltsamaa ühisgümnaasiumil on tegelikult päris suur üleriigiliste sündmuste korraldamise kogemus, sest juba viieteistkümnel aastal on seal toimunud gümnaasiumiõpilaste üle-eestiline kõnevõistlus “Kuldsuud Põltsamaal”. Selle konkursi korraldamisel on olnud eestvedajateks Marika Nugis ja Sirje Ääremaa.

“Keeleteosündmuse ettevalmistused juba käisid, kui meie üllatuseks, aga muidugi meeldivaks üllatuseks ilmnes, et meie kooli õppealajuhataja Tiia Mikson on esitanud ka “Kuldsuud Põltsamaal” keeleteo tiitli nominendiks,” ütles Marika Nugis. “”Kuldsuude” seos eesti keelega on võib-olla küll kaudsem kui mõnel teisel auhinnakandidaadil, ent mõistagi peavad kõnevõistlusel osalejad oma mõtted publikule edastama ilusas eesti keeles. Ja kolekeelt pole võistlusel tõesti kuulda olnud.”

Keeleteo tiitli nominentide nimekiri on pikk ja väärikas. Lisaks “Kuldsuudele Põltsamaal” võib sealt leida Vikerraadio e-etteütluse, 2014. aasta sõnavõistluse, eesti-võru sõnaraamatu, eesti keele-eesti viipekeele sõnastiku, pilteepose “Kalevipoeg” I osa väljaandmise, eesti keele e-õppe kursuse “Keeleklikk”, Kuku raadio saate “Kirillitsas Eesti”, välismaal elavate eesti laste e-põhikooli “Üleilmakool” loomise ja paljud teised.

Hääletus käib

Kui keeleteokonkursi peapreemia saaja otsustab taasiseseisvunud Eesti haridus- ja teadusministritest koosnev žürii, siis rahvaauhinna saaja selgitatakse välja rahvaküsitluse teel. Oma lemmikkandidaadile saab poolthääle anda haridus- ja teadusministeeriumi kodulehel www.hm.ee/keeletegu2014 või e-posti aadressil keeletegu@hm.ee . Hääletamine kestab 4. märtsi keskööni. Olgem siis varmad oma maakonna nominenti toetama!

Seoses keeleteo auhinnatseremooniaga Põltsamaa ühisgümnaasiumis on sama kooli abiturient Eliise Visk käinud välja mõtte, et koolimaja võiks sel päeval olla kaunistatud eesti inimeste mõtetega keelest ja Eestimaast, sõprusest, armastusest, poejärjekorras seismisest, ühistranspordiga liiklemisest, kallistustest, perekonnast, sugulastest ja elust üldse.

Seoses sellega kutsubki Eliise kõiki kaasmaalasi üles oma jagamist väärivaid mõtteid kuni A5 formaadis paberile kirja panema ja mõningate visuaalsete elementidega kaunistama (“Keeletegu 2014” auhinnatseremoonia kujunduse läbivateks motiivideks on süda ja rahvarõivatriibud ning mõtteavalduste kujundus võiks olla nendega kooskõlas) ning Põltsamaa ühisgümnaasiumi (Veski tn 5, 48106 Põltsamaa) saatma. Käsitsi vormistatud töö esiküljele palub Eliise kirjutada autori nime ja vanuse. Posti tuleks töö panna hiljemalt 6. märtsil. Lisainfot saab vajaduse korral telefonilt 517 1763.

Keeleteokonkursi lõpusündmus algab 13. märtsil kell 11 ja saali peaksid mahtuma ka kohalikud keelehuvilised.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus