Kass on isepäine perekonna liige

Kassipoja võib ema juurest ära tuua siis, kui ta iseseisvalt süüa oskab, nii umbes kahe kuu vanuselt.

Enne uue pereliikme soetamist tasub mõelda sellele, et kassi eluiga on üsna pikk, heades tingimustes võib ta elada viisteist, mõnikord isegi kakskümmend aastat vanaks.

Uues kodus tuleks kassipojale kõigepealt kätte näitama liivakast, söögikoht ja magamisase. Üldiselt õpetab juba ema kassipoegi puhtust pidama ja liivakastis käima.

Puhtuse pidamisega pole probleeme

Juba kuuvanused kassihakatised õpivad oma hädasid õigesse kohta tegema,nii ei ole kassidel üldiselt puhtuse pidamisega probleeme.Kui kass siiski oma hädasid mujal õiendab, võib ta ennast tunda kas ebamugavalt, olla haige või on tal jooksuaeg. Loomakliiniku Remedium arst Liivi Ulvi ütles, et liiva kassi “käimlas” tuleks vahetada vähemalt paar korda nädalas, kass tunneb oma väljaheidete ebameeldivat lõhna palju tugevamalt kui inimene ning puhta loomana võib ta haisvast liivakastist paremat kergenduskohta hakata otsima.

Raamat “Kui kodus on kass” soovitab kassile osta või otsida magamiseks mugava aseme, arvestada tasub sealjuures ka sellega,et kass magab olulise osa oma elust, isegi kuni 16 tundi ööpäevas. Kass võib sättida end magama ka voodisse, kui selline komme ei meeldi, on kõige targem tõsta kassipoeg tema asemele, võimalusel teise tuppa ja sulgeda uks.

Piisavalt palju mänguasju

Kui kass on tubane, tuleks talle muretseda piisavalt mänguasju, et tal igav ei hakkaks. Eriti oluline on see siis, kui viibite palju kodust ära. Kassile sobivad mängimiseks pallid, mänguhiired, kõikvõimalikud häälitsevad asjad. Liivi Ulvi sõnul võib kass, kellel ei ole piisavalt tegevust, hakata pahandust tegema, näiteks mööblit lõhkuma.

Raamat “Kui kodus on kass” soovitab kassi käpaalusest ära koristada potililled, samuti kõik esemed, mis võivad kassile ohtlikud olla. Soovitav on tubasele kassipojale osta või ise teha kriipimistulp, kus loom oma küüni saab teritada ilma et ta rikuks hinnalist mööblit. Õues käivad kassid leiavad loomaarsti sõnul meeldivat tegevust ja kriipimistulbad loodusest.

Liivi Ulvi sõnul on hea, kui kass saab ka õues käia, sest see on talle loomuomane.Kassid, eriti kõutsid, on soovitav steriliseerida, seda nii tubase kui ka õues käiva kassi puhul. Emakassil kaob sellega tiinestusvõime ja isakassil kõik seksuaalkäitumisemärgid. Steriliseerimata emakassil on mitu korda aastas innaaeg, kui ta võib tiinestuda, kõuts kipub hulkuma, piirkonda märgistama ja teiste isastega kaklema.

Steriliseeritud kassid üldiselt kodust kaugele ei lähe. Kassi saab steriliseerida siis, kui tema suguelundid on välja arenenud, umbes aastavanuselt või veidi nooremalt. Isakassi kastreerimine on suhteliselt kerge operatsioon, loom on juba järgmisel päeval reibas, emakassid vajavad kosumiseks veidi rohkem aega. Kui soovitakse kassipoegi, saab emaskasside innaaega edasi lükata ka vastavate süstidega.

Tahavad mitmekülgset süüa

Selleks,et kass oleks terve, vajab ta mitmekülgset toitu.Kuigi kuivtoit on odav ja seda on mugav kiisule ette anda, kui ise kodust pikemalt ära olla, ei tohiks sellega liialdada. Liigne kuivtoidu sööömine võib kiisul põhjustada neerukive, eriti kastreeritud kõutsil. Soovitav on kassile pakkuda võimalikult mitmekesist einet, kuid arvestama peab muidugi sellega, et loomade maitseeelistused on erinevad.

Kass kui lihasööja loom peab kindlasti saama liha, seda soovitatakse anda värskelt või kergelt praetult. Kiisud armastavad ka kala ja siseelundeid. Poest saadaolevaid kassikonserve võib loomale samuti anda,kuid hea on mitte ainult nendega piirduda, sest värske liha on maitsvam ja kasulikum.

Neeruhaiguste ennetamiseks on tähtis ka see, et kass piisavalt palju jooks, seepärast peab lemmikul värske vesi alati käepärast olema. Eriti oluline on see siis, kui kass sööb peamiselt kuivtoitu. Liivi Ulvi sõnul võiks kass juua ööpäevas umbes klaasi vett, aga vastu tahtmist on looma selleks väga keeruline sundida. Kui lemmik piima talub,võiks talle seda pakkuda, eriti hea on kassile hapupiim.

Vajab hoolitsust

Pikakarvaline kass vajab üsna tihti kammimist, muidu läheb tema kasukas pulsti. Karvavahetuse ajal kipuvad lahtised karvad loomale suhu minema,samuti riietele ja mööblile kogunema. Ka lühikarvalist kassi võiks umbes kord nädalas harjata, sest see hoiab kasuka läikiva ja siledana.

Tubasel loomal on soovitav küüned lühemaks lõigata, nii teeb ta vähem pahandust ja mänguhoos küünistamine ei ole valus., samuti on see hea loomale endale,sest liiga pikad küüned võivad lihasse tungida. Õues käival kiisul on aga küüned enesekaitseks vägagi olulised.

Sagedasemad haigused kassidel on parasiidid- kirbud kasukas, lestad kõrvas ja ussid kõhus. Need hädad võib kassipoeg saada juba oma emalt. Kassile peaks tegema paar korda aastas ussitõrjet, sest kala on võimalik parasiitide allikas. Lemmikuga tuleb arsti juures käia vähemalt kord aastas, sest marutaudi vastu kaitsesüstimine on kohustuslik.

Komplekssüsti tegemine on vabatahtlik, kuid soovitatav, sest kassidel esineb ka viirushaigusi.

Looma haigusest annab märku tema käitumine- kui ta on ergas, läikiva kasukaga ning sööb hästi, pole tavaliselt muretsemiseks põhjust.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus