Käsitööpood kolis jõulu eel avaramale pinnale

Jõgeva kandi käsitöötegijad saavad nüüd vajalikke materjale ja töövahendeid valida tunduvalt lahedamates tingimustes kui senini, sest Jõgeval tegutsev kauplus „Käsitööd“ kolis uutesse avaramatesse ruumidesse.

iii

Senised ruumid linnavalitsuse hoones olid kauplusele ammu kitsaks jäänud: osa kaubast seisis kastides, sest välja panna polnud seda kusagile, ning kui üle kahe ostja korraga poodi sattus, kippusid nad üksteisele juba jalgu jääma. Uues paigas, Säästumarketi kõrval asuvas senises KSK Kaubakeskuses on käsitööpoel ruumi täpselt kaks korda rohkem ning lisaks sellele on kasutada laopind.

„Lõpuks arvestasin kolimiseni jäänud aega mitte enam päevades või tundides, vaid lausa minutites, sest ruumihäda oli nii suur,“ ütles käsitööpoe omanik Eha Alt. „Kliendidki ohkisid, et kuidas ma sellistes tingimustes üldse tegutseda saan. Linnavalitsuse kui seninste ruumide rentijaga olid mul samas igapidi normaalsed suhted. Ka Piibe Kinnisvara, kelle kaudu uusi ruume nende praeguselt omanikult rendin, on hea koostööpartner.“

Ehkki kolimisest on möödas juba üle kahe nädala, pole kogu kaup uutes ruumides veel õiget kohta leidnud. Osalt sellepärast, et mõned vajalikud stendid on saabumata, osalt sellepärast, et kauba sortiment on väga lai.

„Kui viimati aega oli arvutisse vaadata, siis seisis kaupade nimistus 6258 eri nimetust,“ ütles Eha Alt. „Nüüd tuleks seda loetelu aga juba täiendada.“

Suletud oli käsitööpood kolimise tõttu vaid nädala ja ka siis said need, kellel häda suur, oma lukud-nööbid-niidid ikka kätte. Üles leiti kolinud pood aga üsna kiiresti.

„Jõgeva-suuruses linnas levivad kuuldused kiiresti ja püsiklientidele sai juba ette öeldud, millal ja kuhu kolime,“ ütles Eha Alt.

Valmistoodangu asemel materjal

Tema sõnul on kõige minevamaks kaubaks poes just tõmblukud, nende järel tulevad niidid-lõngad, kummid-paelad ja kõik muu, mida käsitöötegijal harrastusõmblejal tarvis. Valmis käsitöötooteid on poes samuti pakkuda, aga mitte eriti suurtes kogustes.

„Alustasin üksteist aastat tagasi tegelikult just käsitööesemete müügiga, aga juba kahe kuu pärast tõin sisse käsitöömaterjalid ja -tarvikud, sest vastasel korral oleksin pidanud poe kaunis ruttu kinni panema: isetegijaid on meil tunduvalt rohkem kui neid, kes valmis käsitöid ostaksid,“ ütles Eha Alt.

Valmis käsitööesemeid ostetakse tema sõnul kõige rohkem jõulude eel ning enamasti soovitakse jõuluvana kingikotti täiendada sokkide-kinnastega. Ka käsitöömaterjalid ja –tarvikud lähevad jõulude eel rohkem hinda, sest paljud tahavad lähedasi omatehtud jõulukingitustega rõõmustada.

„Umbes viis aastat tagasi tajusin, et uus põlvkond käsitööhuvilisi hakkab peale kasvama: üha sagedamini hakkas poodi vardaid ja lõngu otsima tulema alla kahekümneseid noori neide,“ ütles Eha Alt. „Käsitööhuviliste järelkasvu eest kannavad hästi hoolt Jõgeva linna ja kogu maakonna koolide käsitööõpetajad. Paljud neist on siin poes sagedased külalised: kes tutvub kaubavalikuga, et teada, mida õpilastele soovitada, kes ostab vajaliku kauba ise laste jaoks ära, et vanemad ei peaks Jõgevale sõidu peale aega ja raha kulutama.“

Kogu kauba hangib Jõgeva käsitööpood ühe maaletooja, OÜ Karnaluks kaudu, sest nende pakutav valik on täiesti piisav ning käib ajas muutuvate nõudmistega kaasas. Näiteks saavad traditsioonilisemate käsitööalade harrastajate kõrval poest endale vajaliku kätte trendikate pärlehete meisterdajad.

Hinnad langenud

Ehkki suuremate ruumide eest tuleb suuremat renti maksta, ei too see poeomaniku sõnul kaasa kaupade hinnatõusu. Et maaletoojagi on praegustes masuaja tingimustes hindu langetanud, siis võib nii mõnegi asja poest kätte saada tunduvalt odavamalt kui paar aastat tagasi.

„Kui inimesi käib praegu poes võib-olla rohkemgi, siis ostusummad on sõltuvalt inimeste kõhnemaks jäänud rahakotist mõnevõrra väiksemad,“ ütles Eha Alt ning lisas, et mullust enam kui viiesaja tuhande kroonist käibenumbrit ta tänavu korrata ei looda. Lisaks Jõgeval tegutsevale kauplusele müüb ta käsitöötarbeid ka laatadel.

„Laatadel tuleb käia selleks, et ostjad teaksid, et sa olemas oled,“ ütles Eha Alt. „Tõsi, viimasel ajal ma valin hoolega, missugustel laatadel ma käin: igale poole kohale tormata ei tasu.“

Augustis toimuvat Otepää ja jõulueelset Põltsamaa käsitöölaata ei jäta Eha Alt aga näiteks kunagi vahele. Samas on ka neid, kes ei pea paljuks Põltsamaalt, Rakkest või koguni Värskast tema juurde Jõgevale käsitöömaterjali ja -vahendeid ostma tulla, sest mõnda asja lähemalt lihtsalt võtta pole.

Vaatamata üheteistaastasele praktikale pole Eha Alt käsitööpoe pidamisest sugugi tüdinenud, sest seda poodi külastavad üldjuhul väga toredad inimesed. Kolimise ajal uurinud paljud, ega abi vaja pole, praegusse kolimisjärgsesse segadusse suhtutakse aga mõistvalt, öeldes: „Pole hullu! Küll me leiame, mis vaja on!“

Kui kaup poes paremini paika saab, kavatseb poeomanik kohale kutsuda ka elektrimehe, kes lakke valgusteid juurde seab: siis on kaupa veelgi parem valida.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus