Kasepää lugu sai väärikasse raamatusse

Täna esitletakse Kasepää rahvamajas raamatut “Kasepää kahe maailma piiri peal”, mille väljaandmise idee üheks algatajaks on ettevõtja Jüri Kraft, koostajaks ajakirjanik Karl Kello.


 Kello ütles, et Kasepääd tutvustava raamatu idee sai teoks tänu tema heale sõbrale, paikkonnast võrsunud ettevõtjale, Jüri Kraftile. “Ta hakkas mind juba aastaid tagasi Kasepääle külla kutsuma ja tegi mind tuttavaks oma sõprade-tuttavatega, väga meeldivate ja tugevate inimestega. Pinget pakkus asjaolu, et Kasepää asub kahe maailma, kahe kultuuri, kahe usu piiri peal – Lääne ja Ida, NATO ja Venemaa, eestlaste ja venelaste piiri peal ning ühtlasi ka mineviku ja tuleviku piiri peal.”

Kello sõnul on raamatus põhiliselt juttu ajaloost ja loodusest, terake vähem tänastest tegemistest. “Lugeda saab aegadest, kui Kasepää külje alt läks mööda vana kaubatee Pärnust Emajõge pidi Narva, mis läbis ka Omedu ja Mustvee sadamat. Maapoolt aga läks Kasepää lähedalt mööda tee Tsaari-Venemaa pealinnast Peterburist Euroopasse. Märksõnadeks on Kasepää karmid kalamehed, röövpüük Peipsil, siguri-, kurgi- ja sibulakasvatus, Leningradi turg, valla nime taastamine, Kasepää uusaeg ja Omedu sadama saaga. On nalja ja tõsielu, Kasepää jantimisi ja sõjatraagikat.”

Raamatus mainitakse teel Peterburi Kasepäält mööda sõitnud kuulsaid inimesi: Vene väejuhti Aleksandr Suvorovit, heliloojaid Ferenc Liszti ja Robert Schumanni, kirjanik Honoré de Balzaci.

Meenutused on raamatusse kirja pannud Jüri Kraft, kes alustab oma juttu lapsepõlvemeenutustega varakevadistest tohututest jäävallidest, kirikuõpetaja Eenok Haamer ja teised. Mitmete ajalooliste fotode hulgas on pilt 1937. aastal ametis olnud vallavanem Johannes Vooderist, kes on tänase vallavanema Jüri Vooderi vanaisa.

Arhiividokumendid ja meenutused

Karl Kello kasutas ajaloolise osa koostamisel põhiliselt kirjalikke ja arhiivimaterjale. “Raamatutes ja uurimustes on talletunud tohutult infot. Kindlasti tuleb ära mainida kohalike inimeste kirjapanekuid. Peaaegu poole raamatu mahust moodustavad rohkem kui kahekümne praeguse ja endise kasepäälase mälestused, millest omakorda pooled on kirja pandud vestluste põhjal. Öelgem nõnda: olgu see raamat sissejuhatavaks tutvustuseks ühele unikaalsele paigale Eestis. Kasepää on otsekui üks suur linn, sest sealt on võrsunud sedavõrd palju Eesti jaoks tähtsaid inimesi. Kasepääst saaks ja peaks mitu raamatut kirjutama.”

Lehekülgi on raamatus kokku 352 ja pilte ligi kakssada. Kusjuures need kõik on valitud illustratsioonid, loodetavasti pole nende seas midagi juhuslikku. Lisaks Eesti Filmiarhiivi, Eesti Rahva Muuseumi ja Kasepää valla arhiivi materjalidele on kasutatud kümneid ajaloolisi fotosid vähemalt paarikümne kasepäälase erakogust, aga samuti Olev Ojalille tehtud suurepäraseid värvifotosid. Üks paremaid pilte peaks olema Peipsi kaldakindlustusest Kasepää küla all, veebruaris 1933; samuti Kasepää külatänava vaade 1903 ja kasepäälase Vidrik Rosina portreepilt aastast 1920; lisaks Peipsi lodjad Emajõel 1920. aastate alguses. “Kõige tähtsamateks fotodeks pean neid, mis tehtud Kasepää inimestest, eriti lastest läbi aegade,” lisas Kello.

“On ka ajaloolisi rariteete, näiteks Albert Kalme “Noorkotka pühalik tõotus”, 1. mai 1939 ja kuldtähtedega kiitusekirjad aastatest 1945 ja 1948, välja antud Kasepää mittetäieliku keskkooli ja Mustvee 1. keskkooli poolt. Kujundus on kummalgi täpselt sama, ainult et 1948. aasta kiitusekirjal puuduvad Lenini-Stalini pildid. Nõnda tekib küsimus, et kes oli see julge mees, kes lubas/käskis kiitusekirja blanketilt Lenini-Stalini ära koristada,” arutles ta.

Kingitus valla juubelipeol

Karl Kello ütles, et tema, kui raamatu koostaja, jaoks on viimasel ajal muutunud kaheks tähtsamaks paigaks Eestimaal Kasepää Peipsi ääres ja üks koht Saaremaal mere ääres. “Üks Eesti ühes, teine teises otsas, idas ja läänes. Kasepääl tõuseb päike veest, Saaremaal loojub merre. Kasepää on saanud koduseks. Kodupaiga ees aga tunneb igaüks suurt vastutust. Kas sai just niisugune raamat, mida Kasepää väärib, on lugejate otsustada.ˮ

Raamatu esitlusele Kasepää rahvamajas, laupäeval kell 15 on oodatud kõik huvilised. Kes trükise valmimisele on kaasa aidanud, saavad raamatu kingituseks. “Kindlasti on raamatu kinkimiseks väärikas sündmus Kasepää valla 25. aastapäeva tähistamine, mis saab teoks aprilli lõpus. Raamatut levitakse ka Kasepää kala- ja veefestivalil ning teistelgi piirkonna sündmustel,” ütles vallavanem Jüri Vooder.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus