Karuliina ootab juubelile

Elistvere loomapargis tähistatakse teisel jõulupühal, 26. detsembril, külastajate suure lemmiku – karu Karuliina – kahekümnendat sünnipäeva. Külla on tulemas teenekas loomaaianduse edendaja Mati Kaal ning jõuluvanade esindus, ent oodatud on ka kõik teised loodushuvilised.

Jõuluvanad ja nende kaaskond saabuvad Elistverre kella üheteistkümneks ja neil on kaasas lahkete laste abiga loomade jaoks kogutud toidukraam. Kõigepealt minnaksegi ühisele jalutusringile, et loomapargi asukad üle vaadata ja neile kingitused üle anda. Jalutuskäik lõpetatakse sünnipäevalapse Karuliina aia juures.

“Kui mõne tähtpäeva puhul oleme Karuliinale tordi teinud, siis seekord mõtlesime, et peidame tema lemmik-toidupala – kala –  lihtsalt millegi sisse ära,” ütles Elistvere loomapargi teabejuht Elle Mäerand.

Kui pargiring tehtud, minnakse looduskeskuse õppeklassi Mati Kaalu kuulama.

Tallinna loomaaeda aastakümneid juhtinud, ent nüüdseks sellest ametist taandunud Mati Kaal oli hea nõuandjana Elistvere loomapargi sünni juures, sestap seovad teda Elistverega tihedad sidemed.

“Mati Kaal ei saanud augustis, kui loomapargi kahekümnendat sünnipäeva pidasime, meile külla tulla, seepärast tuleb ta kohale nüüd, mil Karuliina sünnipäeva peame,” sõnas Elle Mäerand. “Et viimasel ajal on ta juhtinud loodusretki Tansaaniasse, siis loodame kuulda selle kauge maa loodus- ja loomalugusid ning näha ka pilte.”

Elle Mäeranna sõnul ei tea Karuliina täpset sünniaega mitte keegi. Loomaparki toodi ta väikese mõmmikuna 1998. aasta kevadel.

“Asjatundjad ütlevad, et karupojad sünnivad tavaliselt millalgi kolmekuningapäeva ja küünlapäeva vahel, ent meie oleme Karuliina sünnipäeva varemgi jõulude ajal tähistanud. Ning miks mitte seda teha, kui sünnipäevalaps ise ärkvel on. Mõnel päeval on ta küll natuke uimasem olnud, aga soovist tõsiselt talveunne jääda pole ta küll märku andnud,” ütles Elle Mäerand. “Teine jõulupüha on ka paras aeg kodunt välja tulla. Jõululaupäeval ja esimesel pühal ollakse enamasti ju ikka kodus.”

Karuliina sünnipäevale saabujad saavad uudistada ka äsja valminud kärplaste maja. Tõsi, selle tulevased asukad – tuhkur, kaks metsnugist ja kivinugis – on praegu veel oma vanades puurides, sest loomapargi töötajad alles nuputavad, millised pesad meile uutessse klaasboksidesse ehitada.

“Kui kärplastele mõeldud klaasmaja ehitati, arvas mõnigi loomapargi külastaja, et sellest tuleb kohvik,” ütles Elle Mäerand muiates. Tema sõnul saab loomapargis lähiajal teoks veel üks põnev asi: sealsesse ilveseaeda paigaldatakse veebikaamera: ilves on teatavasti ju 2018. aasta aastaloom.

Karu Karuliina sünnipäevale on oodatud kõik loodushuvilised. Parki sissepääsuks tuleb tavapilet soetada. Loomapargi rahvas omalt poolt pakub sünnipäevalistele teed ja piparkooke.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus