Kartulikasvatajatel mugulad mullas

Jõgevamaal jätkavad kartulikasvatusega vähesed ettevõtted, kus selle põllumajandusvaldkonnaga tegeletud juba aastaid. Võrreldes eelnevate aastatega jäi kartulipanek mõneti hilisemaks.


Torma valla põllumajandusettevõttes Raja Potato OÜ pandi tänavu maha üle 50 hektari kartulit. “Ilmastikuolude tõttu saime töödega valmis mõned päevad hiljem kui varasematel aastatel. Kasvatame välismaal aretatud kartulisorte, näiteks `Laurat`, `Milvat` ja `Maribeli`,“ ütles ettevõtte juhataja Ain Aru. “Saaki on veel praegu vara prognoosida, sest kartulivõrsed pole ka veel tõusma hakanud,” lisas ta.

Füüsilisest isikust ettevõtja Rein Pruuli kasvatab Põltsamaa vallas, Mällikveres kartulit vähem kui poolesajal hektaril. “Olen väikeettevõtja ja sama palju kartulimaad on olnud ka möödunud ja ülemöödunud aastal.ˮ Ka Rein Pruuli kasvatab oma kartulipõllul välismaiseid sorte. “Turustan kartulit tulundusühistu Talukartul kaudu. Olen selle liige,” rääkis ta.

Raja Potato OÜ juhataja Ain Aru ütles, et huvi Eestis kasvatatud kartuli vastu on üsna suur. “Suur kogus kauplustes müügil olevast kartulist on ju välismaine,ˮ lisas ta.

“Kartulimardika ohtu ei oska ette prognoosida. Kunagi ei tea, kust see putukas võib kohale lennata,” märkis Rein Pruuli.

Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktor Mati Koppel ütles, et ka Eestis aretatud kartulisortide vastu on üldiselt huvi suurenenud. “Tänavu lõppes meil kartuliseeme otsa juba aprilli alguses. Paljugi sõltub seemnekasvatajatest, keda meil väljastpoolt instituuti vahepeal raske leida oli. Praeguseks on ka seemnekasvatajaid juurde tulnud.”

Mati Koppeli sõnul kasvatavad eestimaiseid kartulisorte mitmed tuntud põllumehed, näiteks Kalle Hamburg Raplamaal.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus