Kalurid loodavad, et rääbis tuleb tagasi

Peipsi kalurid loodavad, et rääbis tuleb järve tagasi ja varsti võib seda kala jälle püüdma hakata.

“Möödunud aastal oli juba olukord positiivne, tänavu ma kindlaid numbreid ei tea,“ rääkis Omedu Ranna tegevjuht Jüri Vooder. Teaduspüüki teeb tänavu Kolkjas asuv  firma AS Peipsi Kalamees. Tänavu on kalurid püüdnud suuri rääbiseid ja ka veidi väiksemaid. Seni pole kaluritel rääbise püügi õigust olnud. Suured rääbised tuleks välja püüda, muidu need surevad vanadusse.”  

Põllumajandusministeeriumi kalamajanduse osakonna  Jõgeva büroo peaspetsialist Ene Ilves ütles, et põhiline põhjus, miks meil rääbist nii vähe on, on ilmastikutingimused. Nimelt koeb rääbis jää all, kui jääd pole, ei saa ka rääbis kudeda. Teiseks on Ilvese sõnul koha arvukus liiga suur ning koha paneb  väikesed rääbisemaimud nahka.

Kolmas probleem on Peipsi kesine sanitaarne olukord. Kevadine muda hävitab palju kalamarja. Need põhjused tõi loodusuurijate suvepäevadel Mustvees oma ettekandes välja keskkonnaameti Jõgeva- Tartu regiooni vee-elustiku spetsialist Aimar Rakko.

Tänavu on püügis kaks arvestatavat rääbisepõlvkonda. .  

Majanduslikust aspektist olukorda vaadates tuleb  tõdeda, et rääbisega Peipsi kalur tänapäeval  enam ellu ei jääks, kuid koha püügiga  küll. Kohasaagi rahaline väärtus moodustas 2008.aastal ligikaudu 56 protsenti kogu väljapüütud kalasaagi väärtusest.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus