Kalevipoja rullimaratonil adaverelastele kaksikvõit

Pühapäeval sõideti EMT Rullituuri kuues etapp, Kalevipoja rullimaraton. Meestest said kõige pikemal võistlusmaal kaksikvõidu Adavere uisutajad: esikoha võitis Marten Liiv, kes edestas ligi minutiga Aleks Luike. Erinevate distantside kokkuvõttes käis rajal rohkem kui 220 rulluisutajat.

Varasematel aastatel Tartu-Jõhvi maanteel sõidetud Kalevipoja rullimaraton toimus tänavu Jõgeva-Mustvee maanteel stardiga Laiuse lossivaremete juures ning tagasipöördega Vaiatus. Varasemast erinev oli ka võistluste formaat: kui tavaliselt on rulluisumaratoni pikkuseks vähemalt 40 kilomeetrit ning alustatakse ühisstardist, siis tänavu läbiti 15 kilomeetrit eraldistardist.

Tõi väikest vaheldust

Formaadi muutus tõi küll kaasa vastakaid arvamusi, kuid vähemalt selles olid kõik osalejad üksmeelel, et väikest vaheldust tõi eraldistart rulluisuhooaega kindlasti. Pealtvaatajatele muutis eraldistart võistluste jälgimise siiski tavapärasest raskemaks, abiks ei olnud ka tõrkuv ajavõtusüsteem ja mitte just väga informatiivne teadustaja.

Meeste 15 km distantsile oli registreerunud 114 osavõtjat, kuid tegelikult jõudis starti mõnevõrra vähem rulluisuhuvilisi. Oma osa oli siin nii ligi kolmekümnekraadisel kuumusel kui ka samal ajal Riias toimunud rulluisumaratonil. Just viimase tõttu jäi eemale tänavuse EMT Rullituuri kindel liider, neli etappi võitnud Kert Keskpaik ning stardis ei olnud ka muidu väga aktiivselt Eesti rulluisuvõistlustel osalevad lätlased.

Esikoha võitis adaverelane Marten Liiv, kes läbis 15 km ajaga 23.53,44. Mullu EMT Rullituuri kokkuvõttes esikoha saanud Liiv on tänavu parim olnud ka hooaja avaetapil Raplas, järgnenud etappidel on tal tulnud tunnistada Keskpaiga paremust. Võistlust kommenteerides jäi 17-aastane Liiv üsna napisõnaliseks, lausudes, et sõit oli suhteliselt raske. “Alguses oli mõnevõrra kergem, kuna tuul oli tagant ning laskumisi oli rohkem, pöörde järel oli selle võrra jälle raskem,” ütles Marten Liiv.

Pikal distantsil sai aja kirja 91 uisutajat

Teise koha saanud 19-aastane Aleks Luik kaotas Liivile 54,09 sekundiga. “Lootsin Martenile ikka lähemale jõuda, aga samas olen üldiselt rahul, sest andsin endast maksimumi,” ütles sel hooajal Rullituuri etapil esmakordselt poodiumile jõudnud Luik, kes samuti kinnitas, et rada oli päris raske. “Kui autoga siin sõita, tundub tee hästi laugena, kui aga rulluiskudega peale minna, on ikka väga raske. Ei oleks üldse uskunud, et nii palju peab ronima hakkama.”

Aleks Luige edu järgnevate ees oli samuti kindel, kolmanda ajaga lõpetanud adaverelaste meeskonnakaaslane Albe Team/Bont rulluisutiimist, tallinlane Lauri Koort kaotas talle 33,23 sekundiga. Mart Markus lõpetas seitsmendana, kaotades Marten Liivile ligi kahe minutiga. Teistest Jõgevamaa rulluisutajatest sai Rauno Kamenjuk 41., Aivar Kamenjuk 42., Jõgeva abilinnapea Raivo Meitus 70. ning Kaido Poom 90. koha. Kokku sai pikal distantsil aja kirja 91 uisutajat.

Naistest edukaim Diana Kaareste

Naistest edestas Diana Kaareste vaid kaheksa sekundiga Enel Kõrvat, kolmanda koha sai Merle Kilvits. Sandra Alusalu sai 25 lõpetanu hulgas 10. ning Tea Visse 20. koha.

Lühematest distantsidest oli Jõgevamaa rulluisutajatele edukaim 10 km pikkune poolmaraton, kus üldkokkuvõttes esikoha saanud rakverelasele Argen Intile järgnesid adaverelased Kermo Voitka ja Tuuli Vaher. Kuni 12-aastastele mõeldud kahekilomeetrises lastesõidus sai 7-aastane Marta Ange tubli viienda koha. Ühisstardist läbitud distantsil suutsid teda edestada vaid 3-4 aastat vanemad uisutajad, lõpujoonel kaotas ta võitjaks tulnud Kaspar Päärsonile 44 sekundiga.

EMT Rullituuri kokkuvõttes tõusis Marten Liiv kuue etapi järel 5946 punktiga liidriks, talle järgnevad venelane Maksim Visotsky 5812, Aleks Luik 5781 ning Mart Markus 5780 punktiga. Senine liider Kert Keskpaik langes mitteosalemise tõttu küll koguni 42. kohale, kuid kuna sarja koondarvestuses lähevad arvesse kuue parima etapi kohapunktid, on ta ikkagi hooaja kokkuvõttes peamine esikohapretendent. Rullituuri viimase etapina on 31. augustil kavas Tallinna rulluisumaraton, nädal enne seda sõidetakse sarja mittekuuluv Tartu rulluisumaraton.