Kalana piirkonna külade elanikud korraldavad kokkutuleku

Laupäeva, 8. augusti õhtul saab Pajusi valla Kalanas asuva vallavalitsuse hoone juures teoks Kalana piirkonna nelja küla – Kalana, Mõrtsi, Nurga ja Mõisaküla – elanike kokkutulek.


 Varem on selliseid sündmusi korraldatud Tapiku ja Luige külas, kuid mitte Kalana kandis ega ka mujal Pajusi valla külades. Kokkutuleku algataja ja korraldaja, Pajusi vallavanema Reet Alevi sõnul tuli idee Kalana külade piirkonna rahvalt. Vallavanema sõnul on nimetatud piirkond  rikkaliku ajaloo ja traditsioonidega ning seetõttu on kokkutuleku korraldamine igati mõistlik. Tegelikult pakkus aastaid tagasi sellise idee välja tänaseks manalateele läinud kunagine Pajusi rahvamaja juhataja Laine Kondas.

Kalana piirkonna külade kokkutulek  toimub tänavu esmakordselt, tulekust ette teatada pole vaja ja oodatud on kõik sealsed endised ja praegused elanikud ning needki, kes küll mujalt pärit, kuid kellele nende külade käekäik ja probleemid hingelähedased on.

Reet Alevi sõnul on kolhoosiaegadel elanud Kalanas väga palju inimesi ning seetõttu võib eeldada, et kokkutulekule tuleb üsna palju rahvast. Ta lubas, et koondab konkreetsemad piirkonna külasid puudutavad andmed kokku ja tutvustab neid lähemalt kokkutulekust osavõtjatele. Väga värvikas on olnud näiteks Nurga külas tegutsenud veinivabriku ajalugu. See ettevõte oli tuntud üle Eesti ja ka Pajusit tunti siis eelkõige just tänu selles vabrikus toodetud veinile. Meelelahutust pakuvad kokkutulekul Koigi kultuuriseltsi ja tõenäoliselt ka Pajusi valla isetegevuslased. Plaanis on fotonäitus ja seetõttu palutakse kõigil tulijail kaasa tuua vanu selle piirkonna ajalugu kajastavaid fotosid, mida saab kohapeal arvutisse skaneerida. Reet Alev loodab, et ehk saab edaspidi Kalana piirkonna külade ajaloo kohta ka trükise välja anda. Pajusi vallamaja otsa ehitatakse kokkutuleku ajaks väike poodium esinejatele ning vallamaja õuele pannakse püsti telk, kus lauad ja toolid.

Reet Alev lausus, et Kalana piirkonna külade kokkutuleku kohta on olnud võimalus saada infot nii ajalehe Postimees kui ka tänavuse kultuurikalendri vahendusel ja seetõttu on ta saanud väga palju positiivset tagasisidet enamasti 40-60 aasta vanustelt inimestelt. Korraldajad on seisukohal, et kui kohale tuleb ca 200 osavõtjat, siis on selline kokkutulek esmakordse ettevõtmisena ennast igati õigustanud.

TOOMAS REINPÕLD 

blog comments powered by Disqus