Kalamehed said medalid kaela

Möödunudlaupäevane ilm lausa tõmbas inimesi välja värskesse õhku tegutsema. Suusatati, kelgutati ja  uisutati. Kindlasti kubisesid paljud Eesti kalastajate meelispaikadeks kujunenud veekogud  ka õngitsejatest.

Laupäeval võis õngitsejaid näha ka Põltsamaa vallas Võisiku külas asuval väikesel tiigikesel, kus toimus kalapüügivõistlus. Ei tea, kas jäi reklaam väheseks või eelistati suuremaid veekogusid,  kuid osalejaid sai kokku lugeda ühe käe sõrmedel. Ent sellegipoolest sai Võisikul üles kasvanud Põltsamaa spordimehe Villu Ojassalu algatatud võistlus teoks ning esimene medalikolmik välja selgitatud.

Võistlused saavad traditsiooniks

Villu Ojassalu arvas ise, et küllap läksid tõsisemad kalastajad kuhugi järve- või merejääle, sest tahavad päevaga rohkem kalu saada.

Võistluste korraldaja lubas, et see saab edaspidi traditsiooniks ning toimub just märtsi esimesel nädalavahetusel. Kalastajatele oli võistlustingimustes püügiaeg limiteeritud kolme tunniga, kestes kella kaheksast kella üheteistkümneni hommikupoolikul.

Pärast pooleteisetunnist õngitsemist tunnistas Uno Allikhein, et ega saak just kõige parem pole, kuid mõned ahvenad on siiski käes. Tema sõnul ei lähe nädalatki mööda, mil ta kusagil õngitsemas ei käi, seda nii talvel kui ka suvel. Talvel on tal kalaõnne isegi rohkem olnud. Varem on Uno ka Peipsi peal käinud, kuid tänavu pole ta sinna veel jõudnud. „Peipsile lubati küllalt hilja, sest jääolud olid kehvad,” rääkis ta.

Pealegi on Peipsile minek seotud suuremate kulutustega ja parem oleks seda teha mitmekesi koos. Mis kalamehi talvel jääle meelitab, seda Allikhein täpselt öelda ei oska. „Eks see ole nagu sportki – kes sellega tegelema on hakanud, see enam loobuda ei taha. Kui selline tegevus on veres, siis tõmbab kogu aeg,” tõdes ta.

Veel meeldib Unol kalastada nii Puurmanis Pedja jõel kui ka Tartu lähedal Emajõel, samuti Ilmatsalu jõel.

Päris „nullipoisiks“ ta tavaliselt ei jää, ent kalasaak on erinevatel kordadel väga erinev. Omal ajal sai ta tavaliselt hea kalasaagi Endla järvel, kus püügikogused ulatusid kümne kilogrammini ja üle sellegi. Praegu ostetakse kalapüügiload sinna  juba eelmise aastanumbri sees ära ning seetõttu pole Endla järvele kuigi lihtne pääseda. „Looduskaitsealale ei tohi ilma vastava loata niisama kõndimagi minna,” teab kalamees.

Peipsil kalastajatelt ostetakse vahel isegi saaki kokku.

Pannitäiest ei jää kunagi ilma

Teise laupäevase võistleja Ants Limbergi sõnul arutasid nad võistluste korraldajaga võimalust lülitada see vahva sportlik tegevus ka Põltsamaa jõe mängude talviste võistluste nimistusse. Ants Limberg ütles, et Võisiku tiigil on ta talvisel ajal esimest korda, küll on aga siin kala püüdnud suvel.

“Muidugi eelistaksin minagi praegusel ajal ikka Peipsile minekut, aga üksi on seal kulukas käia. Selleks peaks olema ühiste huvidega seltskond, kellega koos sõidu ette saaks võtta,” rääkis ta. Tänavu talvel pole Ants veel Peipsile jõudnud, kuid enne jääminekut loodab ta seal ära käia. Kalaõnne kohta lausus Limberg, et kui juba kalale on mindud, siis vähemalt pannitäis on alati ka õnge otsa jäänud.

Kalakaupmeest talvine püük ei meelita

Kalastajate tegevust oli uudistama tulnud ka kalakaupluse müügijuht-varustaja Endel Kasvo. Kaupmehe sõnul pole ta ise viimastel aastatel talvisel ajal kalal käinud. Kunagi on ta kalamehi üle riigi erinevatele veekogudele kalastama vedanud ja sellest ajast on mehel endal talviseks kalapüügiks tarvilik varustuski olemas.

Endliga oli kaasas ka lapselaps Kevin, kes on vanaisa sõnul tõsine kalamees. „Suviti käime ikka koos õngitsemas küll,” rääkis Endel.

Päevakohased medalid kaela saanud kalamehed ja võistluste korraldaja olid seda meelt, et vaatamata võistlejate vähesusele võib ürituse igati kordaläinuks lugeda. Ühise laua ümber istunud ja perenaiste keedetud kalasuppi maitsnud seltskond oli veendunud selleski, et kõik suuremad ja praeguseks traditsiooniliseks kujunenud võistlused on tavaliselt alguse saanud üsna tagasihoidlikest avaüritustest. Aasta pärast kohtutakse Võisiku tiigil taas.

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus