|
Täna Kasepääl peetaval X Kalevipoja Kala- ja Veefestivalil korduvad mitmed selle sündmuse traditsioonid, kuid nii mõnedki ettevõtmised saavad teoks esimest korda. |
</p>
Tänavusel festivalil on esimest korda avatud ajakirjaniku ja kalandushuvilise Vladislav Koržetsi eestvedamisel tegutsev kalaköök. “Kalaköögis omandatakse teadmisi-oskusi kolmes õpitoas. Missugused kalaroogade valmistamise oskused täpsemalt õppimisele tulevad, on Koržets saladuses hoidnud,” ütles sündmuse üks korraldajaid Renee Rumm Kasepää vallavalitsusest. Laadal müüakse mitmekesises valikus eestimaiseid saadusi ja erineval moel töödeldud kala. Kalateemadel saab ka silmaringi avardada, oma kokakunstioskusi ja osavust proovile panna.
Rummi sõnul viiakse läbi ka tavakohane Kalevipoja kalasupi konkurss ja vannist püütakse kätega võistu angerjaid. MTÜ Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu, kes on ka festivali üks rahastajaid, pakub kalasuppi. “Kuumade ilmade tõttu värsket kala müügile tulemas pole, muul moel töödeldut peaks aga toodama nii Peipsi piirkonnast kui ka kaugemalt,” lausus organisatsiooni juhatuse esimees Urmas Pirk. “Kuulda on, et laadale tuuakse ka rääbist,” teadis Renee Rumm.
Paljud kauplejad tuttavad
Rummi sõnul on 70 protsenti festivali laadale tulevatest kauplejatest kohal olnud mitmel korral. “Käesoleva nädala alguspäevade seisuga oli registeerinud kaheksakümmend üks müüjat, kuid loodetavasti suureneb nende arv veelgi. Kauplema saab registeerida ka festivalipäeva hommikul kella kuuest üheksani. Kaubarühmade poolest tuleb laat rikkalik. Näiteks Vana-Torokese talu Harjumaalt toob kaasa toorsuitsulihast ja pardilihast tehtud tooteid, Päidre puukool Viljandimaalt on esindatud istikutega ja Tallinna Külmhoone jäätisega. Lätlased toovad müüki nende rahvuskultuurile iseloomulikke käsitöötooteid.”
Rumm märkis sedagi, et omavalmistatud, kasvatatud ja püütud saadustega kauplevatele Kasepää valla elanikele on müügikohad tasuta.
Muusikat igale maitsele
Kala-ja veefestivali juhatab sisse sel sündmusel korduvalt esinenud Põltsamaa linnaorkester. Avasõnad ütlevad juba mitmel aastal samas rollis olnud päevajuht Margus Abel ja Kasepää valla kultuuritöötaja Dalia Rezen. “Esimest korda astub publiku ette koor, mis loodud kolmest seenioride ansamblist. Need on “Allikad” Saare, “Eluhelmed” Pala ja “Eluõied” Kasepää vallast,” ütles Rezen.
Külaliskollektiividest tantsib Reola segarahvatantsurühm Tartumaalt ja laulab ansambel “Pange poisid” Viljandimaalt. Rannaäärsel laval saab aga kuulata Jüri Homenjat.
Õhtuses programmis samas paigas lahutavad meelt ansamblid Anmatino ja Rock Hotel, nende vaheaegu sisustab flamencotantsutrupp “Flamante”. Diskot teeb Imre Mihhailov, atraktiivsust lisavad tulešõu ja ilutulestik, mis pühendatud festivali kümnendale aastapäevale.
Kassil oluline roll
“Kala-ja veefestivali sai korraldama hakatud 2005. aastal selleks, et tutvustada suuremale avalikkusele ja väärtustada Peipsi-äärset piirkonda, siinseid põllu-, aia- ja kalandussaadusi ning muidki tooteid, elulaadi ning kultuuri,” ütles üks festivali algatajaid, toonane maavanem ja praegune riigikogu liige Aivar Kokk.
Juubelifestivalil on ta koos oma abilistega kohal ka heategevusliku “Oma mehe kohvikuga”, kus kogutakse raha Raja ja Kükita vanausuliste palvelatele. “Kohvikus on võimalik teada saada ka kalapannkoogi retsepti,” teatas ta.
“See festival on suviseks suursündmuseks Kasepää vallale, Jõgevamaale ja kogu Eestile. Mitmed, kes siia tulevad, hakkavad siinse kandi vastu põhjalikumat huvi tundma. Festivalil põimuvad maaettevõtlus ja kultuur erinevates vormides,” ütles maavanem Viktor Svjatõšev.
“Need festivalid on alati korda läinud, kusjuures õnnestumisele on palju kaasa aidanud Kasepää laululava valmimine Peipsi rannikul. Mul on hea meel, et kohalikud elanikud saavad festivali laadal oma tooteid ja saadusi müüa ja soovin, et nad seda võimalust aktiivselt kasutaksid,” lausus Kasepää vallavanem Jüri Vooder, kes kavatseb festivali laadalt endale koerakutsika osta.
Renee Rummi sõnul sai aga seoses tänavuse festivaliga “meediastaariks” Kasepää vallavalitsuse ehitus- ja keskkonnaspetsialisti Ilari Domaškini kass, keda näidatakse festivali reklaamiklipis Kanal 2-s, kus lemmikloom suitsulatikat suus hoiab.
Külastajaid nelja tuhande ringis
Renee Rumm märkis, et kala- ja veefestivalil on ikka olnud 3800 kuni 4000 külastajat. “Arvatavasti sinnakanti jääb see arv ka tänavu. Festivalile pääseb kaheeurose piletiga, millega saab kohal olla algusest lõpuni. Kes tulevad nautima vaid õhtust ja öist meelelahutust, peavad lunastama viieeurose pileti,” teatas korraldaja.
i
JAAN LUKAS