Käesoleva aasta puu on paakspuu

Aasta puu nimetamisega soovitakse meil looduses kasvavatele puuliikidele suuremat tähelepanu pöörata. Nii saab paremini tuttavaks  tagasihoidlik ja tihti ka tähelepandamatu puuliik.

Selle aasta puuks valitud paakspuu kannab küll puu nime, kuid sagedasti on selle liigi puhul tegemist alusmetsas või metsaservas kasvava mullaviljakuse suhtes vähenõudliku paari-kolme meetri kõrguse  põõsaga.

Kuni seitsme meetri kõrgused

Kõrgemad puukujulised  paakspuud on meil kasvanud kuni seitsme meetri kõrguseks. Paakspuud võib sagedasti kasvamas leida viljakate  kasvukohatüüpide alusmetsas, samuti sooservades ja ka puisniitudel. See liik, mis on levinud kogu Euroopas, kannatab meil ära ka üleujutuse, sudu, külma ja põua. Paljuneb seemnest, mida linnud edasi kannavad, ja ka juurevõsust ning pistoksast.

Paakspuu tunneb hõlpsasti ära tema mustja koore järgi, millel on valkjad pikergused lõved. Paakspuul on  vahelduvad, terveservalised lehed, millede   külgrood lõpevad lehe servas. Pealt läikivad lehed on alt heledamad. Noored võrsed on hallikaspruunid ja liigile tüüpiliste valgete lõvedega. Paakspuule on iseloomulik  hais ning seetõttu on lihtne seda liiki teistest eristada. Õitseb  kaks korda aastas: kõigepealt mais-juunis ja teine õitsemisaeg on augustis-septembris. Väikesed valkjad viietised õied paiknevad lehekaenlas.

Noor, mõne seemnega  luuvili on punakas ja valminult musta värvi. Vili on mürgine, sisaldades antrasooli, mis põhjustab inimesel sissesöömisel oksendamist, kõhuvalu, peapööritust ja krampe. Mürgised on ka koor ja lehed. Paakspuu lehed ja võrsed maitsevad kitsedele ning varasematel aegadel, kui kitsi  rohkem peeti, oli kärpimata paakspuid  vaid metsasügavuses. Ka lammastele tehti vanadel aegadel toiduks paakspuust lehisvihtu.

Hea meetaim

Paakspuu on hea meetaim. Paakspuu mesi on hele ja ei kristalliseeru. Enam annavad nektarit niiskemate kasvukohtade paakspuud. Hinnanguliselt võib ühelt hektarit paakspuult saada 50 kuni 150 kilo mett.  Võrdluseks võib nimetada, et üks hektar võilille annab 50 kg mett ja üks hektar põdrakanepit 350 kg mett.

Vanarahvas tundis paakspuud ka ravimtaimena. Kevadel või varasuvel, kui oli mahlade liikumise aeg ning paakspuu koor  lahti, koguti seda ning kuivatati ja kasutati erinevate  hädade puhul. Paakspuukoort tarvitatakse  lahtistina, sest koor sisaldab mitmesuguseid glükosiide, peptiidalkaloide ja parkaineid. Samuti tõrjuti kuivatatud ja hapendatud koorest valmistatud vahendiga sügelisi ja kärnasid. Paakspuukoore keedist kasutati mõnel pool  ka kõhuusside väljaajamiseks.

Varem arvati, et paakspuu koor aitab ka nahapõletike ja hambahaiguste korral. Seisnud koores leiduv franguliin kuulub päikese ultraviolettkiirgust tõrjuva komponendina päevitustoodete koostisse.

Kasutati ka värvimisel

Paakspuu koor leidis varasematel aegadel kasutust ka värvimisel. Villaste lõngade värvimisel saadi kena punast (paakspuupunane) või pruuni värvi lõnga. Kui valmimata marjadega  värviti puuvillast riiet, saadi roheline, villase materjali puhul aga violetne värvus. Et paakspuu süsi on vähese tuhasisaldusega, kasutati seda  püssirohu valmistamiseks. Paakspuu peened oksad sobisid ka vikativitsteks, mille abil löepulka vikativarrele kinnitada.

Paakspuu koorega on võimalik ka mune värvida. Selleks  tuleks võtta okste pinnalt koorepuru ja tegutseda nii, nagu ka  sibulakoortega värvides: puistata paberile või riidetükile koorepuru, kasta muna märjaks, et puru hästi külge jääks, pakkida kinni ja panna keema. Kui muna lühikest aega keeta,  jääb selle värv kahvatuks, pikemal keetmisel saab tugevama tooni.

Paakspuu on mitmetele roosteseentele vaheperemeestaimeks. Haljastuses kasutatakse niitjate lehtedega ning ka sammasjaid paakspuuvorme.

i

EDA TETLOV

blog comments powered by Disqus