Kadrisandid, kombed ja peod

Eile, koolinädala viimasel päeval, peeti kadripäevahommikuid, kadritralle, karnevale ja korraldati muid kadripäevale kohaseid pidusid ning ettevõtmisi peaaegu kõikides lasteaedades ja koolides. Meenutati esivanemate kombeid, mängiti rahvamänge ja ehiti end kadrideks.

Kadripidusid peetakse ka täna mitmel pool. Lustivere kultuurimajja oodatakse täna rahvast mõnusale kadriõhtule laudadega. Kes maskides tulevad, nendele on pidu tasuta. Et läheb ka Aasta Kadri valimiseks, siis on arvata, et lõbu tuleb laialt. Tiitlile pürgijatele on ette nähtud kolm vooru. Esimeses voorus tuleb esitada huumorikava, teises tunda kadripäeva kombestikku ning kolmandas osata soove ja ennustusi lausuda.

Vägaris aga korraldatakse täna õhtul Aidu Lasteaed-Algkooli saalis ümbruskonna rahvale kadrikarneval. Asja võtsid käsile kohaliku külaliikumise aktivistid Vägari külaseltsist. Karnevaliõhtu organiseerimine on peamiselt seltsi juhatuse liikmete Vaike Ikmeli ja Reet Otsmiku hooleks.

Võisiku-Kundrussaare külaseltsi Ewa liikmed tulevad homme kokku külamajja, kus traditsiooni kohaselt peetakse koos selle aasta viimase kvartali sünnipäevi. Muidugi ei jäeta tähistamata kadripäevagi. Nagu seltsi eestseisja Loniida Bergmann lubas, teevad nad koos Ilve Milleriga ka kadridele sobivat muusikat ja kadrinalja saab ka.

Kadripäev on kunagi saanud oma nime Aleksandria pühaku Katariina järgi. Legend räägib, et Katariina nimeline noor, ilus ja tark neiu olla avalikus vaidluses võitnud viitkümmet paganlikku filosoofi ja pööranud nad veel ristiuskugi. Selle eest ootas teda ennast aga märtrisurm. Küllap seepärast peavadki kadrisantide maskid naistepärased olema. Kadrisante on kõige enam seostatud siiski tagasipöörduvate esivanemate hingedega. Hingedeaeg ju kestab veel.

Mis aga kadripäeva ilma puutub, siis ühe levinuma ilmaennustuse järgi tähendab kadripäeva sula  külma andresepäeva, mis on teatavasti 30. novembril. 

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus