Ka Jõgevamaal võitis Marina Kaljurand

Euroopa Parlamendi valimistel osales Jõgevamaa 23 192 nimekirjas olnud valijast 7670, mis tegi maakonna hääletusprotsendiks 33,1. Sellega jäi Jõgevamaa 15 maakonna ja kahe suurema linna hulgas tagantpoolt kuuendaks. Ka Jõgevamaal võitis kandidaatidest valimised Marina Kaljurand (SDE), kellele anti 1854 häält.


Kogu Eesti valimisaktiivsus oli 37,6 protsenti, millest kõrgemale ulatus see ainult Tallinnas, Tartus, Harju- ning Hiiumaal. Kõige euroopahuvilisem oli Tallinn 42,9 osalusprotsendiga.

Jõgevamaalt kandideeris europarlamenti ka praegune majandus- ja taristuminister Taavi Aas, kes kogus 1074 häält, mis on 3,6 korda vähem kui tema poolt tänavustel Riigikogu valimistel saadud tulemus, kus ta sai 3925 häält.

Mobiilne valimisjaoskond

Leina Kreek, kes tegutses Jõgeva valimisjaoskonnas, rääkis pühapäeval, et tõenäoliselt mõjutas Jõgeva vallas valimisaktiivsust ka valimisjaoskondade ümberkorraldamine. Teatavasti tegutses neil valimistel Jõgeva vallas esimest korda mobiilne valimisjaoskond.

„Käisime Laiusel, Siimustis ja Vaimastveres, igal pool ühe päeva,“ selgitas Kreek. „Tänane päev on Jõgeval, kuhu kõik on kutsutud. Silma järgi mõjutab see vist ikka valimistulemust,“ arvas ta keskpäeval.

„Kui käisime neljapäeval Siimustis plakateid üles panemas, tuli juba järgmisel päeval noortekeskusesse inimesi, kes tahtsid hääletada. Valijakaarti ei loetud ju väga täpselt. Inimesed ei ole harjunud, et on ainult üks päev, kui kodu lähedal saab valima minna ja mõned olid natuke pahased. Elutempo on ju kiire, kuid oli ka näiteid, kus tullaksegi kaugelt. Siimustisse jõudis küll üks hääletaja Vägevalt.”

Jõgeva valla valimiskomisjoni esimees Egle Lääne ütles, et valimised läksid ilusti. „Vaatasin osalusprotsente päris huviga. Need olid üllatavalt prognoositavad. Üheski Jõgeva valla jaoskonnas ei olnud see väiksem kui 30 protsenti ja Jõgeva linnas käis hääletamas 37 protsenti hääleõiguslikest kodanikest. See on umbes niisugune tulemus kui muudeski maakondades. Etteheiteid oli minimaalselt,“ nentis Lääne.

Olulised valimised

Põltsamaa kultuurikeskuses tegutsenud valimisjaoskonna esimees Annika Teesaar lausus, et inimeste aktiivsus on nähtavalt tagasihoidlikum kui Riigikogu valimistel. Teesaar ei osanud öelda, miks see nii on. Valimiskomisjoni esimees kinnitas, et valimispäeval on rohkem jaoskonna liikmeid kohal kui see eelhääletamise ajal oli. Ikka selleks, et kõik korralikult tehtud saaks.

Valimas käinud Tarmo Etti lausus, et tema jaoks on europarlamendi valimised sama olulised kui Riigikogu valimised. Samas talle tundub, et paljude inimeste jaoks see nii ei ole. „Minu arvates on inimesed erinevate valimiskampaaniatega ära väsitatud. Mina valisin Jaak Madissoni. Erakondasid silmas pidades on meil absurdisituatsioon. Peale EKRE on kõik erakonnad sisuliselt EKP filiaalid,“ rääkis Tarmo Etti.

Angela Etti lausus, et tema valik oli Mart Helme. „Ega ma siis ometi Marina Kaljuranda valima hakanud,“ lausus ta.

Raul Kirseli sõnul on europarlamendi valimised tema jaoks väga tähtsad. „Ma ei arva, et keegi peaks sinna minema meie iseseisvust kaitsma. Me oleme üks Euroopa ja mina hääletan sellise kandidaadi poolt, kes hakkab ühtse Euroopa eest võitlema. Mingit iseseisvust meile rohkem vaja ei ole. Meie üks iseseisvus asub Euroopas ja teine Moskvas, rohkem valikuid ei ole,“ tõdes Kirsel.

Samas tunnistas ta, et üldiselt europarlamendi valimised inimeste jaoks nii olulised ei ole kui kodused Riigikogu valimised.

Liia Orava sõnul on tema jaoks Euroopa parlamendi valimised väga tähtsad, ehkki üldiselt peetakse neid võrreldes Riigikogu valimistega vähem oluliseks. „Arvan, et valimas tuleb ikkagi käia. Ise valisin konkreetsest kandidaati. Valiku tegin selle inimese varasemat poliitilist kogemust arvesse võttes. Lähtusin valikut tehes ka sellest, et minu valitav kandidaat maarahvale suuremat tähelepanu pööraks. Erakondade olukord on väga kirjuks muutunud ja seal leidub mitmeid ülejooksikuid,“ rääkis Orav.

„Minu jaoks ei ole europarlamendi valimised nii tähtsad nagu Riigikogu valimised, aga valima otsustasin siiski tulla. Valisin Marina Kaljuranna, sest ta on minu jaoks pikemat aega sümpaatne inimene olnud ja kindlasti saab ta Euroopas hästi hakkama,“ lausus valimas käinud Terje Tuula.

Naise sõnul on ta ka elektrooniliselt valinud, aga nende osas on tal tõsiseid kahtlusi tekkinud ning ta pole kindel kas tema hääl ikka õigesse kohta jõuab.

TOOMAS REINPÕLD

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus