Juula kohapärimuskohvikul peagi katus peal

Juula külla rajataval kohapärimuskohvikul on suvega kerkinud seinad ja hilissügiseks saab katuski peale.


Kell oli pisut üle keskpäeva, kui Juula külla jõudsime. Elistvere-Lähte tee äärde rajatava kohapärimuskohviku juures on üks omanikest perepea Kalvo Kaasik just katusepanijad Saaremaa firmast Colveks lõunale saatnud ja asunud järgmisi vajalikke juppe valmis seadma, et meestel töö pärast lõunat sujuvalt läheks.

Kodukoha kohapärimuskohvik kui postijaam

Osaühingus Juulamõis, kus tegijateks perekond Kaasik, on käsil kohapärimuskohviku rajamine. Plaanis on luua täiesti omapärane söögikoht Elistvere loomapargi, Jääaja keskuse ja Vudila mängumaa lähipiirkonda. Selleks ostsid Kaasikud Elistvere-Lähte tee äärde maa ning veidi enne jaanipäeva ehk täpsemalt 21. juunil jõuti töödega nii kaugele, et pandi kohvikule nurgakivi.

Kaasikute pere on oma missiooniks võtnud luua oma kodukohta kohapärimuskohvik. Kerkiv kohapärimuskohvik on justkui postijaam Vooremaal ringirändajale: siit saab süüa-juua, moonakoti kaasa, tutvuda kohaliku rahvakultuuri – ja käsitööga, aja- ja kultuurilooga. Perenaine Eneli Kaasik teab, et Vooremaa on imeline paik nii looduse kui siin elavate ja varem elanud inimeste poolest.

“Siin on aktiivseid väikeettevõtjaid, kes toodavad oma taludes maitsavat kohalikku toitu, siin on mitu peredele suunatud külastuskohta ja puhkemaja, puudu on aga tore, kohalikku identiteeti kandev toidukoht. Siin on palju huvitavaid käsitöö- ja kunstitegijaid, kuid nende töid ei ole õieti kusagil müüa,” selgitas perenaine.

Kohviku menüü tuleb lihtne ja kohalikust toormest

Müüki võetakse eelkõige kohaliku rahva tooteid, mis valmistatud kohapeal kasvanud aia- ja põllusaadustest. Plaanis on klientidele tutvustada, millega tegemist. Kindlasti saab Juula kohapärimuskohvikus juua nõgeseteed. Kohviku menüü tuleb ettevõtte ühe eestvedaja Eneli Kaasiku sõnul talupoegliku joonega, lihtne ja kodune. Kohviku rajajatel on plaanis hakata järjekindlalt tähistama rahvakalendri tähtpäevi ja tutvustama vanu kombeid.

Kohvikus saab olema tunnustatud köök, kus kohalikud inimesed saavad oma aia- ja põllusaadustest moose ja mahlasid ning muud suupärast valmistada.

Ka kohviku sisustus on asutajate nägemuse järgi n-ö taaskasutuslik, lauad ja istmed tehakse vanast puidust, disainielementideks on vanaaegsed esemed, näiteks iidne riidekirst, vokk. Teenindajad hakkavad kandma linaseid rahvuslike motiividega riideid.

Loodavad jõudu juurde saada Hooandjast

“Meie kohviku külastaja saab peale kõhutäite ja tervisliku-kohaliku kauba meilt ka meene, loo ja emotsiooni koju kaasa. Juba ukselt hakkavad meie kohvikukülastajaid tervitama inimesed, kes tunnevad siinseid olusid, legende, suurkujusid ja looduskauneid kohti, kes tutvustavad Vooremaad ja juhatavad inimesi legendide-radadele.

Juula kohapärimuskohviku rajajad on ülirõõmsad, et Tabiveres toimetava Virgylia Soosaare kaasabil asuvad peatselt kohvikule “sisu” loomisel appi Tartu kunstikooli tudengid. “Ehk siis põnev ja tore saab see loomeprotsess igal juhul tulema ja suur rõõm on nii vahvatest abikätest,” lisas Eneli Kaasik.

Avamise kuupäeva on Eneli sõnul praegu keeruline välja öelda. “Ei tea, millal saame kõik nõuded täidetud ja kasutusloa,” tunnistas ta. Selleks kõigeks on aga natuke hoogu juurde vaja.

Praegu ei ole neil abiks ühtegi toetusprogrammi. “Uste ja akende tarvis, mis tulevad muidugi täispuidust, loodame jõudu juurde saada rahastusplatvormist Hooandja. Kahju, et meie maakonnas on usk algajate ettevõtjate elujõusse nõrguke, aga meil, paadunud maailmaparandajatena, jaksu veel jagub, seega müttame edasi, et oma unistused täide viia,” ütles Eneli Kaasik. “Meie kõige väiksem eesmärk on saada maja ette ilusad puitaknad, neid on neli, selleks peame, head inimesed Teie abiga, koguma 3500 eurot. Et kogu maja saaks aknad, kokku on neid kaheksa, siis selleks on vaja kokku saada 6000 eurot. Kui kogutakse rohkem, siis saaks ka uksed ette. Selleks läheb veel 7000 eurot.”

Projekti leiab aadressilt: http://www.hooandja.ee/projekt/kohaparimuskohvik-juula-kulas.

Loodavasse hoonesse on end sisse seadmas ka uus mittetulundusühing, Loomemõis  nimi, mis koondab ärksaid ja positiivselt mõtlevaid Vooremaa inimesi. Kui maja saab vett- ja tuult-pidavaks ehk katus on peal ja aknad-uksed ees, siis korraldab MTÜ Loomemõis veebruaris 2017 õues valgusepeo koos tulelabürindi, trummipõrina ja pimeduse väljaaajamise rituaalidest rääkimisega. Kõik toetajad on oodatud sellest osa saama.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus