JUHTKIRI:Elujõud ja edetabelid

Eesti Statistikaamet on soomlaste eeskujul maha saanud omavalitsuste elujõulisuse uuringuga ning avaldanud uuringu tulemused raamatus “Linnad ja vallad arvudes 2004”. Kuigi kolm Jõgevamaa omavalitsust, Saare, Pala ja Kasepää vald on elujõulisuse indeksi poolest paigutunud 15 kehvema omavalitsuse hulka, ei näe Jõgevamaa tervikuna selles 241 omavalitsuse edetabelis sugugi nii halb välja: Jõgeva linn on 34. kohal, Põltsamaa linn 42. kohal, Palamuse vald 85. kohal jne.

Igasugused edetabelid on praegu üldse moes. Loodetavasti ei hakata omavalitsuste elujõulisuse edetabelisse suhtuma niisama hüsteeriliselt kui riigieksamite tulemuste põhjal koostatavasse koolide edetabelisse, mis igal aastal palju paksu verd põhjustab. Kuigi koolijuhid püüavad palehigis tõestada, et kooli ei tohiks üksnes riigieksamite tulemuste põhjal hinnata, kipuvad edu-usku lapsevanemad oma võsukesi ikkagi edetabeli tipmistesse koolidesse sokutada.

Nii, nagu kehvemate riigieksamitulemustega kool võib olla hea mõnest muust küljest vaadatuna, nii võib ka linn või vald, millele statistikaamet oma metoodikast lähtudes teab kui suurt elujõulisuse indeksit pole omistanud, olla selle elanikele tegelikult päris mõnus elupaik. Näiteks paljud mustveelased on öeldnud, et Peipsi järvel on sõnul seletamatu tõmme ning vaevalt neid nüüdki kotib, et nende kodulinn edetabelis tagasihoidlikul 219. kohal seisab. 231. kohale platseerunud Pala valla ainukese kooli, Pala Põhikooli direktor Malle Weinrauch on aga kirjeldanud kummalist protsessi, mis nende majas toimib: noored õpetajad, kes Palale tööle tulles deklareerivad, et tulid ajutiselt, revideerivad hiljem kuidagi sujuvalt oma seisukohti ja igatsegi enam mujale.

On see siis ilus loodus, lahked inimesed, ärgas kultuurielu või muu, aga miski vahel on, mis tekitab inimese ja tema elupaiga vahel tugeva “keemia”, nii et ta oma “juured” üha sügavamale kinnitab ja vilistab igasugusele objektiivsetel näitajatel põhinevale statistikale. Millega pole siinkohal tahetud öelda, et omavalitsusjuhtidel valla või linna elujõulisuse indeksi tõstmise suunas ponnistada ei tasugi. Tasub ikka.

blog comments powered by Disqus