Juhtkiri: Üliharuldane külaline

Saksamaa küla lähedal on ornitoloogid alates 8. juunist näinud linnuharuldust – kaeluskotkast.

Tegemist on raipesööjast eksikülalisega, kes pesitseb tavaliselt siit tuhandete kilomeetrite kaugusel ? Lõuna-Euroopas Vahemere äärsetel aladel, Aafrikas ja Lõuna-Aasias.

Kindlasti sattus kaeluskotkas Eestisse juhuslikult.  Küllap tõid ta meile tõusvad ja langevad õhuvoolud, sest kotkad lendavad väga kõrgel.

Kuival suvel saab see lind Eestis hakkama, kuid talvel ilmselt jääks nälga. Niiske, vihmane ilm talle ei sobi, sest suled on kergesti märguvad ja märjana ei saa ta lennata. Lisaks jahutab märgunud sulestik liialt keha.

Kaeluskotkas vajab suuri lagedaid alasid, meil on niisuguseid kohti vähe. Sellepärast meeldib talle elada poolkõrbes või stepilaadses maastikus. Kaeluskotkast vaadeldi Saksamaa külas ka paar nädalat hiljem, kuid tugevad vihmad  kas sundisid teda mujale minema või on eksikülaline sootuks hukka saanud nagu oma levialast kaugele eemale sattunutega enamasti juhtubki.

Kui juhtute kohtuma kaeluskotkaga, siis teadke, et see majesteetlik lind on siin üliharuldane. Teave tuleks igal juhul edasi anda ornitoloogiaühingule või ka kohalikule keskkonnateenistusele.

blog comments powered by Disqus