Kui saime toimetuses teada, et Jõgevamaa päästeosakonna juhtivspetsialist Tõnu Vare pälvis ÜRO lastefondi UNICEF Eesti rahvuskomitee tänavuse Sinilinnu aastapreemia, ütles üks kolleegidest väga tabavalt: preemia läks õigele mehele.
Tõnu Vare on Jõgevamaal 14 aastat tagasi algatatud koolilastele mõeldud projekti “Kaitse end ja aita teist” üks põhilisi päästeteenistuse poolseid läbiviijaid ning suvelaagrites koolidevaheliste tuletõrjevõistluste korraldajaid.
Tema tõhusast tööst räägib seegi fakt, et Jõgevamaal pole viimastel aastatel koolilastega traagilisi õnnetusi juhtunud.
Kursustel ja laagrites käinud lapsed teavad, kuidas õnnetusi vältida ja ohuolukordades toimida. Need koolipõlves omandatud oskused jäävad kogu eluks.
Toimetusel on hea meel, et päästeteenistus on hakanud tegema üha rohkem ennetavat tööd ka koolides.
Samalaadseid õppusi on tegelikult väga vaja täiskasvanutelegi, sest olgem ausad ? ega me ikka ohuolukordades alati adekvaatseiks jääda suuda.
Üsna kurb oli pärast 2005. aasta jaanuaritormi tõdeda, et inimesed ei oska numbril 112 helistades kuigi selgelt teada anda, mis on juhtunud. Veel vähem teatakse, mida peaks hädaolukorras tegema. Pole mõtet rääkida esmaabivõtetest, need on ära unustatud või pole neid kunagi elus omandatudki.
Suur tänu kõikidele, kes koolis lastele esmaabi andmist õpetavad. Õnneks on kaitse end ja aita teist-liikumisse haaratud enamik maakonna koole. Ja küllap sellepärast on ka meie kooliõpilastel elementaarsed oskused olemas.
Vooremaa on seisukohal, et koolides tuleks siiski õpilastele elementaarseid oskusi õpetada ja ka täiskasvanutele mitmesugustel üritustel esmaabitarkusi meenutada. See kõik on inimelu päästmiseks hädavajalik.