Täna, 18. mail on rahvusvaheline muuseumide päev. Paljud muuseumid korraldavad sel puhul üritusi ning seda meiegi maakonnas. Selleks, et elavdada huvi muuseumide vastu, toimub mitmel pool Euroopas muuseumide öö, mil pakutakse põnevaid ettevõtmisi.
Oma põhjaliku programmi pakub selle raames välja näiteks ka Palamuse muuseum, mis on Jõgevamaa muuseumide hulgas alati ühel kõige väärikal positsioonil olnud. Jõgeva linnas on põhjust mõelda Betti Alveri muuseumi käekäigule, milleks peaks kujunema Jõgeva külaliste jaoks üks olulisemaid kohti, kus siinse paigaga seotud vaimsed väärtused enda eest kõnelevad. Praegu tundub, et tööd Alveri muuseumi rajamisel kulgevad normaalselt.
Muuseumid on kõikides maades ühed tugevama kultuuri kandajad ning neid hinnatakse ka vastavalt. Eks enamik meistki, kes kaugemale sattunud, on näinud tõelisi turistide horde ja mõnel pool tundidepikkusi sabasid.
Eesti muuseumide tugevamaks saamise tee on kulgenud tihti läbi raskuste. Tänavu oli siiski hea aasta, kuna saime pärast pikka ootamist rõõmu tunda kunstimuueumi ehk KUMU uue hoone avamise puhul. Tartus Raadile kavandatud Eesti Rahva Muuseumi üle käivad aga ikka vaidlused, kuigi projekt on heaks kiidetud.
Muuseumide päeval tuleb mõelda ka muuseumitöötajatele, keda ühiskond pole siiani piisavalt tunnustanud. Nende palgad on väikesed ning selliseid sotsiaalseid garantiisid ja soodustusi, nagu teistel riigitöötajatel, neil pole.
Üldse on rahalises mõttes suurem osa muuseumidest seisnud aastaid kultuuriasutuste rahastamise järjekorras viimaste hulgas. Paratamatult kajastub see ka väljapanekute tasemes. Riik ja omavalitsused peaks siin rohkem õla alla panema. Samas tundub, et Jõgevamaal on selle asjaga seisud pisut paremad kui paljudes muudes kohtades.
Muuseumide päeval mõelgem väärtustele, mida peab hoidma ja mida ei saa enam näha kusagil mujal kui muuseumis. Püüdkem ka oma lapsi võimalikult palju museumidesse meelitada, et nad tajuksid aegade sidet ja õpiksid seeläbi nägema ka tänast avarama pilguga.