Suvi möödus lennates, täna on õpilastel viimane vaba päev ja homme algab uus kooliaasta. Jälle üks uus algus, päris esimene enam kui 400 Jõgevamaa poisile-tüdrukule.
Jõgevamaa alg- ja põhikoolides ning gümnaasiumides õpib veidi alla 5700 õpilase, selgus koolidest saadud andmetest. Kui arvestada juurde veel umbes 130 eraõigusliku Jõgeva Täiskasvanute Gümnaasiumi õpilast, 105 erivajadustega Kiigemetsa Kooli last, umbes 400 Luua Metsanduskooli õpilast ning 550 Põltsamaa Kodu- ja Põllutöökooli õppurit, õpib sel õpeaastal Jõgevamaa koolides umbes 6900 last ja noort. See arv on siiski ligikaudne, sest õppeaasta alguses liiguvad õpilased veel ühest koolist teise.
Mullu õppis Jõgevamaa üldhariduskoolides umbes 6060 õpilast, seega on tänavu meie maakonna koolides üle 300 lapse vähem. Õpilaste arv väheneb kahjuks aasta aastalt veelgi, üliväikeste kooliminevate laste arvuga aastad alles tulevad. Mida see kaasa toob, on samuti teada – paljud koolid peavad paraku uksed kinni panema ja kohalikel omavalitsustel tuleb lähiajal langetada nii mõnigi ebapopulaarne kooli sulgemise otsus.
Võib aga ka nii juhtuda nagu tänavu Mulgimaal, kus Karksi valla Lilli külaselts avab valla poolt suletud Eesti väikseima kooli. Lilli koolis asub 1. septembril õppima vaid viis-kuus last. Ka Jõgevamaa väikseimas õppeasutuses Tiheda Lasteaed-Algkoolis õpib alla kümne lapse.
Enamik poisse-tüdrukuid läheb heal meelel kooli, et jälle kohtuda klassikaaslastega ning jagada nendega suvemuljeid. Kauaks muidugi rõõmu ei jätku, sest varsti on käes töine argipäev ning koos sellega ka tüüpilised kooliprobleemid
Head lapsevanemad, leidke aega oma lapsega uue õppeaasta esimesel koolipäeval koos kooli minna. Olge oma lapse suhtes iseäranis tähelepanelik, sest tegemist on kohanemisperioodiga – uued õppeained, uued õpetajad ja vajadus alluda kooli nõudmistele kujutavad endast lapse närvisüsteemile tõsist survet. Tehke oma lapsele rõõmu, leidke aega koos torti süüa või lihtsalt üks kena jalutuskäik ette võtta.
Paluge lapsel tingimata jutustada, kuidas tal päev möödus, püüdke talle rääkida ka oma koolirõõmudest ja -muredest, kuulake teda rohkem ning vähem lugege moraali. Ärge unustage, et lapsel peab tingimata olema ka vaba aega. Las ta mängib, vaatab televiisorit, ühesõnaga ? laske tal ka omaette olla.