Elu on teist nädalat juba kuidagi vaiksemaks muutunud, postkastid on märksa tühjemad ja ajalehed pole enam kaugeltki nii värvikirevad kui kohalike omavalitsuste volikogude valimiste eel. Peale valimisreklaami ja kandideerijate näopiltide ning valimislubaduste mahub ajakirjandusväljaannetesse nüüd muidki kirjatükke.
Aeg on niikaugele jõudnud, et võimupiruka juurde jõudnud asuvad omavahel tükikesi jagama. Sellel nädalal ongi ees võimuliitude loomised. Mitmes omavalitsuses tulevad juba lähipäevil volikogusse pääsenud kokku, et endi keskelt valida volikogu esimees.
Selle, milliseks kusagil vallas või linnas kujunevad võimuliidud, otsustavad võitjad, see tähendab erakonnad, kelle liikmeid kõige enam volikogusse pääses. Siin ei loe enam see, kellel rohkem või vähem ambitsioone või kes rahva hulgas enam populaarne kui teine. Nüüdseks on rong juba läinud ja rahvas enam sõna sekka öelda ei saa.
Torma ja Kasepää vallas, kus Rahvaliit tegi puhta töö, pole teiste erakondadega midagi jagada. Seal tuleb Rahvaliidul lihtsalt asuda oma lubadusi ellu viima. Enamikus teistes omavalitsustes valib enim valijate hääli saanud erakond endale valitsemispartneri, kellega edaspidistel valitsemisaastatel koostööd teha.
Kõige esimesena sõlmiti koalitsioonileping Jõgeva linnas, kus valimised võitnud Reformierakond kutsus võimuliitu moodustama Keskerakonna. Täna sõlmitakse koalitsioonileping Puurmani vallas, kus volikogu kolmteist liiget jaotuvad nelja erakonna vahel. Võrdselt viis häält said nii Reformierakond kui ka Rahvaliit, kes siis omakorda endale vähemate hulgast partnereid palusid. Lõpptulemusena valis Reformierakond Keskerakonna ja kutsus kaasa ka Res Publica ainsa esindaja, jättes Rahvaliidu opositsiooni.
Mitmel pool läbirääkimised veel jätkuvad. Kaalutakse, kellega koostöö paremini sobib ja kes kuidas oma valimislubadusi põhjendab. Elu näitab, kas aga kasu saavad ka valijad, kelle heaks neid lubadusi anti.