Juhtkiri: Aeg annab arutust

Siseministeerium on välja pakkunud järjekordse haldusreformi kava. Kui mitmenda juba, ei oska öelda, sest järg on käest läinud. Viimane võimalike ühinemispiirkondade kava pole kokku pandud käskude ega keeldude keeles, võimalikele ühinejatele määritakse lihtsalt mett moka peale. Kes hiljaks jäävad, jäävad sellestki piskust toetussummast ilma.

Regionaalminister Jaan Õunapuu väidab, et uus kava näitab kohalikele omavalitsustele võimalikud soovituslikud ühinemispiirkonnad, st kellega neil on kõige parem ühineda. Mõnel omavalitsusel on valida kahe, mõnel kolme variandi vahel. Ühinemispiirkondade kavas on 21 omavalitsust, kellel pole vaja üldse liituda. Mille alusel need välja valiti, pole teada.

Jõgevamaa omavalitsusjuhid ühinemispiirkondade kava praegusel kujul heaks ei kiitnud, sest nende hinnangul lõhub see maakonna terviklikkust ning nõrgestab omavalitsuste võimet juhtida ja arendada kohalikku kogukonda.

Haldusreformist on räägitud aastaid ja ka tegutsetud aastaid. Erinevad kavad on kabinettides sündinud ja seetõttu ei taha tegeliku eluga kuidagi kokku minna. Sellest ka omavalitsuste vastuseis.

Jõgevamaal on mõned koostööprotsessid käivitunud ja aeg annab arutust, mis neist saab. Tõenäolisi ühinemiskõnelusi peavad Puurmani ja Laeva vald ning Tabivere ja Tartu vald.

Eks kohalik rahvas tunne kõige paremini, kuidas neile parem on. Kui inimesed tõesti saavad aru, et koos on mõttekam edasi minna, siis ka ühinetakse. Vaevalt keegi seda mõne miljoni krooni pärast tegema hakkab.

blog comments powered by Disqus