Eesti suurim rapsitöötleja, Painkülas tegutsev Werol Tehased peab otsustama, kas nende huviks on, et uus valguisolaatide ekstraheerimise tehas tuleb Weroli juurde Painkülla või läheb see kuhugi mujale. Tehnoloogia on olemas ja selle valdajad tahavad katsetehase talveks katuse alla saada. Omanikud ei taha otsustega viivitada.
Werol jälle tahab teada kõikvõimalikke asjaolusid, et siis oma seisukoht öelda. Werolit huvitab, millised on tulevase valguisolaatide tehase jäätmed ja saastekogused. Samuti on küllalt lahtine ka energiabilanss. Veel on selgunud, et uus tehnoloogia ei võimalda kasutada Weroli tooret ehk õlikooki ja vaja on umbes 10 protsenti väiksema õlisisaldusega ?rotti. Mõlema osapoole kinnitusel läbirääkimised võimaliku partnerluse kohta jätkuvad.
Tegelikult tähendab valguisolaatide tehas, et ka eestlased suudavad oma tooret ise lõpuni väärtustada. Kui seni läks Painkülas rapsist väljapressitud õli pudelisse ja ?rott loomasöödaks, siis edaspidi on võimalik ?rotti edasi töödelda ja sealt ka inimtoiduks kõlbulik kätte saada ning eksportida.
Kui lähtuda sellest, et tehas peaks olema huvitatud oma toodangule püsiva ja küllaldase nõudluse tekitamisest, siis peaks ka valguisolaatide katsetehas Painkülla tulema. Et tegemist on täiesti uute tehnoloogiliste lahendustega, võib mõista ka ettevaatlikkust. Werol ei taha olla ainult toorme tarnija, vaid soovib rohkem asjade käigus kaasa rääkida. See võimalus on ettevõttel ühe omanikuna kindlasti olemas.
Kompleksse tootmiseta tehas ilmselt püsima jääda ei suuda ja seda on Weroli uued juhid mõistnud. Sellepärast tegeldaksegi aktiivselt nii biodiiselkütuse tootmise käivitamise kui ka valguisolaatide ekstraheerimisega.
Otsuse peab langetama valitsus, sest 98,2 protsendi Weroli aktsiate valitseja on põllumajandusministeerium. Jõgevamaa vajaks hädasti kuni 70 uut lisatöökohta ja ligi 200 miljoni kroonist investeeringut.