Jõulukuused ühisesse lõkkesse

Eestlastel on jõulude juurde kuulunud jõulukuusk. Kui kunagi elasid inimesed ahiküttega majades, kus kuusk peale kolmekuningapäeva ahjus ära põletati, siis tänaseks on olukord muutunud.


Tänapäeval on paljude elupaigaks korter ning ka paljudes eramutes enam traditsioonilist ahikütet ei ole. Paljud on valinud jõuluaja sümboliks tehismaterjalist kuuse ehk kunstkuuse. Kuid väga suur osa inimestest eelistab jõuluaja kõige olulisema sümbolina jätkuvalt looduslikku kuuske. Seetõttu on paljudel inimestel probleemiks, mida kuusega peale hakata siis, kui jõulud ja aastavahetus mööda on saanud. Õnneks korraldatakse paljudes suuremates asulates üle terve Eesti ühist kuuskede põletamist, mille juurde kuulub enamasti ka meelelahutus.

Jõgeval toimub jõulukuuskede põletamine 12. jaanuaril paralleelselt Vabadussõja aegu meenutava sündmusega, mil tervitatakse pidulikult kohale saabuvat soomusrongi. Kaubalao juurest, kus soomusrongi tervitatakse, liigutakse ühise sabatantsuga kultuurikeskuse taga asuvasse parki, kus MTÜ Valgusfestivali eestvedamisel valmistatakse jõulukuuskedest tuleskulptuure ning osa kuuskedest põletatakse ära suures lõkkes. Kuuskede põletamist ilmestab põhjamaine trummiring, Jõgevahe Pere naised korraldavad sabatantsu ning üritus lõpeb ilutulestikuga. Korterelamute prügikonteinerite juurde pandud kuused toimetatakse lõkkeplatsile BRP Haldus ning Jõgeva Elamu abiga.

Põltsamaal toimub jõulukuuskede põletamine linna noortekeskuse juures 13. jaanuaril. Meelelahutust pakub Dance Dream ning huvilistel on võimalus ka poniga sõita. Ürituse korraldajad paluvad jõulukuuski mitte prügikonteinerite juurde vedelema jätta ning tuua need noortekeskuse juurde lõkkeplatsile.

Mustvees ühist jõulukuuskede põletamist ei korraldata. Mustvee vallavalitsuse avalike suhete spetsialisti Krista Pinti sõnul on Mustvees sellist ettevõtmist keeruline organiseerida juba seetõttu, et seal moodustavad suure osa elanikkonnast vene keelt kõnelevad inimesed, kelle jõulupühad alles kestavad. Lisaks on Mustvees üsna väike kortermajade osakaal ja inimesed saavad oma jõulukuused ise kodus ära põletada.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus