Jõgevamaal pesitsev must toonekurg sai selga raadiosaatja

Projekti “Flying Over Natura 2000” (“Lennates üle Natura 2000”) raames varustasid kaheksa riigi linnu-uurijad raadiosaatjatega 20 must-toonekurge. Lindude selga kinnitatud miniatuurne 45-grammine raadiosaatja fikseerib satelliitside abil kurgede teekonna talvitumispaikadesse Aafrikas.

Eestist osalevad Jaak ja Tooni

Eestist osaleb projektis 2 must-toonekurge: Tartumaalt Laeva metskonnast kinni püütud isaslind ja Pikknurme metskonnas pesitsev emaslind. Lindude eristamiseks tuli ornitoloogidel n-ö ristivanemateks hakata ja kurgedele nimed anda. Kui Belgia linnu-uurijad nimetasid oma kured kuningliku perekonna liikmete järgi, siis meie kured said endale ilusad eesti nimed ? Jaak ja Tooni.

Tooni ja tema paariline pesitsevad juba aastaid Pikknurme kandis allakukkunud pesa asemele ehitatud tehispesas. Viimasel kümnel aastal pole see paar olnud eriti edukas: ligi pooltel aastatel pole pojad lennuvõimestunud, mitmel korral on pojad langenud metsnugise saagiks.

Jaak püüti pesa juurest võrguga. Pärast tehispesa ehitamist allakukkunud loodusliku pesa asemele on see olnud üks Lõuna-Eesti edukamaid must-toonekure pesi, mille vanalinnud käivad saagijahil Ilmatsalu kalatiikide ümbruses või Suur-Emajõkke suubuvatel ojadel-kraavidel.

Must-toonekure arvukus on Eestis viimase viiekümne aasta jooksul tugevalt kõikunud. 1970ndate aastate alguses hinnati arvukuseks vaid 80 paari, viimastel aastatel pesitseb Eestis Kotkaklubi andmetel 100-115 paari. Seega tuleb must-toonekure kaitsele pöörata väga suurt tähelepanu ja lind kuulub kaitsealuste liikide I kaitsekategooriasse.

Kureklippe saab jälgida ka ETVst

Projektis osalevate must-toonekurgede senine jälgimine on näidatud, et need linnud on võimelised katma lühikese ajaga väga suuri vahemaid. Näiteks Luksemburgist pärit must-toonekurg lendas veidi rohkem kui ööpäevaga ligi 800 kilomeetrit ja kogu nädalavahetusega 1100 kilomeetrit. Ühe prantsuse kure keskmiseks lennukiiruseks on mõnel päeval arvutatud koguni 70 kilomeetrit/tunnis.

Must-toonekurgede saadetud videoklippe Euroopa loodusest edastab 20 telekanalit eri riikidest. Eesti Televisioonis on klipid eetris kaks korda päevas: hommikul pärast “Terevisiooni” ja kordusena pärast kella 18 “Aktuaalset kaamerat”. Lisaks saab kurgede liikumist jälgida projekti veebilehel www.flyingover.net.

ULVI SELGIS

blog comments powered by Disqus