Jõgevamaad esindasid Võrus Jõgevahe Pere ja Tempora Mores

Nelja päeva jooksul ei oldud pidevalt Võrus, vaid käidi ka väljasõitudel ja anti lisakontserte. Teise päeva õhtul sõitsid jõgevamaalased Rõugesse, kus pidi antama kontsert. Sinna  jõudes nähti üllatusena kogu festivali rahvast kogunemas. Nimelt olid festivali korraldajad kutsunud kõik folgile tulnud rühmad Rõugesse, et külalistele ka ilusat Võrumaa loodust näidata. Rõuges õpiti koos erinevate maade rahvatantse ja -laule ning veedeti lõbusalt aega.

Laupäeval käis Jõgevahe Pere ära Põlvas ja andis seal kontserdi. Külastati ka Suurt Munamäge, see seostus hästi rühma kavas oleva tantsuga, mille nimeks Labajalavalss munadega.

Jõgeval vastupidavad memmed

Korraldajad kiitsid igati Jõgevahe Pere tantsijaid ja pillimehi. Eriti oldi üllatunud memmede rühma tublidusest ja vastupidavusest. Mõned teised samasugust koosseisu rühmad olid juba teisel päeval nii väsinud, et pidid koju tagasi minema, kuid Jõgeva memmed pidasid rõõmsameelsetena vastu kõik neli päeva, seejuures veel kõikidest esinemistest osa võttes. Isegi tänavatants, mis nooredki kõvasti võhmale võttis, tehti lõbusalt kaasa.

Tänavatantsus osales üle tuhande inimese, kes kõik rivis mööda tänavaid ?Savikoja venelase? loo järgi Võrus Vabaduse väljaku poole tantsisid. Kümne minuti vältel lasti seda muusikat ka raadiost ja kogu tralli kanti üle ka televisioonis. Kui kõik osalejad väljakule kokku olid jõudnud, hakkas lõpuks vihmagi tibama. Korraldajad arvasid, et see tuleb suurest tantsimisest, mis isegi taeva higistama on pannud.

Igal rühmal oli Võrus oma giid, kes linna ja ka ümbruskonda tutvustas ning hoolt kandis, et kõikidega kõik korras oleks. Jõgeva giidi sõnul tänas festivali juhtkond Jõgevahe  Peret huvitavate kavade ja vastupidavuse eest.

Jõgeva rühm on väga tänulik Tartu Ülikooli rahvatantsuansambli tantsijale Aivar Aitsarile, kes oli nõus Jõgevahe Perele soolotantsijaks olema ja koos väikese Rivo Järvetiga esinema. Samuti ollakse väga tänulik ka Virvele, kes abivalmilt kapelli Tempora Mores ajutiseks liikmeks hakkas.

Kõik rahul

Kõik jäid festivaliga väga rahule. Jõgeva tantsijatele-pillimeestele meeldis üritus väga. Rühma juht Airi Rütter oli ürituse lõppedes tantsijate ja pillimeestega väga rahul, kuid enda suhtes veidi kriitiline. Ta tunnistas, et mängis korra tantsijatele saateks valet lugu, nemad said oma tööga sellegipoolest hakkama.

Nädal aega enne Võru folkloorifestivali käis Jõgevahe Pere naisrahvatantsurühm Tartus Eesti-Soome tantsupeol. Tantsijate sõnul ei saa neid üritusi võrrelda ? üks on ikkagi folklooripidu, teine aga esinemine, kus kõik eksimused pealtvaatajatele näha.

Võru folkloorifestivaliga jäid välismaa külalisedki väga rahule ja olid väga kurvad, kui see läbi sai. Itaalia rühma liikme Manuele sõnul oli üllatav, et  kõik kakskümmend seitse alati lõbusat rühmaliiget peaaegu nutsid, kui Eestist ära pidid sõitma. Kõik siinsed sõbrad jäid maha ja imetore Eestis veedetud nädal oli otsa saanud.

?Lõunamaalased arvavad, et Baltikumi inimesed on külmad ja tuimad, kuid nüüdsest on vähemalt meie arvamus muutunud. Nüüd, kui me Eestis käinud oleme, teame, et siin on väga toredad inimesed, imeilus loodus ja fantastilised festivalid,? lisas Manuele.

Kuigi külalised olid tulnud siia lõuna poolt, ütlesid nad kõik, et Eestis on väga ilus ja kuum ilm. Isegi kreeklaste ja itaallaste sõnul olevat Eestis palavam kui neil kodumaal, kui nad siia sõitma hakkasid.

Jõgevahe Pere veendus Võru üritusel, et nii meeldiva festivalielamuse saamiseks pole vaja tingimata välismaale minna.

Jõgeva esindust oodatakse Võru folkloorifestivalile ka järgmisel aastal.

EEVA PAJUMÄGI

blog comments powered by Disqus