Jõgevamaa aasta õppija on Kaire Põldmaa

Tänavu tunnistati maakonna aasta õppijaks Jõgeva põhikooli kehalise kasvatuse õpetaja ja treener Kaire Põldmaa. Aasta koolitajaks kuulutati fotograaf Johannes Haav, koolitussõbralikumaks organisatsiooniks saavad Jõgeva Kodutütred.


Kaire Põldmaad on õppima ja ennast täiendama motiveerinud mitmekülgsed huvid ja tahe võimalikult põhjalikke teadmisi, oskusi ja kogemusi omandada.

“Olen õppinud seda, mida olen tahtnud, ikka endale. Kuidagi loomulikult on läinud nii, et saan oma teadmistega teiste jaoks kasulik olla. Kõik on võimalik, kui on tahtmine ja huvi,ˮ märkis Jõgevamaa aasta õppija 2017.

Põldmaa lõpetas põhikooli Lääne-Virumaal, Simunas. Ta kuulus sealsesse õpilasomavalitsusse, toimetas kooli ajalehte, mängis korvpallinaiskonnas. Rakvere gümnaasiumis õppis Kaire majandusklassis. Teadlik valik saada kehalise kasvatuse õpetajaks ajendas aga põhjalikumat tähelepanu pöörama treeningutele ja bioloogiale. Tallinna ülikooli kehakultuuriteaduskonda õppima asudes kutsuti Põldmaa korvpalli mängima Tallinna ülikool/Volta naiskonda Eesti meistriliigas.

Vahetusüliõpilaseks Hispaanias

Tartu ülikoolis magistriõppe teisel kursusel võttis Kaire vastu otsuse enne ülikooli lõpetamist ka välismaal õppida. “Kandideerisin Valencia ülikooli, osutusin valituks. Sügisel lendasin Hispaaniasse, nii sai minust vahetusüliõpilane. Valencias keskendusin põhjalikult ujumise ja korvpalli algtõdedele.ˮ

Hispaanias õpitakse väga põhjalikult kehalise kasvatuse algtõdesid. Eestis on kehalise kasvatuse õpetajaks õppivaid mehi ja naisi enam vähem võrdselt. Hispaanias annab aga tunda meeste ülekaal. Kursusel, kus õppisin, oli peale minu veel paar naist,ˮ rääkis Kaire Põldmaa.

Magistriõpingute ajal kandideeris Kaire kehalise kasvatuse õpetajaks Jõgeva põhikooli, kus ta töötab viiendat aastat.

Ennast pidevalt täiendama on noort pedagoogi ajendanud huvid, mis seotud nii eriala kui ka hobidega. “Keha-meele treeningute juurde jõudsin Eesti Kehalise Kasvatuse Liidu korraldataval kehalise õpetajate 2016. aasta suvekursusel Jõulumäel, kus üks selle ala treener seda mulle soovitas. Olles tegelenud korvpalli, jooksmise, suusatamise ja rattasõiduga, tundsin mingil hetkel soovi arendada end ka keha-meele trennides. Kolleegid õpetajad olid juba varem soovi avaldanud, et võiksin neile treeninguid läbi viia. Pärast neljakuusel kursusel osalemist sai minust rahvusvaheliselt litsentseeritud treener. Nüüd treeningi igal kolmapäeval oma töökaaslasi. Tegemist on kogu keha treeninguga, mis põhineb viiel traditsioonilisel Hiina meditsiini elemendil. Harjutused on koos hingamisega kombineeritud ühtseks tervikuks ja mõjutatud nii joogast, füsioteraapiast, erinevatest idamaistest tehnikatest kui tavapärasest jõutreeningust.”

Samuti on Kaire Põldmaa õppinud vesiaeroobika treeneriks. “Treeneriõpingud on mulle andnud juurde enesekindlust, julgust ja paremat suhtlemisoskust. Suurenenud on tutvusringkond, laienenud silmaring. Kasuks on tulnud hea ja julgustav tagasiside. Et treeninguid ja ennast paremaks muuta, olen palunud tagasisidet ka selle kohta, mis ei meeldi.

Kehalise kasvatuse õpetaja oskusi saan kasutada trenne juhendades, trennides vajaminevaid oskusi aga koolis õpetades,ˮ ütles ta.

Kaire Põldmaa on õppinud ka naisterõivaste konstrueerimist. “Praegu on õmblemine veel hobi, naisterätsep või moelooja ma ei ole. Võib olla tulevikus saab see kõrvaltööks õpetaja ja treeneri ametile, õmblemistuba mulle koju juba tehti.”

Kaire sõnul on tema õppimistele alati kaasa aidanud pereliikmed, sõbrad, kolleegid.

Järgmisena sooviks Kaire Põldmaa õppida tantsimist. “Jällegi haakub see mu erialaga ja saaksin seda ka oma töös rakendada. Kindlasti plaanin end täiendada, praegu lihvin ka kudumisoskust.ˮ

Põnevad koolitused

Tunnustuse Jõgevamaa aasta koolitaja 2017 laureaat vabakutseline fotograaf Johannes Haav on koos MTÜ Piltijad teiste liikmetega õpetanud erinevate põlvkondade inimesi tegema loodus- ja portreefotosid, lavastama fotokompositsioone. “Koolitustel oleme tutvunud erineva fototehnika ja tehnoloogiaga, korraldanud õppereise erinevatesse Eesti piirkondadesse. Erilist tähelepanu on pööratud Peipsimaale kui kahe kogukonna ja kultuuri kokkupuutealale,ˮ lausus Haav, kes ka praegu juhendab fotograafiakursust Mustvees.

Johannes Haava fotokoolis osalenud edukamad harrastajad on saanud näitustel eksponeerida oma töid koos kutseliste fotograafidega. Oma õpilastel soovitab Haav pildistada erinevates ilmastikuoludes, innustab külastama näitusi, tutvustama oma fotosid sotsiaalmeedias.

Haav on osalenud järjepidevalt Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse (JAEK), Jõgeva maavalitsuse ja erinevate omavalitsuste korraldatud seminaridel ja nõupidamistel.

Aasta koolitussõbralikumaks organisatsiooniks kuulutatakse tänavu Kaitseliidu Jõgeva maleva noorteorganisatsiooni Kodutütred Jõgeva ringkond. “Oleme maakonna kodutütardele korraldanud mitmesuguseid üritusi isamaalise kasvatuse tugevdamiseks, erinevate teadmiste ja oskuste omandamiseks, positiivsete emotsioonide loomiseks. Toimunud on laagreid, kursusi, õppepäevi, võistlusi, kohtumisi teiste piirkondade kodutütardega,ˮ ütles ringkonnavanem Leina Kreek. Traditsiooniks on kujunenud erialalaagrite läbiviimine ja kindla teemasuunitlusega õppepäevad.

“Koolitamisele on kaasa aidanud ka kodutütardele mõeldud töövihikud. Kodutütarde eestvedajad on käinud vabatahtlike noortejuhtide kursustel, Kaitseliidu noortejuhi kursustel, ringkonnasisestel õppepäevadel. Noortejuhtide omavahelise sünergia loomiseks korraldatakse lisaks noortelaagritele ka juhtide laagreid,ˮ lisas ta.

Nominente mitmest valdkonnast

Mitmed erineva valdkonna inimesed jõudsid Jõgevamaa aasta õppija valimisel nominendistaatusesse. Põltsamaa ühisgümnaasiumi pikapäevarühma õpetaja ja maleringide juhendaja Maire Haava alustas õppimist koos esimese klassi õpilastega Male kooli töövihiku ja õpetajaraamatu abil ning kogenuma ringijuhi toel. Tänaseks on tema juhendamisel üle 150 Põltsamaa ühisgümnaasiumi algklassi õpilase nelja aasta jooksul leidnud tee malemängu juurde.

Anna Haava nimelise Pala kooli algklasside õpetaja Marve Juursalu täiendab end mitmekülgselt, mis võimaldab edukalt teha igapäevatööd, juhendada huvialaringe, korraldada rahvakultuurisündmusi nii koolis kui ka paikkonnas.

“Tänu Marve aktiivsele tegevusele rahvakultuuri vallas on meie kooli õpilased olnud esindatud maakonna luulekonkurssidel, esinenud kõikvõimalikel üritustel, osalenud rahvatantsupidudel. Oma toredate mängude, laulude ja tantsudega on ta alati suutnud lõbustada oma kolleege ja õpilasi,ˮ lausus teda tunnustamiseks esitanud Pala kooli endine direktor Malle Weinrauch.

Pala koolist on nominendiks ka kehalise kasvatuse õpetaja Killu Vunk, kes täiendanud ennast praktilise suusa- ja uisuõppe, eelkooliealiste laste mängulise jalgpallivõistluse ning orienteerumise alal ja osalenud liikumisõpetajate suvekoolis.

Jõgeva täiskasvanute keskkoolist nominendiks esitatud Merje Sarapuu plaanib erialaseid õpinguid sotsiaalvaldkonnas ja soovib omandada kõrghariduse. Selle kooli õpilastest kandideeris tunnustusele ka Anneli Sokk, kes õpib ka Olustvere teenindus- ja maamajanduskoolis veisekasvatuse erialal. Anneli sooviks on arendada oma väikest linnu- ja kalakasvatust.

Jõgevamaa aasta koolitaja nominent Eesti Punase Risti Jõgevamaa seltsi liige ja SA Tartu Kiirabi brigaadi juhtivtöötaja Jõgeval, Ene Viitkin, on läbi viinud esmaabikoolitusi. Ta on korraldanud ka koolitusi autojuhilubade taotlejatele, samuti esmaabikoolitusi ettevõtetes ja asutustes, kus õppijateks ka kooliõpetajad ja lasteaiatöötajad.

Samuti pakuti koolitamisvaldkonnas tunnustamiseks ka Raplamaal paiknevat Kaitseliidu kooli, milles end täiendanud ka paljud jõgevamaalased.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus