Jõgeval tuleb “Jääpurikas 2009”

 

7. veebruaril kutsub Jõgeval tegutsev MTÜ Miinus 43,5 taas kõiki külmakartmatuid Mustvee maantee lõpus asuvasse külma- ja ilmajaama kogupereüritusele “Jääpurikas 2009”. Toimuvad purikavalamise võistlus ja ilmaviktoriin ning kuulutatakse välja fotokonkursi “Kaunis jääpurikas” parimad.

Purikavalamise võistlust saab korraldada muidugi vaid siis, kui piisavalt külma on. Kui pole, siis hakatakse, nagu mullusel esimesel võistluselgi, korraldajate poolt külmkapis toodetud purikaid võistu sulatama. Kui siiski purikaid valada õnnestub, siis tehakse seda nii klassikalises kui ka vabastiilis. Kummagi stiili jaoks on välja töötatud omad reeglid — nagu purikasulatusvõistlusekski. Kui klassikalise stiili puhul kasutavad võistlejad korraldajate poolt ette valmistatud “purikavalulaudu” ja limiteeritud veekogust, siis vabastiili puhul on lubatud igasugused lisavahendid: aurutajad, soojendajad, pikendajad, purikavalu kiirendajad, purikamääre, mitteametlik purikavesi ja igasugune muu atribuutika. Võistlusjuhendid leiavad huvilised kodulehelt www.kylmalinn.ee .

Kes klassikalises stiilis võistelda tahab, peaks end hiljemalt 30. jaanuaril registreerima aadressil info@kylmalinn.ee . Vabastiilis võistlejaid registreeritakse kohapeal.

“Võistkonna suurus pole reglementeeritud, aga vähemalt kolm võistlejat võiks selles ikka olla: kaks inimest saavad vaheldumisi valada, kolmas toob vett,” ütles Jõgeva abilinnapea ja MTÜ Miinus 43,5 liige Kalmer Lain. MTÜ juhatuse esimees Raul Taul lisas:

“Kui minult küsitakse, mis on purikakasvatamise või -sulatamise mõte, vastan ma omapoolse küsimusega: peab siis igal tegevusel mõte olema? Mõnikord võib mõnda asja ju ka lihtsalt lõbu pärast teha, seda enam, kui võid teha seda koos heade sõpradega.”

Rapla Liisu ja Kaaratsim

Peale purikakasvatamise saab “Jääpurikal” kaasa lüüa ilmaviktoriinis, kuulata ühe praegusaja parema ilmaennustaja Rapla Liisu ilmajuttu, tutvuda ilmauurijatele omal ajal abiks olnud mõõteriistade ja vanade ilmaürikutega, teha saanisõitu (kui lund pole, siis ratsasõitu) ja soovi korral ihugi harida.

“Toome kohale kümblustünni ja lööme ka väikese leilisauna püsti. Millise, see jäägu tulijaile üllatuseks. Aga kes vihelda tahab, võtku kase-, kadaka- või kunstviht kaasa,” ütles Raul Taul.

“Loodame, et on võtta ka lumehunnik, kuhu kuumast saunast hüpata,” lisas Kalmer Lain.

Ilmahuvilisi tuleb lõbustama rahvatantsurühm Kaaratsim. Koos nendega saab tantsida ka publik. Kosutuseks ja külmapeletuseks pakutakse sooja teed ja suppi, sealhulgas külmalinna küüslaugusuppi, mis välja töötatud küüslaugufestivali korraldaja Aimar Pihlaku eestvedamisel. Viimane on “Jääpurikal” ka ise kohal.

MTÜ Miinus 43,5 poolt paar nädalat tagasi välja kuulutatud fotovõistlusele “Kaunis jääpurikas” oli möödunud neljapäevaks saabunud kümmekond pilti.<span lang=”ET” style=”mso-ansi-language: ET; mso-bidi-font-weight: bold; mso-font-kerning: 18.0pt”>

“Niipea kui ilm jälle külmemaks läks, hakkasid pildid tulema,” ütles Raul Taul. “Peatselt paneme võistlustööd ka internetti üles.”

Kellel veel ilusaid purikapilte tehtud, saatku need koos oma kontaktandmetega hiljemalt 5. veebruariks aadressil info@kylmalinn.ee või viigu paberkandjal linnavalitsusse. Parematele jagatakse külmaga seotud auhindu.

Ilmaennustusvõistluse kuulutas MTÜ Miinus 43,5 välja juba novembris, aga selle tulemused selguvad alles pärast kevadist pööripäeva, sest ennustada tuli selle talve kõige madalamat õhutemperatuuri ja talv pole veel lõppenud. Etteantud tähtajaks ehk talviseks pööripäevaks laekus Jõgeva-, Hiiu ja Raplamaalt ning Tartust ühtekokku 173 ennustust, milles pakutud madalaim temperatuur jäi 11 ja 38,9 miinuskraadi vahele.

“Need, kes vähem kui kraadi pakkusid, on praegu juba mängust väljas,” ütles Raul Taul. “8. jaanuari hommikul mõõdeti Jõgeval tänavuse talve külmarekordiks -22,3 kraadi. Uudistesse läks kirja küll kella 6 ja 7 vahel mõõdetud -22,2, aga enne päikesetõusu jõudis temperatuur veel kümnendiku kraadi võrra langeda.”

Juubel tulemas

Eesti kõigi aegade külmarekord -43,5 kraadi mõõdeti Jõgeval 17. jaanuaril 1940. Tuleval aastal möödub sellest 70 aastat.

„Tuleva-aastane “Jääpurikas” tuleb seoses juubeliga suurejoonelisem,” ütles Kalmer Lain. “Võib-olla toome selle koguni ilmajaamast kesklinna üle.”

Kas tuleval aastal saab teoks ka MTÜ liikmetel juba mõnda aega meeles mõlkunud jääskulptuuride võistluse idee, seda Kalmer Lain ja Raul Taul öelda ei osanud. Selle teostamine on nimelt üsna kallis, sest skulptuuri tegemiseks sobivaid jääplokke tuleb tuua Lapimaalt. Kui neid kohapeal teha, siis tuleb kasutada spetsiaalset segu ja segajat: ilma nendeta tekivad jäässe mullid ja sisepinged ning skulptuur puruneb kergesti.

“Ilm on kõige levinum jututeema,” ütles Raul Taul.

“Jah, selles mõttes oleme me endale õige teema valinud,” lisas Kalmer Lain. “Ainult et külmalinn on päris raske olla, kui külma on nii napilt nagu eelmisel ja tänavusel talvel.”

Samas poleks ei Tauli ega Laini meelest sugugi hea, kui ühel heal päeval nii kõva pakane tuleks, et 1940. aasta ajalooline külmarekord löödud saaks.

„Meil on juba Uku keskuse juures praeguse rekordinumbriga külmasammas püsti ja MTÜ nime ei tahaks ka muutma hakata,” ütles Raul Taul.

Seda poleks aga hoopiski vaja, et Eestimaa külmarekord mõne teise paiga kätte läheks: alles meile hakkas see külmalinna värk omaseks saama.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus