Jõgeval kallineb 1. oktoobrist taas toasoe

    Oktoobri algusest kallineb Jõgeval taas toasoe 183 krooni ja 5 sendi võrra megavatt-tunni eest, sest Jõgeva Soojuse omanikfirma Eraküte tõstis gaasi hinna tõusule viidates taas soojahinda. Hinnatõus ootab ees ka Põltsamaa tarbijaid.

Kuni 1. oktoobrini kehtis Jõgeval soojuse hind 926,11krooni megavatt-tund, pluss 18 protsenti käibemaks ehk siis kokku 1092,81 krooni. Alates 1. oktoobrist on hind 1081,23 kroonimegavatt-tunni eest, pluss käibemaks ehk siis 1275,85 krooni.

Erakütte tegevdirektori asetäitja Priit Tiit ütles, et hinnatõus on endiselt tingitud maagaasi kallinemisest. Gaasi hind kerkib iga nädal ja nii juba pool aastat järjest.

Et gaasi hinna kehtestab konkurentsiamet, võttes arvesse masuudi ja kütteõli kuue kuu keskmist hinda, pole selle langust ette näha. Gaasi hinda mõjutab poliitiline olukord suhetes Venemaaga.

 “Hinnatõus tuleb kõikides maagaasi kasutavates katlamajades ja ka teistes katlamajades, sest kallinevad pea kõik kütteliigid,” lisas Priit Tiit.

Jõgeva linna volikogu ei saa toasooja hinda muuta, sest selle kinnitab konkurentsiamet.

Jõgeva linn peab läbirääkimisi turbakatla paigaldamiseks järgmiseks kütteperioodiks. Kevadest saadik tegeleb linn alternatiivküttele ülemineku rahastamisvõimaluste otsimisega, et kogu uue katla soetamine ei toimuks ainult linnaelanike rahakoti arvelt.

“Eraküte on lubanud leida alternatiivseid lahendusi gaasiküttele ja sellega me ka tegeleme. Üheks võimalikuks variandiks on tõesti turbal töötava katla paigaldamine. Eeltöö selles osas käib ja lähitulevikus peaks AS Tootsi Turvas meile oma pakkumise tegema. Kuna investeeringud on suured, siis on väga oluline, et kokkulepped annaksid tulemuseks stabiilse ja soodsa soojuse hinna,” tõdes Priit Tiit. 

Põltsamaal tõuseb toasooja hind 1. detsembrist

Ka Põltsamaa linnas tõuseb toasooja hind: 1. detsembrist kerkib megavatt-tunni hind 152,65 krooni võrra. Kui seni maksis Põltsamaal megavatt-tund 731,78 krooni, pluss 18 protsenti käibemaks ehk siis 863,5 krooni, siis 1. detsembrist tuleb megavatt-tunni eest välja käia 861,14 krooni, pluss käibemaks 18 protsenti ehk kokku 1016,16 krooni.

Põltsamaal toasooja pakkuva firma Fortum Termest Lõuna piirkonna juhi Aare Jalajase sõnul kütavad nemad küll põlevkiviõli ja hakkepuiduga, kuid hinnatõusust pole pääsu.

“Meil aitab hakkepuit hinnad madalamad hoida. Adaveres on puidu osakaal kaheksakümmend-üheksakümmend protsenti, seal saame toasooja megavatt-tunni hinna hoida kaheksasaja krooni kandis,” lisas Jalajas.

Mustvee linnapea Mati Kepp ütles, et munitsipaalettevõte Mustvee Teenus müüb elanikele praegu toasooja hinnaga 875 krooni megavatt-tund. “Praegu me hinda tõsta ei plaani,” rääkis ta.

Eesti kõige odavam sooja hind on teadaolevalt Narvas, kus see ulatub vaid 390 kroonini megavatt-tunni eest. 

Gaasiaktsiisi 300-protsendiline tõus hirmutab

Tööandjate keskliit, üürnike liit, korteriühistute liit ja omanike keskliit saatsid reedel peaministrile ühispöördumise, milles nad taunisid gaasi- ja küttehindade tõstmist jaheneva majanduse tingimustes, nimetades seda vastutustundetuks.

Gaasiaktsiisi neljakordse tõstmise vastu on protestinud ka suurettevõtjate assotsiatsioon ning EVEA ehk Eesti Väikeettevõtjate Assotsiatsioon.

Pöördumises seisab, et enamikul elanikest ega ettevõtjatest pole praeguse seisuga võimalik valida gaasi ja sellel põhineva kütte asemele alternatiive, mistõttu ei too aktsiisitõus kaasa ei gaasi osakaalu ega energiasõltuvuse vähenemist. 

“Kindlasti on gaasi osakaalu vähendamine võimalik pikemas perspektiivis, ent siis peaks olema tarbijal võimalik oma energiakasutust ette planeerida. Erinevalt tänasest, eeldaks see jätkusuutliku energiapoliitika olemasolu ning uue kütuse ja energiamajanduse riikliku arengukava koostamist.”

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus