Jõgeva muusikakooli 47. lend:

Täna kell 14 algab Jõgeva muusikakoolis tänavuse, 47. lennu lõpuaktus. Seekordne lend – kümme tüdrukut ja üks poiss – on üks arvukamaid läbi aegade ning väga erinevate erialade ja elukohtadega, kuid moodustanud tõelise sõpruskonna.

Jõgeva muusikakooli lõputunnistuse saavad täna Rahel Valdmaa, Ragnar Kriiska, Kadi Lille, Helen Seppa ja Triinu Lehtsalu klaveri, Kristi Talistu ja Liis Märss klarneti, Johanna Murakas trompeti, Airika Põldkivi viiuli, Anne-Lys Kuldmaa akordioni ning Veronika Lass flöödi erialal. Ühtlasi on lubanud täna kõik üles astuda ka ühe palaga oma kavast. Seejärel peetakse traditsiooni kohaselt ühine lõpupidu.

Pärast viimast eksamit

Veel kolmapäeva lõuna paiku hakkavad koolimaja teisel korrusel silma sildid „Vaikust! Eksam!“ ning vaikus tundub tõepoolest valitsevat üle kogu koolimaja. Mõni aeg hiljem selgub, et vaikne on vaid õpetajate poolel, kes on kuhugi kokku kogunenud lõppenud eksami üle aru pidama. Äsja eksami sooritanutega aga kohtume ühes suuremas klassiruumis. “Nüüd nad siis otsustavad meie üle ja vaidlevad, kindlasti vaidlevad, seda teevad nad ju alati,” arutletakse omavahel lõbusalt. Et sellega on nüüd peaaegu kõik ja muusikakool hakkabki läbi saama, pole ilmselt veel kellelegi päriselt kohale jõudnud. “Võib-olla alles pärast lõpupidu hakkame asjast aru saama,” tõdevad Johanna ja Kristi. Praegu on kõik veendunud, et hakkavad koolimajas aeg-ajalt käima pärast lõpetamistki ja ka omavahel kokku saama. “Aga varsti läheme Ellerit ründama,” poetab keegi naerdes. Tõsi mis tõsi, enam kui pooltel lõpetajatel on plaanis juba tänavu üritada Tartusse Elleri-kooli sisse saada. Osal neist on ühtlasi käsil põhikooli lõpetamine, mõnel aga seisab ees Tartusse gümnaasiumi minek ning selle kõrval tahetakse ühtlasi siis ka Elleri-koolis õppida. “Tegelikult võiks meie lend kogu aeg koos olla kuni akadeemiani välja, pärast seda tuleme kõik siia õpetajateks,” arutatakse naerulagina saatel. Keegi õpetajatest olevatki hiljuti öelnud, et tulgu nad järgmisel nädalal pärast lõpupidu kooli tagasi, muidu on majas harjumatult vaikne ja tühi. “Eks me kippusime ikka aeg-ajal segama, kõva häälega rääkima, naerma ja vahel ka laulma.”

Pool elust muusikakoolis

Enamik lõpetajaid ongi tänaseks poole oma senisest elust muusikakoolis käinud. Kui mõnel veel eelklassis käidud aeg juurde liita ja lisapilli õppimist ka arvestada, siis tuleb vaat et rohkemgi kui pool. Seepärast polegi imestada, kui tüdrukud tunnistavad, et nad on omavahel mitte ainult koolikaaslased, vaid ka parimad sõbrad. “Meil on ju ühised huvid ja jututeemad, oleme kogu aeg ikkagi ninapidi koos. Muusika on meid palju liitnud.”  Ragnar on selle lennu ainus poiss ja ühtlasi ka ainuke linnalaps, kõik teised elavad maal – Sadalas, Laiusel, Siimustis, Palamusel, Aidus, Õunal, Viruveres ja mujal. Tüdrukud kinnitavad nagu ühest suust, et nad peavad Ragnarist väga lugu ja ta on seltskonda sulandunud nagu kõik teised. Seda enam, et noormees on väga paljude huvidega ning laia silmaringiga, ühtlasi on ta tavakoolis erinevates õppeainetes tuntud olümpiaadivõitja.

Kui tänavused lõpetajad muusikakooli esimeses klassis alustasid, oli neid poole rohkem. Eks lõpuni on jõudnud ikka tublimad ja vastupidavamad. Kooli pooleli jätmise mõte on kahtlemata mingil hetkel kõikidel peast läbi käinud. Kes tunnistab, et on praegu mõjutamise eest tänulik vanematele, kes kaaslastele. Just seltskond olevat viimasel ajal see, mille pärast tahetakse kooli tulla. Üksteist hoitakse väga ja kui vaja, siis ka lohutatakse. “Kui tavakoolis midagi kehvasti on läinud, siis siin läheb tuju heaks. Vahel on nii, et kui muusikakoolis ka tunde ei ole, tuled või ainult seltskonna pärast kohale.” Muusikakoolis olevat mõnus käia ka siinsete õpetajate tõttu, keda tavakoolide õpetajatega võrrelda ei andvat. “Individuaalne lähenemine on väga tähtis. Kõik on siin head õpetajad, kuigi erinevad isiksused. Ja see annab ka tunda, et õpetajadki saavad omavahel hästi läbi,” kinnitatakse üksteise võidu.

Koolielu ilmestajad

Õpetajad omakorda leiavad, et tänavune lend on aidanud väga palju koolielugi ilmestada. Nad on andekad ja võimekad nii muusika alal kui ka paljus muuski. Erialal on kõik heal tasemel, eriti tugevad on läbi aastate olnud klaveriõpilased, kes on käinud ka mitmetel konkurssidel.

Kooli direktorile Merike Katile meenuvad kõige enam viimatine õpetajate päev ja jõulupidu, mis olid tänavuse lennu korraldada. Paljud neist on olnud õpetajatel abiks ka nooremate koolikaaslaste õpetamisel. Eriti tugevalt tundub olevat õpetajasoont Kristil, kes on juba ka nooremates klassides tunde andnud. “Kambavaim ja üksteise toetamine on sellele lennule eriti iseloomulik,” kinnitab Merike Katt.

Nagu lõpetajad ütlevad, on muusikakoolis käidud aeg andnud lisaks kõigele harjumuse suurema koormusega hakkama saada. “Sellega kohaneb. Alati jõuab, kui ise ainult tahad,” ütleb Johanna ning sellele pole ilmselt kellelgi midagi vastu väita.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus