Jõgeva haigla kolis esmaspäeval esimesed patsiendid pool miljonit krooni maksma läinud intensiivravipalatisse, kus on uuendatud kogu sisustus. |
SA Jõgeva Haigla juhataja Peep Põdderi sõnul asub uus intensiivravipalat kirurgiaosakonnas operatsiooniploki juures. Palatis on neli voodikohta esimese astme intensiivraviks ja kaks voodikohta pärast operatsiooni narkoosist ärkavatele patsientidele.
Praegu tehakse Jõgeval keskmiselt viis kurgumandlite operatsiooni päevas ja kaugemalt sellele operatsioonile tulnud taastuvad enamasti järgmise hommikuni haiglas. Jõgeva inimesed saavad samal päeval koju, sest neil on võimalik uuesti kiiresti haiglasse jõuda, kui midagi ootamatult juhtuma peaks.
Mõeldud haigete ja õdede mugavusele
“Intensiivravipalatisse ostsime neli uut jälgimismonitori, mis läksid maksma 160 000 krooni. Samuti muretsesime neli uut funktsionaalset voodit, need on igatpidi elektriliselt liigutatavad nii, et saame haige vajadusel panna peaaegu istuvasse asendisse. Samuti on võimalik reguleerida voodi kõrgust, et teha võimalikult mugavaks hooldusõdede töö,” rääkis haigla juhataja.
Palati jaoks on tellitud spetsiaalne funktsionaalne mööbel ja olemas on ka korralikud varjuta valgustatud pinnad, kus on võimalik valmistada ette protseduure. Samuti on olemas seifid ning ravimite jagamiseks mõeldud lauad. Mööbel läks maksma üle 80 000 krooni.
Ruumides tehti korralik remont, paigaldati uus hapnikusüsteem ja ventilatsioon.
Intensiivravi osakonna õde Maimu Kranich kinnitas, et nende töötingimused on oluliselt paranenud.
Röntgenipildid arvutisse
Järgmiseks hakkab Jõgeva haigla tegelema röntgeni digitaliseerimisega. Sügiseks peaks jõudma nii kaugele, et pilti pole enam vaja teha, röntgen salvestab info fosforplaadile, mis edastatakse kohe ka arvutisse. Siis saab Jõgeva haigla oma pildid kanda ka e-tervise süsteemi nii, et need teises raviasutuses vajadusel näha oleksid. Patsiendil ei ole siis näiteks enam vaja Tartusse erialaarsti juurde konsultatsioonile sõites oma röntgeniülesvõtet kaasa võtta.
Remonditakse ka ehhokardiograafia tuba. Peep Põdderi sõnul eraldas Jõgeva vald tänavu oma eelarvest haiglale 50 000 krooni. Selle eest osteti spetsiaalselt elektrimootoritega liikuv ja liigutatav laud. See laud on juba ära tellitud ning peaks jõudma varsti Jõgevale. Seejärel tehakse ruumis remont, sügiseks peaks ka selle osa korda saama.
Varem on haiglat toetanud Jõgeva linn, andes alates aastast 2006 igal aastal 300 000 krooni. Selle raha eest on muretsetud autoklaav ja gastroskoop. Tänavu ostis haigla oma raha eest juurde ka koloskoobi, millega saab jämesoolt uurida.
Igal ajal haige juurde ei pääse
Operatsiooniploki juures asuv intensiivravipalat on oluliselt muutnud haigete külastamise tingimusi.
“Külastajad ei pääse igal kellaajal üleriietes ja välisjalatsites intensiivpalatisse oma lähedaste juurde. Nüüd tuleb lähtuda sellest, et kõik oleks võimalikult steriilne. Sellepärast peab kõigepealt andma kella ja küsima külastamiseks intensiivraviosakonna õelt luba. Kui õde lubab külastaja palatisse, tuleb selga panna ühekordne kittel ning jalga ühekordsed kilesussid. Maksimaalselt võib korraga haiget külastada kaks inimest, kuus kuni kaheksa inimest korraga pole intensiivravipalatis teretulnud. Võiks lähtuda põhimõttest, et intensiivravipalatisse tulevad haiget vaatama kõige lähemad inimesed,” rääkis doktor Põdder.
Külastaja on arsti sõnul raskes seisundis patsiendile suur koormus.
HELVE LAASIK