Jõgeva haigla parimaks õeks tunnistati Oksana Stepina

Teisipäeval tähistasid meditsiiniõed üle kogu maailma oma ametipäeva. Õdede päeval tunnistati Jõgeva haigla aasta parimaks õeks Oksana Stepina.

Jõgeva haiglas selgitatakse aasta parim õde välja igal aastal. Parima kolleegi valivad õed endi hulgast ise. Selleks peavad nad täitma päris põhjaliku ankeedi, kus tuleb vastata umbes kolmekümnele küsimusele. Sellel konkursil ei osale osakondade vanemõed ja ülemõed, vaid just päevast päeva haigetega tegelejad.

Eestisse Kohtla-Järve meditsiinikooli sattus ukrainlanna Oksana Stepina omal ajal nooruslikust uudishimust. Koolist saadeti toonane noor naine praktikale Jõgevale, kus ta tutvus oma tulevase abikaasaga, kes on rahvuselt venelane.

Peres on kasvamas kaks poega — 18- ja 16-aastane. Oksana sõnul räägivad poisid eesti keelt tunduvalt paremini kui tema. Eestit peab aasta parima õe tiitli pälvinu heaks elamise paigaks. Tema sünnimaal on inimestel praegu tunduvalt raskem.

Kirurgiaosakonnas, kus ta õena töötab, on põhiliselt rasked haiged ning seetõttu töö päris tõsine. Ent ta teeb oma igapäevatööd rõõmuga. Vahel jutustavad inimesed Oksanale ka isikliku eluga seotud probleeme. Pikemateks jutuajamisteks pole siiski mahti, sest tööd on päris palju. Ühe õe teenindada on olenevalt olukorrast 10-25 patsienti.

Vahel tulevad igapäevatööga seotud mõtted justkui iseenesest koju kaasa. Eriti kurb on näha enda ümber väga raskeid haigeid.

Õed on solidaarsed ja üksmeelsed

Õdede päeva puhul kogunesid Jõgevamaa medõed Põltsamaale Kuningamäel asuvasse tervise- ja spordikompleksi, kus üheskoos prooviti kardisõitu ja vahetati kolleegidega mõtteid.

Jõgeva haigla juhataja Peep Põdder ütles, et õdede liidu tänavuse deviisi kohaselt peaksid õed olema tervislikus ja sportlikus tähenduses kõigile heaks eeskujuks ning seetõttu pandi seekordsel maakondlikul kokkusaamisel rõhku just sportlikule ja tervistavale tegevusele.

Õdesid tervitama tulnud maavanem Aivar Kokk lausus, et tavaliselt peetakse ikka oluliseks arsti ja õde jääb natuke tagaplaanile. Samas on nii, et haiglasse sattudes puutume me seal arstiga kokku ainult mõnel korral. Need inimesed, kes raviasutustes meie eest alaliselt hoolt kannavad, on õed. Paraku tuleb õdedel kannatlikult taluda nii patsientide pahameelehoogusid kui tusatuju. Teisalt on neile tunnustuseks haigete poolt lausutud head sõnad.

Esiplaanil empaatia ja halastus

Õdede Liidu Jõgevamaa esinaise Maimu Kranichi sõnul kuulub Jõgevamaalt õdede liitu 96 õde. Teiste seas osalesid ametipäeval Võisiku erihooldekodus töötavad meditsiiniõed.

Paraku on õdede töö juba kord selline, et kõik inimesed ei saa korraga tööpostilt ära tulla, osa pidi jääma igapäevaseid ametikohustusi täitma.

Õdede liidu maakonnaorganisatsiooni juhi sõnul nõuab õe amet selles mõttes suuremeelsust, et õde peab pühenduma eelkõige ikkagi patsiendile. “Õel tuleb tihti ületada iseennast ja ta ei tohi laskuda isiklikule tasandile” tõdes õdede liidu Jõgevamaa ühenduse juht. Maimu Kranichil oli kahju sellest, et Põltsamaal toimunud õdede kokkusaamisele jäid tulemata Mustvee piirkonna ametikaaslased.

Põltsamaal perearsti Milvi Silla juures õena töötava Merle Maiste sõnul on sellised õdede kokkusaamised väga toredad. Minu jaoks pole mu töö kunagi raske olnud,” kinnitas Merle Maiste.  Perearsti töö on tema sõnul vaheldusrikas – erinevad inimesed, erinevad haigused, erinevad protseduurid.

Peep Põdderi kinnitusel kavatsevad Jõgevamaa medõed osaleda ka juulis Põlvamaal toimuval ülevabariigilistel õdede suvepäevadel.

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus