Jõgeva arstide soovitused külmaperioodi üleelamiseks

Jõgeva haiglasse polnud otseselt pakasest tingitud terviseriketega patsiente laupäeva õhtuks veel  toodud. Haigla juhatajal Peep Põdderil  ja ravijuhil Kalle Piiskoppelil on  aga edastada mitmeid soovitusi nii vahetute kui ka kaudsete külmakahjustuste vältimiseks.

Peep Põdderi sõnul tuleb eriliselt külmade ilmadega välja minnes tingimata müts pähe panna ja hoolt kanda, et ka kõrvad kaetud oleksid. Jalas tasub kanda sooje saapaid, käes kindaid. “Need on elementaarsed tarkused. Kui aga sõrmed või varbad külma tõttu kangeks ja valusaks muutuvad, ei maksa neid ise soojas vees leotama hakata, vaid võimaluse korral tasuks pöörduda arsti juurde või vajadusel ka kiirabi kutsuda,” ütles ta.  Kalle Piiskoppe lisas, et kui jalad on korralikult pestud, siis mõjub see lisasokipaarina.

Piiskoppel märkis ka, et  tütarlapsed kipuvad talvelgi mütsita väljas käima. “Küllap soovitakse nii ka oma ehteid näidata. Neidude vaatevinklist on see igati arusaadav püüdlus, kuid talvel võiks näitsikut ikka nägus peakate kaunistada.”

Peep Põdderi soovitusel peaksid külmaga ettevaatlikud olema ka südame- ja kopsuhaiged, sest võivad tekkida ja ägeneda stenokardia- ja astmahood.

Põdderi sõnul tuleb pakase ajal väga tähelepanelik olla neil, kelle peres on dementne lähedane. “Sellise diagnoosiga patsiendid kipuvad sihitult rändama minema, kusjuures sageli ei pane nad ennast korralikult riidesse. Krõbeda külmaga

toob see kaasa tõsiseid terviseriske. Kui sihitut uitajat näevad kaasinimesed, tuleks helistada telefonil 112 või võimaluse korral informeerida tema lähedasi.”

Haiglajuhile põhjustavad muret ka alkoholilembesed inimesed, kes  joobes olles välja või jahedatesse ruumidesse magama jäävad. “Haiglas püütakse selliseid napsivendi  ja vahel ka -õdesid aidata. Mõnegi neist on päästnud politsei,” tunnistas arst.

Peep Põdder hoiatas ka ülekütmise eest. “Mõnes kodus tarvitatakse sooja saamiseks kõiki küttekoldeid, ka neid, mis vanad ja remonti vajavad.  Tagajärjeks võib kergesti olla vingumürgitus. Õnneks pole sellise terviserikkega patsiente meie haiglasse veel toodud. Juhtub sedagi, et sooja saamiseks lülitatakse sisse elektripliit, et aga toiduanumat  peal pole, katsutakse pliidiplaati käega ja tulemuseks on põletushaav,” tõi arst näite elust.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus