Jantlik kõrtsilugu ja meeste võimas laul

Laupäeva õhtul võeti Tabivere rahvamajas vastu kaugeid külalisi, ammuseid häid sõpru. Salme Vallateater tõi külakostiks komöödia “Kuidas sörulased näitemänguproovi tegid”, sama rahvamaja meesansamblil “Sõstrad” oli aga kaasas mitmekesine valik laule.

Mis näitemängutegijaisse puutub, siis nemad on Tabiveres külas olnud varemgi. Ja kes nende  meeste võimsat lauluhäält siin mõne aasta eest toimunud üleriigilisel külateatrite festivalil näidendite vahel rahvamaja fuajees kuulma juhtus, see ei pannud imeks, et  nad ansambliski põhitegijad on.

Igiõpetlik lugu uues raamis

Näitemänguproovi lugu on aga iseenesest raamnäidend ehk lugu loos, nagu pealkirigi vihjab. Nimelt õpib näitering laval M. J. Eiseni hoiatav-õpetlikku lugu “Alkoholi õnnistus”, kus kõrtsmik, kel kaval plaan kõik  ümbruskonna mehed kõigepealt külalislahkust ilmutades viinalembeseks harjutada, et sel moel nende kukruist kogu raha oma tengelpunga meelitada, valearvestuse teeb, st teistele auku kaevates ise sisse langeb.  Kui tuleõnnetus käes ja seegi ilmsiks tuleb, et ärimehe omateada targaks viinapruukijaks harjutatud pojast alkoholisõltlane ja pikanäpumees on saanud, kaotab isa nii otseses kui kaudses tähenduses pinna jalge alt ja on viinavaati uppumas. Kuulsusetust surmast päästab kõrtsmiku ainus karskusvandele truuks jäänud mees.

Vana ja õpetlik lugu on kahtlemata aktuaalne tänapäevalgi, kusjuures tegevus ei peakski toimuma mitte ainult kõrtsis ja paraku jaguks näitematerjali väga mitmetel muudeltki elualadelt, alustades hasartmängudega ja lõpetades SMS-laenudega. Saarerahva hästi arenenud huumorisoon  võimaldas aga publikul seda tükk tükis lugu jälgides mitmel korral südamest naerda, sest situatsioonikoomikast oli võetud parim. Üks rosinaid oli näiteks kaklusestseen, mida näitejuht mitu korda uuesti teha lasi, kuni lõpuks enam ise aru ei saanud, mispidi mehed laval sõlmes on ja kes keda välja viskama peab. “Möödunud kevadel tähistas Salme Vallateater oma 110. sünnipäeva. Nimelt oli 1901. aastal ilmunud ajalehes “Saarlane” nupuke  selle kohta, et Anseküla kiriku basaaril olla mängitud kahte Eiseni näidendit — “Isaisa viisi” ja “Alkoholi õnnistus”. Ajakirjanduses esmamainimise järgi arvestasimegi siis siinse näitemängutegemise sünniaega. Ja sünnipäevapeo kava sai üles ehitatud nii, et esimene pool oli kokku pandud klippidest viimase 10 aasta etendustest, teisel poolel etendasime janti, kuidas  võib ühes harrastustrupis üks näitemänguproov  välja näha.

Aga 5. aprillil on meil esietendus. See on monotükk  “Kalimera!”  Willy Russelli “Shirley Valentine” ainetel. Ja  22. juunil tuleb Salme jõesadamas välja mereröövlimuusikal “Puujala ja Ükssilma  sõda”,” valgustas Salme rahvamaja juhataja ja vallateatri eestvedaja Maire Sillavee lühidalt trupi ajalugu ja ka lähitulevikku. Aga et “salmekad” tõelised seltskonnalõvid, energia- ja huumoripommid on, teavad kõik, kel on olnud rõõm nendega näitemängutegijate kokkusaamistel lävida.

Tabivere  harrastusnäitlejad meenutavad näiteks siiani 2009. aasta mais Salmes peetud külateatrite festivali, mis eriti ladusalt ja vaimukalt korraldatud oli. 

Külalisesinejatele soojendusansambliks

Etendusele järgnes kontsert võõrustajate ja külaliste meesansamblilt.

Lauldi eraldi ja lõpuks ka koondansamblina. Et külaline ehk ansambel “Sõstrad” oli lahke lisapalu esitama, nende repertuaar oli väga mitmekesine ning lauljate  esinemisnärv tundus võõrustajate omast karastunum olevat,  märkasid ka Maarja-Magdaleena laulumehed ansamblist “Simara”.

“Oli väga meeldiv olla nii heal tasemel külalisesinejate soojendusansambliks,” tunnistas mandrimeeste esindaja Kalev Kurs peo lõppedes.

Tabivere rahvamaja juhataja Erlend Kollom  tänas külalisi, eriti ja eraldi Maire Sillaveed, kelle idee selline vahva külaskäik oli.

Kahtlemata ühines tänusõnadega mõttes ka publik, keda saalis koguni nii arvukalt oli, et toole nappima kippus.  

Etenduses “Kuidas sörulased näitemänguproovi tegid”

Mängivad

Meelis Juhandi  (näitejuht)

Kalmer Poopuu (kõrtsmik)

Andrus Oder     (Jooma-Juhan)

Silver Õun        (Karskuse-Karl)

Viljar Merivald   (Parajuse-Peeter)

Karl Juhandi     (kõrtsmiku poeg Mats)

Viljer Lõbus      (mees tikkudega)

Helle Timm       (inspitsient Vilma)   

Lavastus: trupi ühistöö 

Meesansamblis Sõstrad” laulavad 

Meelis Juhandi

Silver Õun

Kaupo Sirel

Viljar Merivald

Andrus Oder

Kalmer Poopuu

Juhatab ja saadab klaveril Veikko Lehto

i

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus