Jalgratturid “õnnistasid sisse” uue BMX-raja

Tabivere vallas Tormi külas peeti möödunud laupäeval pärast enam kui saja aasta pikkust pausi taas jalgrattavõistlusi. Ainult et kui omal ajal kihutati seal trekiovaalil, siis nüüd prooviti jõudu küngastest, trampliinidest ja viraažidest koosneval BMX-rajal.


Tormi külas asus mäletatavasti kunagi Saadjärve Jalgratta Sõitjate Seltsi eestvedamisel rajatud velotrekk. Selle ovaali säilmete vahele rajas jalgrattaklubi Vooremaa Centrum Jõgevamaa Koostöökoja vahendusel saadud Leader-toetuse abil uudse BMX-raja. Raja põhiehitajaks oli AS Vris Ehitus, ent oma panuse andsid ka klubi Vooremaa Centrum liikmed, nende sõbrad-sugulased ja teisedki tublid inimesed loendamatuid vabatahtliku töö tunde tehes.

“Tänan kõiki, kes raja valmimisele kaasa aitasid,” ütles raja avamisel Vooremaa Centrumi juhatuse liige Tarmo Raudsepp, kellest nüüdseks on saanud ka Tabivere vallavanem.

Eriti tänulik on klubi tema sõnul BMX-sõitjale ja treenerile Veiko Tammistele, kes oli abiks raja projekteerimisel: ütles, kui kõrged ja kui järskude nõlvadega künkad tuleks rajada ja millised peaksid olema nende vahekaugused. Ta käis ka kohapeal kopajuhile näitamas, kust midagi maha võtta ja kuhu midagi juurde panna tuleb.

Kui Lätis on tegeldud BMXiga (see lÜhend tuleneb ingliskeelsest väljendist “bicycle motocross”) juba 27 aastat ja võidetud sel alal medaleid nii olümpiamängudelt kui ka maailmameistrivõistlustelt, siis Eestis on seda ala harrastatud alles 2009. aastast, mil valmis Tartu BMX-rada. Tartu spordiklubi Velo juhatajat Jaan Veerannat peetaksegi selle ala Eestisse toojaks. Tema omakorda sai innustust lätlaste selle ala “gurult” Janis Silinšilt.

“Kui alustasime, olime suurt entusiasmi täis ja lootsime ka kohe tiitlivõistlustel medaleid võitma hakata, aga Silinš jahutas meie päid ja ütles, et meie esimene olümpiavõtja on praegu ilmselt alles viieaastane,” ütles Jaan Veeranna. “Läti ongi meie jaoks kui testimise paik. Kui Soomes võistlemas käime, kipume end kõvadeks meesteks pidama, aga Lätis pannakse meid kohe paika. Samas on lätlased meid selle ala arendamisel alati valmis nõu ja jõuga aitama.”

Alustatakse vara

Veeranna sõnul nõuab BMX treeneritelt mõtteviisi muutust. Kui varem võeti lapsi rattatrenni alles kümneselt, kui rattaload käes, siis BMXiga alustatakse juba nelja-viieselt. Treenerid polnud aga esiotsa harjunud, et ka selliste “päkapikkudega” tuleb trenni teha ja võistlemas käia.

“Kui meie võistlusi korraldama hakkasime, siis tekkisid plaanid ehitada BMX rada ka Sakku, Saaremaale, Põltsamaale, Tallinna ja mujale, aga Vooremaa Centrumi mehed on senini ainsad, kes selle mõtte ka teoks on teinud,” ütles Veeranna tunnustavalt. “Ka meil on hea meel, et meile nii lähedal on olemas nii hea ja meie omast tehniliselt keerulisemgi rada.”

Kui spordiklubi Velo ongi spetsialiseerunud BMXile, siis Vooremaa Centrumi noored on eelkõige maanteesõitjad. BMX on nende jaoks lisavõimalus trennidesse vaheldust tuua ja osaleda ka teistlaadi võistlustel.

“Viisin trennipoisid ükskord Tartusse A Le Coqi halli sulgpalli vaatama ja Hawaii Expressi rattapoodi,” meenutas Vooremaa Centrumi treener Kaido Kriit. “Käisime ära ka Tähtvere BMX-hallis. Jaan Veeranna ei piirdunud niisama halli näitamisega, vaid andis poistele rattad ja kiivrid ning soovitas raja läbi sõita. Algul langesid poistel rada nähes küll käed rippu, aga need tõusid peatselt üles. Kui rada korra läbi sõidetud oli, oli näpp BMXile antud. Ja peatselt läks terve käsi.”

Kui varem ongi käidud BMXi sõitmas nii Tartu välisrajal kui ka sisehallis, siis nüüd saab vähemasti välistreeninguid teha oma rajal.

BMX-raja avavõistlusel osales 35 ratturit kuuest klubist. Eelsõidud peeti juba hommikul, finaalid toimusid pärast raja pidulikku avamist. Uudset võistlust oli tulnud vaatama päris suur hulk publikut. Mõistagi oli kohal ka noorte ratturite vanemaid ning nende rajaäärsetest hõigetest ja kommentaaridest aimus, et nad ei vaata sellist võistlust sugugi esimest korda.

Hea rada

Luualased Marika ja Ole Hütt olid tulnud kaasa elama poegade Oliver Harrise ja Oskar Hendriku võistlemisele.

“BMX-rajal sõitmine arendab rattakäsitsemise oskust ja sellest on maastikurattasõidus väga palju kasu,” sõnas Ole Hütt. Marika lisas, et BMX-rajal õpitakse ka endast lühikese aja jooksul palju andma. Mõlemad rõõmustasid selle üle, et Tartu omast pikemal Tabivere BMX-rajal olid Vooremaa Centrumi maanteepoistel Velo noorte ees teatavad eelised: neil on lihtsalt rohkem võhma.

Üks kogenumaid BMX-sõitjaid, kes avavõistlusel kaasa tegi, oli Ardo Oks Tartu Velost.

“Siinne rada on hea, aga vajab siiski veidi ülekäimist. Kurvid on näiteks natuke pehmed ja ohtlikud. Tehnilises mõttes on see aga parem rada kui Tartus. Hakkan kindlasti ka siin trennis käima,” ütles kuueteistaastane kahekordne Tartu meister.

Vooremaa Centrumi noortest said avavõistlusel oma võistlusklassis võidurõõmu maitsta Oliver Harris Hütt, Randar Saar ja Riin Kalme.

“Võit tuli täna suhteliselt kergelt,” ütles Randar. “Ega me enne võistlust siin palju harjutada jõudnud: tegime mõne päeva eest siin ainult ühe tunnise trenni.”

Hooaeg on Randaril hästi alanud: ka BMX-raja avavõistlusele eelnenud kahel võistlusel oli ta edukas olnud: tulnud kas esikümnesse või selle lähedale.

“Aga trenni tuleb ikka teha,” ütles noor rattaäss.

Vooremaa Centrumi treener Kaido Kriit, kes avavõistlustel nii starteri kui ka kommentaatori rollis oli, tõdes, et ettevõtmine läks korda.

“Ilm oli hea ja rahvast oli parasjagu. Ning meie oma noored olid võistlustel väga tublid,” ütles Kaido Kriit. “Ka rada ei pakkunud õnneks ebameeldivaid üllatusi.”

BMX-raja avavõistlust käis kaemas ka Eesti Jalgrattaliidu sekretär Urmas Karlson. Pärast võistlussõite tõmbas temagi kiivri pähe sõitis raja läbi.

“Arvasin, et see on lihtsam,” tunnistas kunagine kõva trekisõitja. “Pedaale ma peaaegu ei vändanudki, aga pulss on laes. Ilma spetsiaalse trennita pole siin midagi teha.”

Kaido Kriit ütles, et hakkab uuel BMX-rajal vähemalt kord nädalas treeninguid läbi viima ja kes oma lapse sellisesse trenni tuua tahab, võtku temaga telefonil 5198 0977 ühendust. BMX-rajal võib ka omapäi sõitmas käia, ent ainult siis, kui kiiver peas ja BMX-ratas istumise all.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus