Jahedad ja niisked ilmad aeglustavad suviviljade kasvu

Mitmetes põllumajandusettevõtetes loodetakse lähiajal külviga ühele poole saada. Juba külvatud suviviljad tärkavad aga mõnel pool jahedate ja vihmaste ilmade tõttu aeglasemalt kui varasematel aastatel.


Põltsamaa vallas tegutseva Mällikvere põllumajandusühistu juhataja Meelis Kaljuste sõnul on neil esimesed külvid juba ilusti tärganud, ilmastikuolude tõttu kipuvad aga suviviljad aeglasemalt kasvama. Kaljuste möönis, et saakide suurust pole teravilja senise kasvu järgi siiski veel võimalik ennustada. 

Haiguste levimise oht

“Eks mingil ajal suviviljad ikka kasvama hakkavad, kuid ilm on külm ja sellepärast ka tärkamine palju aeglasem. Odra külvasime enne ning selle ülestulek võttis ikka parasjagu aega. Külmas ja niiskes mullas levivad kiiremini ka haigused, mis võib ohtu seada saakide suuruse,” tõdes Torma valla ettevõtte Vaiatu Agri juhataja Andrus Paloots.

“Sageli tuli külvata vihmaga. Nii on niiskes, tihedas ja külmas mullas ka suuremad ohud juuremädanike tekkeks,” lausus ka Meelis Kaljuste.

Sadala kandis tegutseva Annuse talu peremees Jüri Koger ütles, et ööd on jahedad ning viljade kasv seepärast tavalisest aeglasem, kuid  sellest tingitud tugevamaid majanduslikke tagasilööke pole praegu veel põhjust karta. 

Pajusis külv veidi hilisem

Aktsiaseltsis Pajusi ABF hakati taimekasvatusjuhi Tiina Tikkari sõnul külvama pisut hiljem kui tavaliselt, seetõttu pole suviviljad veel tärganud. “Ilmad on kahtlemata hetilikud ja külmad olnud. Praegu ei oska veel prognoosida, milliseid tagajärgi taimede aeglasem kasv põhjustab. Loodan siiski, et sel nädalal tulevad esimesed külvid üles.

Kõige jõudsamalt läheb ehk kasvama oder. Paljuski sõltub  viljakasv lähiaja ilmadest. Kaasajal toodetakse ka kasvustimulaatoreid, näiteks aminohappeid. Meie põllumajandusettevõte pole neid kasutanud, küll aga oleme kevadel põldudele pannud leheväetisi taliviljadele ja koos umbrohutõrjega ka suviviljadele,” rääkis Tikkar.

Meelis Kaljuste märkis, et talvekahjustuste tõttu stressis olevate ehk kiduraks jäänud taliviljade kasvu kiirendatakse aminohapete, põhiväetiste ja mikroväetiste seguga.

Õlikultuuride külv on mitmes põllumajandusfirmas kestmas või äsja lõppenud. “Me saime suvirapsikülviga ühele poole nädalavahetusel,” ütles Vaiatu Agri põllumajandusjuht Andrus Paloots. Äsja külvati rapsi ka Mällikvere põllumajandusühistus.   

Pajusi ABFi taimekasvatusjuht Tiina Tikkar märkis, et saagikoristust võivad raskendada ka vihmad, mida praegu prognoositakse augustikuiseks viljakoristusperioodiks. “Minagi olen kuulnud ennustusi, et väga sooja suve tänavu ei tule,” ütles Meelis Kaljuste.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus