Jaaniöö Kassinurmes: ehe folkloor ja vägev vaatemäng

Ilus ilm ja ahvatlev peokava meelitasid jaaniõhtul Kassinurme tuhatkond inimest ja pettuda neil ei tulnud: tasemel meelelahutust pakkusid nii välis- kui kodumaised taidlejad. Peatselt Riiga ESTO simmanile esinema siirduvad Jõgevahe Pere, Luua Metsanduskooli ja Lustivere Põhikooli tantsijad ning Tallinna huvikeskuse Kullo rahvamuusikaansambel Piibar kandsid Kassinurmes ette suure osa simmanikavast. Nii said taidlejad simmani peaproovi tehtud ja publik näha, mis asja kodukandi rahvas Lätimaa pealinnas ajama hakkab.

Kuigi ka eestlaste esinemine põhines ehedal folklooril, oli see ehedus ungarlaste puhul kuidagi eredamaltki tajutav: oma neljakümnest inimesest koosnevas tantsurühm koosnes igas vanuses tantsijatest ? nagu ühe keskmise küla elanikkondki. Silutud-lihvitud esituse asemel tantsiti nii, nagu esiemad-isad ees tantsinud ning lauldi sinna juurde, nagu nokk loodud. Ning tunti kõigest sellest rõõmu ja nakatati rõõmuga publikutki.

“Kui folkloorile hakatakse liiga professionaalselt lähenema, kipubki see elutuks ilutsemiseks muutuma,” kommenteeris Piibari juht Toivo Luhats, kes ungarlaste etteastest siiras vaimustuses oli. Nagu Kassinurme peopaigastki, mida ta esimest korda nägi ja mille potentsiaali turismimagnetina väga kõrgeks hindas. Erilist imetlust äratas temas aga publik.

“Tallinna suurematel rahvapidudel on pooled inimesed purjus, siin olen kohanud ehk vaid paari-kolme natuke rohkem õlut pruukinut, ülejäänud on lihtsalt mõnusad ja heatujulised pidulised,” ütles Luhats.

Linnusefragmendi avamisele pühendatud lavastus “See olevat olnud” kujunes üsna uhkeks vaatemänguks. Lavastaja Andres Linnupuu oli osanud nutikalt ära kasutada nn Kalevipoja silmapesukausi ümbruse võimalused ja ilmataat toetas tema ideid: silmapesukausi veepind püsis sile ja valguse-varjude mäng pääses sellel hästi mõjule. Kalevipoja (teda kehastas Luua Metsanduskooli õpilane Raimo Läänemets) seiklustest kõnelevas lavastuses oli suur osakaal Jõgeva kultuurikeskuse tantsustuudio juhendaja Merleen Läänemäe seatud tantsudel, mille ettekandmisega tantsustuudio neiud ka suurepäraselt hakkama said.

Kesköö saabus ilutulestikuga ning loitsuga hiies. Kogu õhtut juhtisid Kalev (Valdi Reinas) ja Linda (Tuuli Põld). Nemad olid teejuhtideks ka hiieteekonnal.

Mis Kassinurme muinaslinnuse taastatavasse fragmenti puutub, siis seda ehitatakse tegelikult veel edasi.

“Lisaks kahele olemasolevale tuleb veel kolm ristpalkidest boksi ja värava kohale torn,” ütles linnusefragmendi taastamise initsiaator, Eesti Metsaseltsi president Kaupo Ilmet. “8. septembriks, ussimaarjapäevaks, peaks kõik kavandatu ellu viidud olema ja siis teeme siin veel ühe tseremoonia.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus