Imbi Paju pälvis Arnold ja Heli Susi nimelise sõnajulguse missiooniauhinna

Justiitsminister Urmas Reinsalu tunnustas eile Arnold ja Heli Susi nimelise sõnajulguse missiooniauhinnaga kirjanikku ja filmirežissööri Imbi Paju tema julguse eest kasutada sõna jõudu Eesti riikliku iseseisvuse, demokraatlike väärtuste ja ajaloolise tõe eest seismisel.


„Sõnajulgus oli teisitimõtlejate lipukiri riigikaotuse aastatel. Kuid ka kaasaegses maailmas oleme silmitsi tõe moonutamisega ja infosõdadega. Kergem on vaikida. Kasutada sõnavabadusega kaitstud õigust olla vait. Aga kui kõik on vale ees vait, kas siis mitte tõde pole reedetud? Nagu Solzenitsõn oma kuulsas üleskutses „Elagem ilma valeta!“ tõdes: vägivald vajab valet. Ja vaikimine vale ees on tõe reetmine,“ märkis justiitsminister Urmas Reinsalu.

„Iga inimese teo taga on lugu, mis lähemal vaatlusel on seotud meie kollektiivse alateadvusega, eluga, elulugudega, saavutustega ja ühiskonna vastuoludega. Selleks et seda kõike selgemalt näha, tajuda teatud inimeste mõju meis ja meie tegudes, peab hoidma neid lugusid pidevalt silme ees, eriti nüüd, kui maailm jälle kõigub,“ sõnas tunnustuse saaja Imbi Paju.

„Nende inimeste eeskuju, nende lugude kaudu sünnib ja tugevneb identiteet ja arusaam iseendast – ka riigi tasandil –, mis hoiab meil pea selge ja aitab püsida demokraatlikul teerajal – nüüd kui populism, ideoloogilised stigmad, valeuudised ja muu müra põhjustavad rahutust ja kuni selleni, et hakatakse rääkima tõejärgsest ajast. Just nüüd vajame kompassi,” lisas Paju.

Arnold ja Heli Susi nimeline sõnajulguse missiooniauhind anti üle Arnold Susi 123. sünniaastapäeval. Auhind koosneb rahalisest preemiast ja klaastaiesest. Preemia suurus on seotud aastaarvuga, seega on 2019. aasta preemia 2019 eurot.

Imbi Paju kõnet saab lugeda teisipäevasest Vooremaast.

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus