Eesti Piimandusmuuseumi direktori Ants Välimäe sõnul on ürtiuse korraldamise põhjuseid mitmeid:oluliseim on Eestimaise piima propageerimine. Eesti piim on tervisele kasulik ja ostes Eesti piima, toetatakse Eesti põllumehi, ettevõtjaid.
Ürituse raames toimub usina ja hoolsa Piimapreili valimine. Piimapreili kohale kandideerivad Eesti kutseõppekoolide võistkonnad, kus õpetatakse toitlustust, kelle ülesandeks on toidu valmistamine ja laua katmine. Ühe võistkonna moodustab kutsekoolist Piimapreili kandidaat ja tema meessoost assistent. Pärastlõunal selgub zürii ja külastajate hinnangul sobivaim Piimapreili.
Veel toimub erinevate toodete tutvustamine, kus Piimaliidu liikmetel ja väiketöötlejatel on aega viis minutit, et reklaamida ja tutvustada enda tooteid.
Ürituselt ei puudu ka mess,mis toimub Piimandusmuuseumi pargis. Seal on esindatud piimatooted alustades võist ja lõpetades juustuga. Messil toimub ka toodete degusteerimine. Olemas on käelise tegevuse kojad, kus saab näiteks valmistada looduslikest materjalidest skulptuure.
Pärastlõunal saab alguse kultuuriprogramm, mille raames saab iga Piimapäeva külaline kaasa aidata kolme 1 x1.5 meetrise taiese valmimisele. “Maalide teemaks on “Piima maastik” ning need tehakse improviseeritult vineerile,” ütleb ürituse eestvedaja Ants Välimäe. Maalide valmimisel on abiks Türi majandusgümnaasiumi õpilased.
Soovijad saavad osaleda konverentsil: “Piim ja piimatooted – müüdid ja tegelikkus”
AIGI PUUSEPP
5.07.2005
blog comments powered by Disqus