Ilm soosis väikesi tähtpäevalisi

Ei oska täpselt arvata, kas ilmataat kõikjal Eestis lastekaitsepäeva üritusi päikesepaistes läbi lasi viia, kuid Põltsamaa lastele näitas ta seekord oma helgemat palet ja Jõgeva omadki said peo jaheduse ning vihmapiiskade kiuste peetud.

Jõgeval tähistati eilset lastekaitsepäeva lasteaedade laulu- ja tantsupeoga “Vii mind vikerkaare peale”, mida juhtis Pipi ning millel tegi külalisena kaasa Jõgevalt pärit Tallinna Linnateatri näitleja Hele Kõrve.

Jõgeva lasteaia “Rohutirts” liikumisõpetaja Tiia Veski sõnul otsustati linna kahe lasteaia ühine laulu- ja tantsupidu korraldada selleks, et lapsed õpiksid juba varakult laulu- ja tantsukunsti väärtustama. Ettevalmistused peoks algasid juba möödunud sügisel.

“Moodustasime kahe lasteaia peale toimkonna ning pakkusime isekeskis välja rea võimalikke peoteemasid,” ütles Tiia Veski. “Hääletusel sai kõige suurema toetuse “Vii mind vikerkaare peale”. Kui teema valitud, asusime sellega sobituvaid laule otsima ja tantse looma.” 

Laulud, tantsud ja vahvad püramiidid

Kõik tantsud, mida tantsupeol esitati, olidki kahe lasteaia õpetajate poolt spetsiaalselt peo jaoks loodud. Tüdrukud ja poisid said tantsida nii koos kui ka eraldi. Tantsud õpetasid kahe lasteaia lastele selgeks Tiia Veski ja “Karikakra” lasteaia muusikaõpetaja Merike Siirak, laulusolistid ja koori valmistas peoks ette Merike Siirak. Oli ka üks sportlikumat laadi etteaste: “Karikakra” liikumisõpetaja Aimur Sääritsa juhendamisel ja kaasalöömisel tegid lasteaiapoisid, kel sügisel juba koolitee ees, vahvaid püramiide.

Ühtekokku oli peol paarkümmend etteastet, mille sidus ühtseks tervikuks peojuht Pipi. Külalisesineja Hele Kõrve, kelle ema Auli Kõre Jõgeval aastakümneid lasteaedniku ametit pidanud, laulis peol nii üksi kui ka koos lastega.

Peoga seotud kulutusi aitasid lasteaedadel kanda Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp ning mõned teised toetajad.

“Peo jaoks oli meil vaja mitmesuguseid aksessuaare ja vahendeid, nagu seitset vikerkaaretooni rätikud, vihmavarjud, sahistajad, heeliumiga täidetud õhupallid, lepatriinutäpilised seelikud ja mustad T-särgid jne,” ütles Tiia Veski. “Õnneks leidsime toetajaid, kes meil need hankida aitasid.”

Eelkõige oodati lasteaedade pidu vaatama lapsevanemaid, ent seda tuli kaema ka muid huvilisi. 

Põltsamaal juba teine põnnide paraad

Põltsamaa lastekaitsepäeva alustati teist korda traditsioonilise rongkäiguga kultuurikeskuse eest. Erinevalt möödunud aastast, ei suundunud paraad  Põltsamaa noortekeskuse juurde, vaid hoopis lossihoovi. Põltsamaa ühisgümnaasiumi projektijuhi ja lastekaitsepäeva ühe korraldaja Annika Kallasmaa sõnul jätkub tegevust kõigile lastele alates kõige väiksematest mudilastest  kuni suuremate koolilasteni.

Õhtupoolikul oli Põltsamaa lossihoovis pereüritus, kuhu said minna ka need lapsevanemad, kes päeval tööl pidid olema. Annika Kallasmaa sõnul on tore, et selle päeva peale oli kavandatud ka laste mänguväljaku avamine Põltsamaal Lillemetsa pargis, otse raamatukogu vastas. 

Lossihoov meeldis lastele ja emadelegi

Annika Kallasmaa ütles, et rongkäigu pikkus kinnitab: ettevõtmine on hea ja õige. Rongkäigus olid esindatud nii “Tõrukese” kui “Mari” lasteaia lapsed, samuti liitusid nendega paljud kodused lapsed. Seekordset lastekaitsepäeva  korraldavasse naiskonda kuulusid lisaks Annika Kallasmaale veel Karin Tõnts Põltsamaa noortekeskuse esindajana, Põltsamaa linnavalitsuse haridus- ja kultuurinõunik Janne Karu ning linnavalitsuse lastekaitsespetsialist Jane Ott.

Annika Kallasmaa kinnitas, et põnnide paraadi korraldatakse ka edaspidi. Kas lossihoov võiks ka edaspidi lastekaitsepäeva tähistamise paigaks jääda, oleneb korraldaja sõnul sellest, kuidas koht lastele ja nende vanematele meeldib.


Kahe lapse ema Õnnela Kundla kinnitas, et selline  lastekaitsepäev on väga vahva ja on hea, kui vahel ka lastele rohkem tähelepanu pööratakse. Selline üritus annab hea võimaluse kogu perega koos olemiseks. Ta ütles, et kui ilm vastu peab, tahab ta õhtusest ettevõtmisest samuti osa saada.

Noore ema sõnul on tänavu ka kohavalik paremini õnnestunud, sest lossihoovis pole tarvis lapsi pidevalt nii pingsalt jälgida kui  aasta tagasi noortekeskuse juures.

Päev lõppes diskoga

Janne Karu ja Jane Ott olid rahul sellega, et osales palju lapsi. Eks väikseid apsakaid ikka juhtub, kuid need saab n-ö töö käigus ära lahendada. Näiteks jõudis paraad lossihoovi varem, kui nad olid kavandanud. Ka Jane ja Janne tunnistasid, et lossihoov on lastekaitsepäeva ürituste läbiviimiseks suurepärane paik, sest seal püsib seltskond hästi koos.

Õhtupoolikul toimus simman, kus sai õppida line-tantsu, tantsida ja mängida ning koos Ülle Lättega laulda. Lossikompleksi konvendihoone saalis sai aga vaadata koguperefilmi “Papa”.

Lastekaitsepäev lõppes Põltsamaal kell pool üksteist õhtul noorte diskoga, kus astusid üles Põltsamaa ühisgümnaasiumi ansamblid. Jane Ott ja Janne Karu olid rõõmsad ka selle üle, et just samal päeval avatakse ka laste mänguväljak, ehkki selle ettevõtmise eestvedajad on hoopis teised inimesed. “Meile endilegi meeldib siin väga. Väga vahva vaheldus igapäevasele tööle,” kinnitasid tublid naised Põltsamaa linnavalitsusest. 

RIINA MÄGI

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus