Hooaeg lõppes rekorditega

Adavere noorte kiiruisutajate paremik tõmbas tänavusele hooajale ilusa joone alla, võisteldes märtsi kolmandal nädalavahetusel edukalt Hollandis Heerenveenis peetud pikkade traditsioonidega noortevõistlusel Vikingrace. 3000 meetri distantsil uuendas Saskia Alusalu seal taas Eesti rekordit ning sai rekordilise summa ka naiste nn väikeses mitmevõistluses.

 

Vikingrace’i korraldab uisuklubi STC Rutten juba umbes kolm aastakümmet. Adavere noored on seal võistelnud viiel aastal. Seekord oldi väljas seitsmeliikmelise esindusega: Tuuli Vaher, Mariin Sarap, Saskia Alusalu, Sander Pomjalov, Kermo Voitka, Marten Liiv ja Aleks Luik. Isiklikke rekordeid uuendasid nad kõik ja mõni suisa neljal alal. Saskia Alusalu püstitas aga 3000 meetri distantsil uue Eesti rekordi 4.38,22, ületades tema enda nimel olnud eelmist tippmarki nelja sekundiga.

Küllap oleks mõni rekord veel kukkunud, kui Saskia poleks tublit tükki tänavusest hooajast haigustega kimpus olnud,” ütles Adavere kiiruisutajate treener Väino Treiman. Näiteks juunioride maailmakarika lõpuetapile, mis toimus märtsi alguses Groningenis – see asub samuti Hollandis – sõitsime kohale küll, aga Saskia tervis läks nii kehvaks, et rajale ta ei pääsenudki. Kui sportlane püüab haiguse tõttu kaotatut iga hinna eest tasa teha, läheb ta krampi. Hea tulemuse saavutamiseks peab uisutaja aga rajal lõdvalt libisema.”

Iga võistlusega paremaks

3000 meetrit oli Saskial viimane võistlusala ning selle ajaks suutis ta pingest vabaneda. Et tal tegelikult teisedki alad kehvasti ei läinud, seda näitab nelja ala (500, 1500, 1000 ja 3000 m) kokkuvõttes püstitatud mitmevõistluse rekord. Mitmevõistluse, sedakorda sprindi mitmevõistluse Eesti rekordi püstitas ka Marten Liiv.

Adavere uisutajate jaoks oli Vikingrace üks esimesi rahvusvahelisi võistlusi, kus nad käima hakkasid, ning tulemused on aasta-aastalt paranenud. Kui varem olid laeks” nii umbes kahekümnendad kohad, siis nüüd pääsevad paremad parematel aladel esikümnessegi.

Euroopas teist nii suurejoonelist ja osalejaterohket noorte kiiruisuvõistlust kui Vikingrace polegi. Tänavu olid esindatud 13 riiki. Tasemel tegijatest olid puudu ainult venelased,” ütles Väino Treiman. Heerenveenis võisteldakse hallis kvaliteetsel jääovaalil. Peale hea jää soodustab isiklike rekordite püstitamist Vikingrace’il asjaolu, et tegemist on hooaja viimase võistlusega. Noorvõistlejad lähevadki tavaliselt iga võistlusega paremaks ja saavutavad tippvormi hooaja lõpuks.”

Vikingrace’i plussiks on Treimani sõnul seegi, et seal on 11-16-aastased uisutajad jaotatud kuude vanuseklassi, nii et kõik saavad võimeid võrrelda täpselt oma eakaaslastega. Võistlustel, kus vanusegruppe vähem, peavad grupi nooremad endast tihti pea kaks aastat vanematega rinda pistma.

Rullihooaeg algamas

Nüüdseks on Adavere uisutajate kodune jääovaal sulanud. Tuleval nädalal loodetakse samal staadionirajal juba rulluiskudega sõita. Sel nädalal on põhiliseks treeninguvahendiks veel jalgratas. Lõppenud kiiruisuhooaega võib Treimani sõnul üldkokkuvõttes kordaläinuks lugeda. Kui eelmisel hooajal pääses juunioride maailmakarika etappidele kaks Adavere noort, siis sel hooajal juba kolm: Saskia Alusalu, Aleks Luik ja Risto Liiv. Juunioride maailmameistrivõistlustele pääses sel aastal küll Ainult Saskia, ent treener loodab, et tuleval aastal suudavad MM-normi ära täita ka Aleks ja Risto.

Aleksil on tegelikult veel kolm aastat aega juunioride MMile pürgida. B-klassi poisilt, kes ta praegu veel on, ei saagi juunioridega võrdseid tulemusi nõuda,” ütles Väino Treiman.

 Marten Liivist loodab treener seda, et ta pääseb tuleval aastal noorte olümpiamängudele, mis peetakse Austrias Innsbruckis, kus Ants Antson kunagi oma kuldse olümpiastardi tegi. Saskiale võiks treeneri meelest tuleval aastal jõukohane olla juba täiskasvanute Euroopa meistrivõistlustele jõudmine.

Meie rahalist seisu on aidanud parandada see, et meie paremad on saanud Rahvusvahelise Uisuliidu toetusel osaleda eri riikide noorte ühistes treeninglaagrites,” ütles Väino Treiman. Abi on olnud ka sellest, et Soome noorte treener on meie noored mõnes treeninglaagris oma tiiva alla” võtnud. Nii pole ma ise kohale sõitma pidanudki. Ka kohalik omavalitsus toetab meid.”

Meediamaastikku jälgides võib tõdeda, et ka üleriigiline meedia on Adavere uisutajate saavutusi märganud ega arva enam, et kiiruisutamine suri Eestis lõplikult välja siis, kui Ants Antson üle neljakümne aasta tagasi uisud varna riputas.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus