Homme algab muinsuskaitsekuu

Homme avab Eesti Muinsuskaitseselts Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumis muinsuskaitsekuu, tunnustades tublimaid vabatahtlikke muinsuskaitsjaid.

Parimad vabatahtlikud muinsuskaitsjaid saavad teenetemedalid ja aukirjad, välja antakse  ka Karuteene medal.

Kuulata ja vaadata saab ka Vanalinna Hariduskolleegiumi õpilaste esinemist, Euroopa noorte fotonäitust “Kultuuripärand aastal 2008”. Vastrenoveeritud koolihoone ise on korraldajate sõnul vaatamisväärsus omaette.

Muinsuskaitsekuu üleriigilised sündmused jätkuvad 21. aprillil toimuval konverentsil, mis kannab nime “Kuhu lähed, muinsuskaitse?” Teaduste Akadeemia saalis arutletakse kodanikeühenduste võimalustest ja rollist kultuuripärandi kaitsel, säilitamisel ja tutvustamisel, riigi ja omavalitsuste muinsuskaitselisest tegevusest. Uuenevat seadusandlust tutvustav Kalev Uustalu.

Tänavusel muinsuskaitsekuul on tulemas kahed talgud, millest esimese, 8. mail korraldab Eesti Muinsuskaitseselts Eesti kalmistutel ja kirikuaedades, Vabadussõja mälestusmärkidel ja teistes Eesti ajaloo ja kultuuripärandiga seotud paikades. Talgutel osalevad erinevad kodanikuühendused, läbiviimist aitavad korraldada ja kaasa löövad Kaitseministeerium, Välisministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium, Kultuuriministeerium.

16. mail toimuvad omanike talgud arhitektuurimälestistel, korraldavad muinsuskaitse ümarlaud ja Muinsuskaitseamet. Ürituse eesmärgiks on üles kutsuda inimesi üle Eesti osalema kultuurimälestiste ja kultuuriväärtuslike paikade korrastus ja heakorrastustöödele. Eesmärgiks on saada talgutel osalema suurt hulka inimesi ca 200 objektil. Igal objektil korda saadetav sõltub objekti vajadustest ja võimalustest. Muinsuskaitse talgupäevad on võimalus anda panus mälestiste säilimise heaks. Sõltumata omanikust, on mälestised meile kõigile tähtis osa ühisest ajaloost ja rahvusidentiteedist.

Eesti Muisuskaitse ümarlaua algatas soomlane Mika Orava tänavu märtsis, ümarlauda on kutsutud institutsioonide esindajad, kellel on kokkupuuteid muinsusväärtustega, aga ka muinsuste omanikke.

Ümarlaud suhtleb aktiivselt avalikkusega läbi loodud interneti kodulehekülje http://www.umarlaud.eu/ ja blogi http://umarlaud.wordpress.com. Tagasisidet ja omapoolseid ettepanekuid saab ümarlauale edastada nii kodulehe kui blogi kaudu.

16. mail toimub ka üritusterohke Muuseumide öö. Rohkem infot muuseumite kohta leiate internetilehelt www.muuseum.ee

iii

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus